FOTBAL  »  NATIONALA  »  EURO 2020

UPDATE Vlad Chiricheș, OUT de la „națională”! Pe cine a chemat Rădoi de urgență

Vlad Chiricheș (30 de ani), căpitanul naționalei României, a părăsit terenul accidentat Captură TV Telekom Sport
Vlad Chiricheș (30 de ani), căpitanul naționalei României, a părăsit terenul accidentat Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 octombrie 2020 12:30 / Actualizat duminica, 04 octombrie 2020 23:23

Vlad Chiricheș (30 de ani), căpitanul naționalei României, a părăsit terenul accidentat în minutul 34 al partidei dintre Sassuolo și Crotone și nu va putea juca în următoarele 3 meciuri ale „naționalei”. 

  • Meciul dintre Islanda și România va avea loc joi, 8 octombrie, de la 21:45, liveTEXT pe GSP.RO și în direct pe ProTV;
  • Dacă va trece de Islanda, România va înfrunta Ungaria sau Bulgaria, pe 12 noiembrie, pentru un loc la Euro 2020.

UPDATE 4 octombrie, ora 23:00 

Mirel Rădoi l-a chemat la lot de urgență pe Cristian Manea (23 de ani), fundașul dreapta de la CFR Cluj, informează frf.ro. În actualele condiții, selecționerul îl va folosi pe Andrei Burcă în poziția care l-a consacrat, cea de fundaș central, iar înlocuitorul său pentru flancul drept va fi colegul de la CFR. Astfel, stoperii de la lot sunt în acest moment Burcă, Dr. Grigore, Toșca și Bălașa. 

În victoria din Austria, scor 3-2, Burcă a jucat fundaș dreapta. Axul central al defensivei a fost format din Chiricheș și Dragoș Grigore. 

UPDATE 4 octombrie, 22:05: Vlad Chiricheș e OUT pentru meciurile cu Islanda, Norvegia și Austria. Căpitanul „naționalei” a suferit o leziune fibrilară la nivelul gambei drepte, motiv pentru care are nevoie de 8-10 zile de tratament și recuperare. 

Știrea inițială

Trecuseră doar două luni de la ultimele probleme medicale ale lui Vlad Chiricheș. Fundașul central disputase în această perioadă 4 meciuri: „dubla” României cu Irlanda de Nord din Liga Națiunilor și partidele cu Cagliari și Spezia din Serie A.

Astăzi, în minutul 34 al partidei dintre Sassuolo și Crotone, la scorul de 1-0 pentru formația sa, Chiricheș a rămas pe gazon și a cerut intervenția echipei medicale. Din informațiile furnizate de presa locală, căpitanul „tricolorilor” ar fi resimțit unele probleme musculare la gamba dreaptă și nu a dorit să riște.

158zile a absentat Chiricheș sezonul trecut din cauza problemelor musculare

Probleme pentru Mirel Rădoi

Vlad Chiricheș a fost punctul fix din centrul defensivei lui Mirel Rădoi în partidele cu Irlanda de Nord și Austria. În primul meci, încheiat 1-1 pe Arena Națională, partener i-a fost Alin Toșca. În victoria din Austria, scor 3-2, a jucat alături de Dragoș Grigore.

Lotul României pentru meciul cu Islanda

Portari: Ciprian Tătărușanu (AC Milan/Italia, 69/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 2/0), David Lazar (Astra, 0/0)

Fundași: Sergiu Hanca (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 1/0), (Sassuolo/Italia, 59/0), Dragoș Grigore (Ludogorets/Bulgaria, 38/1), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 19/0), Mihai Bălașa, Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 0/0)

Mijlocași: Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 39/5), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 21/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 39/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 7/0), Gabriel Iancu (FC Viitorul Constanța, 1/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 24/4), Alexandru Mitriță (New York City FC/SUA, 11/2), Ianis Hagi (Rangers/Scoția, 11/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets/Bulgaria, 37/13), Denis Alibec (Astra, 12/2), George Pușcaș (Reading/Anglia, 16/7)

Alți 8 fotbaliști de află pe lista de rezervă, staff-ul echipei naționale urmând a apela la aceștia în cazul apariției vreunei indisponibilități: Cristian Bălgrădean (CFR Cluj, 0/0), Mihai Bălașa (Universitatea Craiova, 6/0), Florin Ștefan (Sepsi, 1/0), Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 2/0), Dan Nistor (Universitatea Craiova, 4/0), Deian Sorescu (Dinamo, 0/0), Florin Tănase (FCSB, 3/0), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 7/0).

VIDEO Match Preview. Islanda - România

Citește și alte știri despre echipa națională a României: 

Rădoi, contestat pentru decizia de-al convoca pe Mario Camora chiar de un conaţional al acestuia! „E mai mult business. Normal e să joci pentru ţara în care te-ai născut!”

Erik Hamren, selecționerul Islandei, și Freyr Alexandersson, antrenorul secund, au susținut o conferință de presă în care au prefețat meciul cu România, din barajul pentru EURO 2020.

Citește și:
Izgonit de Gigi Becali de la FCSB, fotbalistul se opune: „Viitorul meu e încă aici!”
Superliga
Izgonit de Gigi Becali de la FCSB, fotbalistul se opune: „Viitorul meu e încă aici!”
Ce scandau băcăuanii în timp ce Peluza Sud afișa un mesaj imens » I-au scos din sărite pe steliști
Liga 2
Ce scandau băcăuanii în timp ce Peluza Sud afișa un mesaj imens » I-au scos din sărite pe steliști
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Handbal
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (17)
alenb
alenb  •  03 Octombrie 2020, 18:11

Pai asta este o veste buna! Prezenta lui chereches era nucleara pentru apararea noastra, acum chiar avem sanse!

tb96
tb96  •  03 Octombrie 2020, 17:47
Postat de catalynn pe 03 Octombrie 2020, 17:36

Șansele noastre cresc considerabil, lipsa lui Coman a fost o alta veste excelenta. Celor doi le doresc multă sănătate, dar sa stea cât mai departe de Naționala! :-)))

Te uiti azi la ,,Unicul Derby”?

zorrozabal
zorrozabal  •  03 Octombrie 2020, 20:38

Iata si o veste buna pentru apararea nationalei!Sper ca finu Mirel sa nu-l bage pe Miron sau pe mai stiu eu cine de la nasu Gigi!Destul l-a dus Dragos Grigore in spate pe Chiriches,acum sa-l duca si pe Miron?

Vezi toate comentariile (17)
Comentează