FOTBAL  »  LIGA 2  »  RAPID

FOTO Arena „Rapid Giulești” prinde culoare » S-au montat primele scaune

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 aprilie 2021 18:22 / Actualizat miercuri, 07 aprilie 2021 18:46

Stadionul „Rapid Giulești”, dărâmat și reconstruit pentru Campionatul European, prinde contur, iar astăzi au fost montate primele scaune în cele două peluze.

Lucrările la stadionul Rapidului avansează, iar „Construcții Erbasu”, una dintre firmele care se ocupă de construcții, a postat poze cu primele scaune montate. La arena din Giulești a fost instalat și sistemul pentru degivrarea terenului de joc.

Se montează scaunele pe „Rapid Giulești”

Majoritatea scaunelor de pe „Rapid Giulești” vor fi de culoare vișinie, iar cu ajutorul scaunelor albe vor fi realizate mai multe modele. La tribuna a 2-a va fi scris „Rapid”, iar la peluza dinspre Teatrul Giulești apare anul înființării, 1923. La cealaltă peluză va fi realizat modelul „CFR” de pe sigla clubului.

FOTO Construcții Erbasu
FOTO Construcții Erbasu
FOTO Construcții Erbasu
FOTO CNI
FOTO CNI

Caracteristici Stadion Rapid

  • Capacitate: 14.000 de locuri 
  • Suprafața de joc: 105 metri lungime, 68 metri lățime; 
  • Gazon natural ranforsat sintetic, cu încălzire, degivrare, drenaj și sistem de irigație 
  • Beneficii: pistă de atletism sub tribune, sală de sport sub „Peluza Nord”; 
  • 28 de spații de cazare pentru sportivi, spații administrative, magazin, zonă de mâncare, spații pentru mass media și VIP

VIDEO. Conducerea Rapidului anunță: „Ne-am luat gândul de la baza Pro Rapid”

Citește și alte știri din fotbalul intern:

Dinamo își numără răniții! 7 absențe importante pentru ultima etapă » Cum arată primul „11” pe care îl pregătește Mulțescu

Victor Becali, uimit de mișcarea lui Ioniță: „Să nu mintă! O să vă spun ce i-a zis Balaj”

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (12)
utilizator șters
utilizator șters  •  07 Aprilie 2021, 23:21
Postat de joze_maurinio pe 07 Aprilie 2021, 19:19

Intrebare: Daca Ghencea, stadionul Talpan, costa 1 milion de euro pe an intretinere, cat va costa intretinerea la stadioanele Giulesti si Arcul de Triump? PRESA???? ALOOOOO. Aveti subiecte numai cand *** voi nu stiti sa le cautati??? Giulesti, probabil 800 de mii, iar Arcul de Triumf vreo 500 de mii ca e mai mic, dar modern! Platiti de la buget, adica de la fraierii care isi platesc taxele, nu de la hotii mari. Si atunci, normal ca alde Talpan si Primaria sector 1 vor decide pe bani publici cine joaca in Ghencea si Giulesti.

Eu i-aș închiria stadionul lui Gigi pt o tonă de brânză și cinci oi pe repriză...

catalin.palcu
catalin.palcu  •  07 Aprilie 2021, 22:19
Postat de dinamo_forever_77 pe 07 Aprilie 2021, 20:16

Sper sa se bucure de el. Nu inteleg de ce al stelei arata intr-un fel si acesta altfel? Ok, pot intelege ca tribuna a II a nu poate fi la acelasi nivel. Totusi....vad diferente de calitate intre cele 2 arene, si consider ca nu este corect. Pana la urma aceste stadioane sunt facute din banii nostri ai tuturor, si nu prea ar trebui sa fie diferente. Parerea mea.

pe locul unui fost stadion de 18 mii au facut unul de 14 mii ! se putea face si de 20 de mii cu tribune mai abrupte, pe model spaniol , sau cu 2 niveluri partial suprapuse.

dinamo_forever_77
dinamo_forever_77  •  07 Aprilie 2021, 20:16

Sper sa se bucure de el. Nu inteleg de ce al stelei arata intr-un fel si acesta altfel? Ok, pot intelege ca tribuna a II a nu poate fi la acelasi nivel. Totusi....vad diferente de calitate intre cele 2 arene, si consider ca nu este corect. Pana la urma aceste stadioane sunt facute din banii nostri ai tuturor, si nu prea ar trebui sa fie diferente. Parerea mea.

Vezi toate comentariile (12)
Comentează