INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Bogdan Stancu și Alexandru Maxim, spectacol total în Turcia! 17 goluri înscrise în două meciuri, „Motanul” a reușit un hat-trick

Alexandru Maxim // foto: Facebook @ Gaziantep Futbol Kulubu

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 mai 2021 10:47 / Actualizat miercuri, 12 mai 2021 10:56

Bogdan Stancu (33 de ani) și Alexandru Maxim (30 de ani) au înscris în etapa 39 din Turcia. „Motanul” a reușit un hat-trick pentru Genclerbirligi, Maxim a punctat o dată pentru Gaziantep.

Meciurile jucate de Gaziantep și Genclerbirligi marți, în etapa 39 a campionatului, au fost cu adevărat incredibile. Gaziantep, la care Alexandru Maxim a fost titular, a pierdut acasă cu Rizespor, scor 4-5! Mijlocașul român, care a rezistat 70 de minute pe teren, a înscris un gol, în minutul 46, când echipa din Rize conducea cu 3-0.

Gaziantep a fost aproape să întoarcă scorul, dar oaspeții s-au impus în cele din urmă cu 5-4, iar Gaziantep a căzut pe locul 9, cu o etapă înainte de finalul sezonului.

Bogdan Stancu, hat-trick cu Goztepe

Un alt festival de goluri a avut loc în meciul dintre Genclerbirligi și Goztepe, încheiat cu scorul de 5-3. Oaspeții au condus cu 2-0, Genclerbirligi a egalat, Goztepe a intrat din nou în avantaj în minutul 50, iar apoi Bogdan Stancu a ieșit la rampă.

Atacantul român, introdus pe teren la pauză, a reușit un hat-trick, marcând în minutele 56, 70 și 82! „Motanul” a adus astfel 3 puncte echipe sale, dar Genclerbirligi a căzut oricum în liga a doua din Turcia.

Genclerbirligi mai are un meci de jucat, cu Trabzonspor, dar nu mai are șanse de salvare.

7 goluria înscris Bogdan Stancu în acest sezon de campionat. Alexandru Maxim, al 7-lea marcator al campionatului, are 15

VIDEO. Alexandru Maxim este impresionat de campionatul Turciei: „A devenit atractiv și pentru jucătorii mari”