FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - SUEDIA, MARȚI, 27 MARTIE, 21:30, PRO TV, GSP.RO

ROMÂNIA - SUEDIA // Cade recordul? Câte bilete s-au vândut pentru revenirea naționalei în Craiova după 14 ani

Noul
Noul "Ion Oblemenco" are o capacitate de 30.900 de locuri / FOTO: Cristi Preda

Articol de , - Publicat luni, 26 martie 2018 10:52

"Tricolorii" speră într-o asistenţă-record, marți seară, la revenirea naţionalei la Craiova după 14 ani, organizatorii partidei mizând pe 28.000 de spectatori.

Zăpada se topeşte încet, dar sigur, iar Cetatea Băniei pare că trăieşte în amărăciunea morţii lui Nicolae Tilihoi, simbol iubit al Craiovei Maxima. Revanşa imposibilă cu Suedia cade, pentru o zi, pe plan secund.

Biletele se vând în continuare la casele de la "Polivalentă", microbiştii vin şi cumpără câte o fâşie cu 3-4 tichete, iar organizatorii partidei au anunţat că s-au achiziţionat 14.500 până ieri după-amiază.

25.000 pe vremea lui Mutu şi Pancu

Craiova respiră fotbal şi ştie despre evenimentul de marţi, doar astfel s-ar putea percepe lipsa unor afişe sau a marketing-ului consumerist care să anunţe amicalul cu scandinavii. Cu toate acestea, "juveţii" anunţă că sunt toate şansele ca pe noul " Ion Oblemenco" să se joace cu casa închisă. S-au pus în vânzare 28.000 de bilete, iar dacă se vor epuiza se bate recordul.

Până acum, echipa locală a adunat cel mai mult 26.900 de spectatori, la un meci de campionat cu CFR Cluj (2-1). Naţionala revine după 14 ani în Bănie, de la meciul cu Macedonia (2-1), când au marcat Mutu şi Pancu în faţa a 25.000 de spectatori.

"Cine sunt?"

"Tricolorii" au sosit, duminică la prânz, în Craiova direct din Israel. Oficialii, mai puţin Răzvan Burleanu, care a mers direct la Bucureşti, s-au cazat la Hotel Golden House unde a tras şi AC Milan vara trecută, echipa la "Ramada", lângă pasarela din centrul oraşului.

Turiştii sau cei ce-şi aşteptau rudele din străinătate nu prea ştiau cu cine se intersectează în aeroport. "Cine-s ăştia, tati? Bun, sunt de la naţională, dar cum îi cheamă?", a întrebat un puşti, care totuşi s-a înarmat cu tupeu pentru a se poza cu Budescu, cu Man, în timp ce localnicii Bancu şi Mitriţă au atras smartphone-urile domnişoarelor revenite din străinătate în Cetatea Băniei.

Top 5 asistenţe la meciurile de pe noul "Oblemenco"

Meci Număr de spectatori
1. U Craiova - CFR Cluj (2-1) 26.900
2. U Craiova - Dinamo (1-0) 26.000
3. U Craiova - Slavia Praga (0-4) 23.268
4. U Craiova - Juventus (3-1) 17.854
5. U Craiova - Viitorul (3-1) 17.763

Vezi și: GALERIE FOTO EXCLUSIV Ultimele imagini de pe "Ion Oblemenco": vești îngrijorătoare de la Craiova + program modificat înainte de România - Suedia

  • România - Suedia se joacă marți, de la 21:30. Partida va putea fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la PRO TV. 

Citește și:
Gigi Becali a anunțat primul transfer al verii la FCSB: „Îl aducem”
Superliga
Gigi Becali a anunțat primul transfer al verii la FCSB: „Îl aducem”
Fostul campion cu Dinamo și-a scos casa la vânzare! Cere 547.000 euro pentru imobilul de lux
Stiri extrasport
Fostul campion cu Dinamo și-a scos casa la vânzare! Cere 547.000 euro pentru imobilul de lux
A revenit la CFR Cluj și Ioan Varga l-a dat afară după nici 24 de ore
Superliga
A revenit la CFR Cluj și Ioan Varga l-a dat afară după nici 24 de ore
Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”
ULTIMA ORĂ Furnizor major de componente auto transferă în România producția de la alte fabrici
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Furnizor major de componente auto transferă în România producția de la alte fabrici
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”

Ion Țiriac s-a întors din China și dezvăluie cadoul exorbitant pe care i-l face Nadiei, la 50 de ani de la Montreal: „Pe 18 iulie îi dau cheile”


Comentarii (3)
1457174937653502
Noana Marius  •  26 Martie 2018, 17:56

Gabriel nu mai vb prostii ce clona ? e o echipa de fotbal cu jucatori de fotbal,ce vb de adevarata universitate pai cat a suferit craiova din cauza lui mititelu? si acum vrei sa sustinem o echipa din liga 4 care daca ajunge in liga 3 retrogradeaza sau se desfiinteaza!Mititelu are bani de liga 4 nu mai mult !

gabryel28
gabryel28  •  26 Martie 2018, 15:19

Asistenta la meciurile clonei se datoreaza invitatiilor gratis, toti oamenii din psd sunt adusi cu forta la meci din tot judetul si toti asistentii sociali obligati sa vina sub amentarea cu taierea ajutoarelor! Adevaratii suporteri ai adevaratei universitati il puteti admira maine seara in peluza sud!

ill7ven
ill7ven  •  26 Martie 2018, 14:04

Pun pariu ca nici tati nu ii stie bine ca sa ii spuna pustiului. Cam asa am ajuns...

Vezi toate comentariile (3)
Comentează