FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - DINAMO

Guri de tun

Articol de - Publicat sambata, 26 aprilie 2008 00:00

Achiziţionarea lui Andrei Cristea e clară, se doreşte acum “repatrierea” lui Marius Niculae.

S-a confirmat ieri că Andrei Cristea va sosi din vară la Dinamo, aşa cum a anunţat în exclusivitate Gazeta Sporturilor de vineri. Atacantul de 24 de ani a declarat ieri pentru dinamovisti.ro: “Sînt onorat de oferta «cîi­ni­lor», vin la Dinamo! Important este că sînt dorit de toţi de la echipă. Dar acum vreau să mă concentrez doar la finalul de sezon de la Iaşi. Sînt profesionist, mă interesează doar prezentul”. Cristea e jucătorul lui Poli Timişoara, împrumutat în această primăvară la Iaşi, iar din iunie va fi fotbalistul roş-albilor pentru 800.000 de euro. Şi antre­norul bănăţenilor, Duşan Uhrin junior, a dezvăluit ieri că Andrei va merge la Dinamo.

După acest prim transfer ce mai aşteaptă doar iscălitura fotbalis­tului, roş-albii mai urmăresc să dea o lovitură de efect: Marius Niculae! Atacantul de 27 de ani (8 goluri la Inverness) este presat, la telefon, de către Cristi Borcea, preşedintele executiv dorind să-l convingă să revină din vară în Ştefan cel Mare. Mai ales că i-a promis că-i va fi naş la cununia din iulie!

Şi Cornel Dinu, cel care l-a lan­sat pe Marius, dialoghează periodic cu “Săgeată”, confirmînd ieri inte­resul bucureştenilor. Pro­ble­ma e că Niculae mai e pe lista lui Derby County (Premiership), Queen’s Park Rangers ( liga secundă engle­ză) şi Auxerre (Franţa), iar el ar dori să continue în Albion.

Şi Vlad Munteanu?
Mircea Rednic ar vrea să-l readucă din vară, în Ştefan cel Mare, şi pe Vlad Munteanu (foto, 27 de ani), în pre­zent împrumutat de către Wolfs­burg la Auxerre. Mijlocaşul stînga a plecat de la Dinamo în urmă cu doi ani, pentru 300.000 de euro, cu cîteva zile înainte de instalarea lui Rednic, iar tehnicianul îl apreciază foarte mult pe fotbalist. Se va trata la finele campionatului cu nemţii, sperîndu-se obţinerea unui preţ accesibil, în jur de 500.000 de euro.

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Profit.ro
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (8)
 •  26 Aprilie 2008, 16:35

borcea si turcu, sa traiti repede

 •  26 Aprilie 2008, 14:07

ce se intampla acum...nici nu stiu imi este rusine..andrei cristea..stelist si noi il luam la dinamo..cum sa castigam cand jucam fara sulfet..aduceti dianmovisti adevarati..nu ne mai umiliti!

 •  26 Aprilie 2008, 11:52

Ma mir cu de nu va este rusine...il dati pe Munteanu pe 300 mii si vreti sa il readuceti pentru 500 mii....va faceti de ras mai....Se vede ca ati facut numai afaceri proaste....vai de voi...

Vezi toate comentariile (8)
Comentează