FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - DINAMO

Guri de tun

Articol de - Publicat sambata, 26 aprilie 2008 00:00

Achiziţionarea lui Andrei Cristea e clară, se doreşte acum “repatrierea” lui Marius Niculae.

S-a confirmat ieri că Andrei Cristea va sosi din vară la Dinamo, aşa cum a anunţat în exclusivitate Gazeta Sporturilor de vineri. Atacantul de 24 de ani a declarat ieri pentru dinamovisti.ro: “Sînt onorat de oferta «cîi­ni­lor», vin la Dinamo! Important este că sînt dorit de toţi de la echipă. Dar acum vreau să mă concentrez doar la finalul de sezon de la Iaşi. Sînt profesionist, mă interesează doar prezentul”. Cristea e jucătorul lui Poli Timişoara, împrumutat în această primăvară la Iaşi, iar din iunie va fi fotbalistul roş-albilor pentru 800.000 de euro. Şi antre­norul bănăţenilor, Duşan Uhrin junior, a dezvăluit ieri că Andrei va merge la Dinamo.

După acest prim transfer ce mai aşteaptă doar iscălitura fotbalis­tului, roş-albii mai urmăresc să dea o lovitură de efect: Marius Niculae! Atacantul de 27 de ani (8 goluri la Inverness) este presat, la telefon, de către Cristi Borcea, preşedintele executiv dorind să-l convingă să revină din vară în Ştefan cel Mare. Mai ales că i-a promis că-i va fi naş la cununia din iulie!

Şi Cornel Dinu, cel care l-a lan­sat pe Marius, dialoghează periodic cu “Săgeată”, confirmînd ieri inte­resul bucureştenilor. Pro­ble­ma e că Niculae mai e pe lista lui Derby County (Premiership), Queen’s Park Rangers ( liga secundă engle­ză) şi Auxerre (Franţa), iar el ar dori să continue în Albion.

Şi Vlad Munteanu?
Mircea Rednic ar vrea să-l readucă din vară, în Ştefan cel Mare, şi pe Vlad Munteanu (foto, 27 de ani), în pre­zent împrumutat de către Wolfs­burg la Auxerre. Mijlocaşul stînga a plecat de la Dinamo în urmă cu doi ani, pentru 300.000 de euro, cu cîteva zile înainte de instalarea lui Rednic, iar tehnicianul îl apreciază foarte mult pe fotbalist. Se va trata la finele campionatului cu nemţii, sperîndu-se obţinerea unui preţ accesibil, în jur de 500.000 de euro.

Citește și:
Raluca, soția fostului internațional din Superliga, revine în televiziune după 8 ani: „Mă întorc mai puternică” » Cum arată acum
Stiri extrasport
Raluca, soția fostului internațional din Superliga, revine în televiziune după 8 ani: „Mă întorc mai puternică” » Cum arată acum
Cu titlul pe masă! Decizia luată de LPF și „operațiunea elicopterul” pentru ultima etapă capitală
Superliga
Cu titlul pe masă! Decizia luată de LPF și „operațiunea elicopterul” pentru ultima etapă capitală
UEFA ar putea interzice meciurile pe „cel mai frumos stadion din Europa” » Arena are nevoie de modificări urgente
Campionate
UEFA ar putea interzice meciurile pe „cel mai frumos stadion din Europa” » Arena are nevoie de modificări urgente
Șoc în Argentina » Unul dintre eroii finalei cu Franța din 2022 nu a prins lotul lărgit pentru Mondial
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Șoc în Argentina » Unul dintre eroii finalei cu Franța din 2022 nu a prins lotul lărgit pentru Mondial
O companie aeriană se retrage din România și anulează cursele.
Profit.ro
O companie aeriană se retrage din România și anulează cursele.
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mărturia-document a eroului Helmut Duckadam despre Sevilla '86: „Valentin a obținut o facilitate nesperată!”


Comentarii (8)
 •  26 Aprilie 2008, 16:35

borcea si turcu, sa traiti repede

 •  26 Aprilie 2008, 14:07

ce se intampla acum...nici nu stiu imi este rusine..andrei cristea..stelist si noi il luam la dinamo..cum sa castigam cand jucam fara sulfet..aduceti dianmovisti adevarati..nu ne mai umiliti!

 •  26 Aprilie 2008, 11:52

Ma mir cu de nu va este rusine...il dati pe Munteanu pe 300 mii si vreti sa il readuceti pentru 500 mii....va faceti de ras mai....Se vede ca ati facut numai afaceri proaste....vai de voi...

Vezi toate comentariile (8)
Comentează