Articol de GSP - Publicat joi, 20 martie 2008 00:00
Gheorghe Chivorchian, directorul executiv al Politehnicii crede că jucătorii viola pot trece peste şocul suferit la Vaslui.
Chivorchian admite însă că se impune o analiză amănunţită a partidei pierdute în faţa trupei lui Dorinel. "Ob ligaţia noastră este să trecem cît mai repede peste asta , să uităm, să învăţăm din greşelile noastre. Mi sînt încă 10 etape pe care trebuie să le tratăm aşa cum am tratat primele patru meciuri de la reluarea campionatului. Nu pot spune că acum băieţii au fost deconcentraţi, pentru că am vorbit cu ei înainte de meci şi erau motivaţi, dar au venit foarte repede cele două goluri, care le-au turnat plumb în picioare. Din minutul 30 am început să jucăm binişor, dar meciul este de 90 de minute, toţi trebuie să ştie asta. Vom sta şi vom analiza împreună cu Dusan şi jucătorii ca să nu se mai întîmple astfel de episoade", a spus directorul executiv al lui Poli.
Chivo a mai ţinut să lanseze un apel pentru corectitudine în Liga 1, în urma tot mai deselor partide al căror rezultat a fost influenţat de arbitraje: "Am vrea ca în acest campionat ierahia să fie stabilită de valoarea echipelor nu pe ce greşesc alţii. Preşedintele Federaţiei a spus că vor fi luate toate măsurile pentru ca arbitrajele să fie cît mai corecte, dar aceşti copii îmbrăcaţi în negru, sau alte culori, se pare că nu ţin cont. Trebuie luate măsuri radicale, altfel lumea spune că preşedintele vorbeşte şi noi ne putem vedea de treabă".