INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  POLONIA - ITALIA 0-1

Victorie pentru Astori! Biraghi i-a dedicat primul gol în națională! ”Sunt aici datorită lui”

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Articol de - Publicat luni, 15 octombrie 2018 12:17

Biraghi a salvat-o pe Italia în prelungiri, la Chorzow, și a arătat spre tribune cifrele tricoului purtat în națională de fostul căpitan al Fiorentinei, decedat acum 6 luni

Italia s-a chinuit teribil de mult până a reușit să concretizeze pe tabelă dominarea clară cu Polonia. Victoria a venit abia în prelungiri (1-0), după un corner, și o reluare din fața porții goale a lui Biraghi din pasa servită cu capul de Lasagna.

Era primul gol în squadra azzurra, marcat în 90+2, pentru fundașul stânga născut în '92, și încă unu dedicat lui Astori, Cristiano arătând spre cer cu degetele numărul 13 al tricoului purtat de Davide.

Și Pezzella s-a gândit joi la fostul căpitan al Fiorentinei, după ce-a înscris pentru Argentina, în testul cu Irak (4-0). Astori a murit în somn pe 4 martie 2018, într-o cameră de hotel din Udine, din cauza unui stop cardiac.

"Gândurile mele sunt mereu cu el"

"Îi dedic această victorie lui Astori. Moartea lui ne-a afectat profund, el este mereu cu noi și dacă azi mă aflu aici e și datorită lui Davide și învățăturilor sale. Gândurile mele vor fi mereu pentru el", a declarat Biraghi, la a treia selecție pentru Italia și care a debutat tot contra Poloniei, la 1-1 la Bologna.

"Încă nu realizez ceea ce am făcut. E rezultatul obținut de forța grupului, suntem o echipă care luptă până la moarte. Și acum lucrurile au stat la fel ca împotriva Ucrainei, dominăm, ne creăm ocazii și portarul advers e cel mai bun de pe teren", a mărturisit Cristiano, după ce Italia a predat ultimul loc în grupă, scăpând de emoțiile retrogradării în Liga B.

18 șuturi la poartă i-au trebuit Italiei să marcheze contra Poloniei. Ultimul, reușit de Biraghi, a decis meciul. Jorginho și Insigne au lovit bara

12 luni trecuseră de la ultima victorie a squadrei azzurra în deplasare, 1-0 cu Albania. A fost primul succes în ultimele 6 partide

"Davide a plecat dintre noi în cel mai fericit moment al vieții lui. Trebuie să merg mai departe pentru Vittoria, care știe că tatăl ei nu se va mai întoarce, dar noi i-am găsit un loc imaginar unde e fericit" Francesca Fioretti, soția lui Astori

Citește și: Nemții vor să-l sacrifice pe căpitanul naționalei: "Afară cu Neuer!"

Citește și:
După Inter - Liverpool, Chivu a ajuns în direct cu antrenorul adversarei din Serie A: „Fără comentarii...”
Liga Campionilor
După Inter - Liverpool, Chivu a ajuns în direct cu antrenorul adversarei din Serie A: „Fără comentarii...”
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
Tenis
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
„Penalty de Oscar! De trei ori Oscar!” » Ridică semne de întrebare privind faza decisivă din Inter - Liverpool: „Neamț pentru neamț”
Liga Campionilor
„Penalty de Oscar! De trei ori Oscar!” » Ridică semne de întrebare privind faza decisivă din Inter - Liverpool: „Neamț pentru neamț”
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Superliga
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Profit.ro
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool

Louis Munteanu, INTERZIS la interviu?! » Iuliu Mureșan a intervenit în direct și a explicat ce s-a întâmplat după meci


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează