SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATUL EUROPEAN DE RALIURI

Doi români, cel mai tânăr echipaj la Europeanul de Raliuri: „A fost o experiență incredibilă pentru noi!”

Articol de GSP - Publicat luni, 09 noiembrie 2020 17:02 / Actualizat luni, 09 noiembrie 2020 17:02

Frații Norbert Maior (22 de ani) și Francesca Maior (19 ani) au fost în weekend cel mai tânăr echipaj care a luat startul în a patra etapă din Campionatul European de Raliuri, care s-a desfășurat în Ungaria. 

Deși nu au fost ocoliți de ghinion, cei doi au făcut o impresie excelentă la debutul lor în competiția continentală. La prima lor participare cu un Peugeot 208 Rally4, cei doi au avut un start excelent și după primele trei probe speciale erau pe locul secund la ERC3, însă o planetară ruptă i-a scos din joc sâmbătă. 

Duminică, frații Maior au venit în super rally și au avut o prestație excelentă, cu 4 podiumuri din 7 probe speciale. Deși nu au ajuns pe podium, așa cum sperau la început, sportivii de la Napoca Rally Academy (NRA) au bifat 7 podiumuri în cele 11 probe speciale în care au luat startul la etapa din Ungaria. 

„Având în vedere că miercuri a fost prima lor zi cu o mașină configurație Rally4, suntem mulțumiți de evoluția tinerilor noștri. Doar acea planetară a stat în calea podiumului, însă cu siguranță va veni în următoarea perioadă", a spus Marco Tempestini, managerul NRA. 

„Prima noastră cursă la Europene a fost incredibilă. Am avut ceva probleme tehnice și am ratat obiectivul, acela de a fi pe podium la final, dar vreau să le mulțumesc tuturor celor care au pus umărul la această participare și la faptul că am beneficiat de o mașină de top. A fost o experiență incredibilă pentru noi, abia aștept să revenim”, a spus Norbert Maior la final. 

Frații Maior au devenit campioni naționali de juniori la raliuri în 2019, iar anul acesta au reușit să termine pe locul 3 la general în Campionatul Național de Raliuri, deși au concurat cu o mașină ne inferioară principalilor favoriți din competiția internă. De asemenea, și-au asigurat titlul la categoria 2 Roți Motrice. 

Performanțele i-au adus în atenția Federației Române de Automobilism Sportiv care i-a inclus în lotul național deplasat în Ungaria, unde au reprezentat România alături de echipajele Raul Badiu/Gabriel Lazăr și Mihnea Mureșan/Alina Bianca Pop. Raul Badiu a terminat pe 3 la ERC3 la ediția din acest an, în timp ce Mihnea Mureșan a fost nevoit să abandoneze pe PS6 după un accident, moment în care conducea la Cupa Abarth.

Citește și:
Dani Coman și-a făcut praf fotbalistul de la FC Argeș: „Să nu te ducă capul?! Mai bine că nu îl am în față” + ia în calcul demisia
Superliga
Dani Coman și-a făcut praf fotbalistul de la FC Argeș: „Să nu te ducă capul?! Mai bine că nu îl am în față” + ia în calcul demisia
Dacia decapotabilă face furori pe străzi în Italia: cum arată mașina specială
Noutati auto
Dacia decapotabilă face furori pe străzi în Italia: cum arată mașina specială
Napoli, încurcată de Como în Serie A » Ce înseamnă asta pentru titlul lui Inter și Cristi Chivu
Campionate
Napoli, încurcată de Como în Serie A » Ce înseamnă asta pentru titlul lui Inter și Cristi Chivu
Hegemonia lui Ludogorets a fost oprită! Bulgaria are o nouă campioană, Dugandzic a marcat golul de titlu
Campionate
Hegemonia lui Ludogorets a fost oprită! Bulgaria are o nouă campioană, Dugandzic a marcat golul de titlu
EXCLUSIV FOTO Fabrică celebră renaște după 10 ani. Familia Rădulea repornește Semănătoarea: Se decide viitorul fostului gigant industrial
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO Fabrică celebră renaște după 10 ani. Familia Rădulea repornește Semănătoarea: Se decide viitorul fostului gigant industrial
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

CSM București desființează două secții sportive, dar își trimite gratuit angajații la turneul de handbal Final Four de la Budapesta

Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează