FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - ASTRA 2-0

CFR CLUJ - ASTRA 2-0 // VIDEO EXCLUSIV Povestea transferului lui Culio la CFR Cluj: „Ne-am dus pentru un atacant și l-am luat pe el. E o stâncă!”

Articol de GSP - Publicat luni, 16 decembrie 2019 23:05

Iuliu Mureșan, președintele lui Hermannstadt, a povestit cum l-a transferat pe Emmanuel Culio (36 de ani) în anul 2007. 

Fotbalistul a jucat azi ultimul meci în Gruia, în victoria lui CFR Cluj cu Astra, scor 2-0, și a contribuit decisiv la golul doi.

„Culio e un jucător extraordinar. E un muncitor desăvârșit. În 2007 căutam un atacant și ne-a fost recomandat Canales, care juca în Chile. Nu ne-a plăcut de el și l-am văzut pe Culio, care era o «furnicuță» la mijloc. A fost declarat omul meciului atunci. I-am spus impresarului că mi-a plăcut numărul 19, cât avea Culio.

Ne-a zis că știa, că era sigur că o să-l vrem pe Culio. A costat ceva bani la vremea respectivă. Ne-am bucurat foarte tare. E cel mai familist om pe care l-am cunoscut”, a declarat Iuliu Mureșan la GSP Live.

Fostul președinte de la CFR Cluj a ținut legătura cu mijlocașul și când acesta evolua în Spania: „Când Mallorca a retrogradat, l-am sunat și a zis că vine la CFR Cluj, fără să se gândească. Culio e o stâncă, n-a avut accidentări. Uitați-vă cum joacă la 36 de ani! Nici nu-mi vine să cred că a plecat. Nu suportă ca familia lui să stea departe de el. Nu poate trăi fără soția și copiii lui. Nu există un alt motiv ascuns. Fetița lui a făcut grădinița la Cluj și vorbește aproape ca o româncă.

L-am sunat pe Culio când era în Spania și știa perfect românește. L-am întrebat cum de vorbește atât de bine și mi-a spus că fiica lui vorbește mult în română”.

Mureșan a povestit o întâmplare dinaintea meciului cu AS Roma din 2008, partidă câștigată de ardeleni cu scorul de 2-1: „Să vă povestesc ce s-a întâmplat când am jucat cu AS Roma și Culio a dat două goluri. Când am ajuns la statuia Sfântului Petru, Culio s-a pus la coadă, fiind singurul din echipă care a făcut asta. Mi-a spus cineva de acolo că dacă-i pupi piciorul acelei statui ți se îndeplinește dorința. Apoi l-am întrebat pe Culio ce dorință și-a pus. Mi-a zis că își dorește să câștige cu AS Roma și să dea golul victoriei. A doua zi am câștigat și el a dat două goluri. Asta m-a pus pe gânduri”.

Vezi și:

CFR CLUJ - ASTRA 2-0 // Culio nu renunță complet la fotbal: „Voi juca în Argentina, apoi mă voi alătura staff-ului lui Dan Petrescu”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Liga Campionilor
„Pentru prima dată” » Ce au remarcat jurnaliștii italieni la Cristi Chivu, în victoria cu Dortmund + Nota primită de român
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Liga Campionilor
Clasamentul final al grupei în Liga Campionilor, după o seară nebună de tot! » Portarul-erou Trubin califică echipa lui Mourinho la ultima fază și o scoate pe Real Madrid din Top 8!
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Liga Campionilor
Cum a ajuns Trubin personajul principal din thrillerul Mourinho - Arbeloa: filmul reușitei istorice cu Real Madrid
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (1)
noname999
noname999  •  17 Decembrie 2019, 14:27

Daca as fi antrenor de fotbal si ar trebui sa aleg intre Culio si Budescu, de 1 milion de ori l-as alege pe argentinian!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează