INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ATLETICO MADRID - MARSEILLE 3-0

Momentul special pregătit de Atletico Madrid pentru despărțirea de Fernando Torres: "Duminică va fi sărbătorit"

FOTO: Guliver/GettyImages
FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat joi, 17 mai 2018 10:50

Rudi Garcia dă vina pe lipsa de experiență a lui OM, pe problemele de lot și marea greșeală de la primul gol, pentru înfrângerea din finala Europa League, 0-3 cu Atletico: ”Am învățat din acest eșec și vom încerca din nou sezonul viitor”.

Rudi Garcia nu și-a ascuns dezamăgirea după ce OM a ratat trofeul, la prima sa finală ca antrenor și a treia pentru clubul francez (și toate pierdute!). "Eșecul nu știrbește nimic din meritele echipei pentru acest parcurs extraordinar. Atlético e una din echipele mari ale Spaniei, este pe locul 2 în LaLiga și și-a ridicat nivelul după pauză. Nu există termen de comparație între experiența lor și tinerețea noastră. Am învățat însă greșind din această experiență. Sunt erorile tinereții. Vom încerca din nou sezonul viitor", a declarat tehnicianul francez.

"Payet trebuia să riște"

Garcia a dat vina pe ratarea de la 0-0, pe cadoul făcut la primul gol și pe problemele de lot: "N-ai voie în fața unui adversar de asemenea calibru să gafezi așa. Am avut patru jucători cu probleme și s-a reaccidentat și Payet, cel mai bun om al nostru, care nu era 100% recuperat, dar era vorba de o finală și trebuia să riște".

"El Niño", primul trofeu după 403 meciuri!

Superb gestul lui Simeone de a-i oferi câteva minute lui Fernando Torres în finalul finalei cu OM. "El Niño" a câștigat abia după 403 meciuri jucate la Atlético primul său trofeu cu echipa madrilenă!

"Este un vis devenit realitate, o împlinire a ambiției fantastice. Merita cea mai bună despărțire, iar duminică va fi sărbătorit și pe propriul teren de fani. Este competitiv și un băiat bun. Nu a primit nimic cadou, tot ce-a câștigat a reușit doar prin muncă", l-a lăudat Simeone pe atacantul de 34 de ani care va pleca în vară, după ce a rămas în umbra lui Griezmann, Diego Costa și Gameiro.

Vezi și: Povestea succesului lui Griezmann: "Am plecat la 14 ani de acasă, am muncit mult, am suferit, am fost trist. Acum sunt fericit! Am trofeul meu"

Diego Simeone, mărturisiri după triumful din Europa League: "M-am simțit trist, amărât și singur"

Citește și:
Mirel Rădoi n-a ținut cont » Feblețea lui MM Stoica a dispărut de la FCSB!
Superliga
Mirel Rădoi n-a ținut cont » Feblețea lui MM Stoica a dispărut de la FCSB!
S-a stins căpitanul marii echipe a Bulgariei de la World Cup '94
Campionate
S-a stins căpitanul marii echipe a Bulgariei de la World Cup '94
România U18 revine in extremis cu Danemarca, la Clinceni, și promovează în Liga A pentru calificarea la European!
Nationala
România U18 revine in extremis cu Danemarca, la Clinceni, și promovează în Liga A pentru calificarea la European!
Fiul lui Arnold Schwarzenegger, debut spectaculos în culturism! Câștigător la 3 categorii
Altele
Fiul lui Arnold Schwarzenegger, debut spectaculos în culturism! Câștigător la 3 categorii
FOTO Turnuri de apartamente pe fostă mare fabrică din București
Profit.ro
FOTO Turnuri de apartamente pe fostă mare fabrică din București
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

A doua variantă de antrenor a lui Gigi Becali nici nu vrea să audă de FCSB: „Nu sunt tipul care primește ordine și le execută”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează