SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARIILE CE 2020

Scad șansele României pentru calificarea la Europeanul de handbal

Articol de - Publicat vineri, 12 aprilie 2019 12:17

România a învins Lituania, 28-23, în preliminariile Campionatului European de handbal masculin din 2020, dar rezultatele din grupă nu ne ajută! Portugalia a spulberat Franța și turneul final continental e departe pentru noi.

România nu s-a mai calificat la un Campionat European de 23 de ani și probabil că nu o va face nici la ediția de anul viitor. Asta în ciuda faptului că va fi prima ediție la care numărul de participante va crește de la 16 la 24!

Într-o grupă cu Franța, Portugalia și Lituania, "tricolorii" visau măcar să termine pe 3 și să aibă un punctaj care să le dea voie să spere la calificare. Numai că, în etapa a 3-a a preliminariilor, Portugalia a furnizat o mare surpriză.

Echipa pregătită de antrenorul de la CSM București, Paulo Pereira a spulberat Franța, cea mai titrată națională a ultimelor două decenii. La Guimaraes, Portugalia a învins cu 33-27 un meci nebun în care vedetele Franței au fost aduse la tăcere de jocul fenomenal al lusitanilor.

Franța a mers fără vedeta Nikola Karabatic, dar antrenorul Didier Dinart i-a avut la dispoziție pe Remili, Fabregas, Guigou, Lagarde, Abalo, Mem, Porte, Dipanda, Mahe.

Din cele 8 serii de calificare la Euro 2020, primele două echipe și cele mai bune patru formații de pe poziția a treia obțin biletele la turneul final. Nu se iau în considerare rezultatele cu echipele de pe ultimul loc la stabilirea acelui clasament al formațiilor de pe locul 3.

România nu a obținut până acum vreun punct cu Portugalia și Franța, mai având de jucat cu lusitanii pe teren propriu și cu Franța în deplasare. Cum și înfrângerile cu contracandidatele au fost unele la scor, 23-31 cu Portugalia, 21-31 cu Franța, e tot mai clar că România va rata încă un turneu final.

Echipă Meciuri Golaveraj Puncte
1. Portugalia 3 78-63 6
2. Franța  3 100-91 4
3. România 3 62-75 2
4. Lituania 3 73-94 0

*se califică direct primele două echipe din fiecare grupă și cel mai bun loc 3 din toate grupele

Meciuri rămase de disputat

Lituania-România (14 aprilie, 16:30), România-Portugalia (13 iunie), Franța-România (16 iunie)

Citește și:
„E un mare idiot!” » Costi Mocanu îl jignește, după Anglia - Argentina
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„E un mare idiot!” » Costi Mocanu îl jignește, după Anglia - Argentina
Pălmuit de Bellingham după fluierul final! A urmat o încăierare generală la Anglia - Argentina
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Pălmuit de Bellingham după fluierul final! A urmat o încăierare generală la Anglia - Argentina
Messi a emoționat-o până la lacrimi » Momentul surprins de camerele TV
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Messi a emoționat-o până la lacrimi » Momentul surprins de camerele TV
„O palmă pentru fiecare brazilian” » Vinicius s-a pozat cu influencerița în poală, după eliminare, și a aprins scandalul
Stiri extrasport
„O palmă pentru fiecare brazilian” » Vinicius s-a pozat cu influencerița în poală, după eliminare, și a aprins scandalul
DOCUMENT Arme fabricate 100% în România. A fost încheiat totuși un contract pentru armament de infanterie (SAI), finanțat cu 816 milioane euro din SAFE
Profit.ro
DOCUMENT Arme fabricate 100% în România. A fost încheiat totuși un contract pentru armament de infanterie (SAI), finanțat cu 816 milioane euro din SAFE
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FCSB și-a prezentat noile echipamente » Multe surprize: tricouri portocalii și fontul „Dracula”

Remarcatul lui Thierry Henry în Franța - Spania: „I-a avut în buzunar!”


Comentarii (1)
3157398414285898
Takacs Istvan  •  14 Aprilie 2019, 15:18

Poate batem Franta la ea acasa. Poate ducem cu noi niste mopuri sa spalam parchetul din sala !

Vezi toate comentariile (1)
Comentează