FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  GLORIA BUZĂU - UNIREA URZICENI

Mincă: "Putem juca finala Cupei!"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 aprilie 2008 00:00

Portarul Gloriei Buzău, Mihai Mincă, a vorbit pentru Gazeta Sporturilor despre şansele echipei sale de a juca finala Cupei României, dar şi despre lupta pentru salvarea de la retrogradare

- Antrenorul Ştefan Stoica a declarat că veţi juca cu a doua echipă mîine, cu Urziceniul. Crezi că aveţi vreo şansă să cîştigaţi această partidă?
- Avem şanse, din moment ce am ajuns pînă aici. Cei care au jucat mai puţin sînt dornici să se afirme şi asta poate fi un avantaj pentru noi. Şi eu am fost surprins de decizia antrenorului de a juca cu echipa a doua, dar el este cel care decide.

- Deşi sînteţi în semifinale aţi ajuns greu aici, după meciuri dificile cu Poli Timişoara şi cu Pandurii.
- Pandurii este o echipă foarte bună, aţi văzut că au avut şase victorii la rînd pînă la
meciul cu Urziceniul. Cît despre Timişoara, a fost un meci greu, dar cel mai important e că am
trecut cu bine peste.

- Cît de important e meciul de mîine pentru voi?
- Extrem de important. Avem şi şansa să mergem în Cupa UEFA, iar asta ar fi un lucru
extraordinar.

Nu-l interesează viitoarea campioană

- Cine ai prefera să cîştige titlul? Steaua sau CFR Cluj?
- Sînt jucător la Buzău, mă interesează numai echipa mea. Vreau să evităm retrogradarea, nu contează cine iese campioană.

- Mai sînt cinci etape, ce şanse aveţi să vă salvaţi de la retrogradare?
- Da, sînt şanse. Ne aşteaptă un meci foarte greu cu "U" Cluj, pe care îmi doresc să-l cîştigăm. Noi ne concentrăm la partida de mîine, din Cupă, şi abia apoi la meciul din campionat. Am văzut în ultimul timp că sînt mulţi care îşi doresc ca Buzăul să cadă!

-De ce crezi că vor alţii să vă retrogradeze?

-Pentru că ne consideră "satelitul" Stelei. Dar greşesc! Noi jucăm doar pentru noi şi s-a
văzut în meciul de la Buzău contra Stelei, cînd am făcut 1-1.

- Dacă înainte de ultima etapă aţi fi matematic salvaţi, veţi juca cu echipa a doua contra Stelei în Ghencea?
- Nu ştiu. Această decizie aparţine în totalitate antrenorului!

Portarul Gloriei Buzău, Mihai Mincă, a vorbit pentru Gazeta Sporturilor despre şansele echipei sale de a juca finala Cupei României, dar şi despre lupta pentru salvarea de la retrogradare

- Antrenorul Ştefan Stoica a declarat că veţi juca cu a doua echipă mîine, cu Urziceniul. Crezi că aveţi vreo şansă să cîştigaţi această partidă?
- Avem şanse, din moment ce am ajuns pînă aici. Cei care au jucat mai puţin sînt dornici să se afirme şi asta poate fi un avantaj pentru noi. Şi eu am fost surprins de decizia antrenorului de a juca cu echipa a doua, dar el este cel care decide.

- Deşi sînteţi în semifinale aţi ajuns greu aici, după meciuri dificile cu Poli Timişoara şi cu Pandurii.
- Pandurii este o echipă foarte bună, aţi văzut că au avut şase victorii la rînd pînă la
meciul cu Urziceniul. Cît despre Timişoara, a fost un meci greu, dar cel mai important e că am
trecut cu bine peste.

- Cît de important e meciul de mîine pentru voi?
- Extrem de important. Avem şi şansa să mergem în Cupa UEFA, iar asta ar fi un lucru
extraordinar.

Nu-l interesează viitoarea campioană

- Cine ai prefera să cîştige titlul? Steaua sau CFR Cluj?
- Sînt jucător la Buzău, mă interesează numai echipa mea. Vreau să evităm retrogradarea, nu contează cine iese campioană.

- Mai sînt cinci etape, ce şanse aveţi să vă salvaţi de la retrogradare?
- Da, sînt şanse. Ne aşteaptă un meci foarte greu cu "U" Cluj, pe care îmi doresc să-l cîştigăm. Noi ne concentrăm la partida de mîine, din Cupă, şi abia apoi la meciul din campionat. Am văzut în ultimul timp că sînt mulţi care îşi doresc ca Buzăul să cadă!

-De ce crezi că vor alţii să vă retrogradeze?

-Pentru că ne consideră "satelitul" Stelei. Dar greşesc! Noi jucăm doar pentru noi şi s-a
văzut în meciul de la Buzău contra Stelei, cînd am făcut 1-1.

- Dacă înainte de ultima etapă aţi fi matematic salvaţi, veţi juca cu echipa a doua contra Stelei în Ghencea?
- Nu ştiu. Această decizie aparţine în totalitate antrenorului!

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Superliga
Ziua „Z”! Merge la Palat pentru negocierile decisive chiar de ziua lui Gigi Becali: „A ajuns în țară”
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Campionate
Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Elveția le-a dat planurile peste cap gazdelor » Canada, „expulzată” de acasă în „16-imi”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (2)
 •  17 Aprilie 2008, 00:39

stelutza 2 nu are sanse sa joace finala

 •  16 Aprilie 2008, 20:24

va voi faceti blat cu urziceniul tacayti gura uuuuuuuurasc cfr huo cfr huuuuo crapid

Vezi toate comentariile (2)
Comentează