SPORTURI  »  ALTELE  »  ÎNOT/CE JUNIORI

Două medalii pentru România în ultima zi la Campionatele Europene de Juniori de la Belgrad

Daria-Măriuca Șilișteanu cu medalia de argint și un zâmbet de aur FOTO captură LEN
Daria-Măriuca Șilișteanu cu medalia de argint și un zâmbet de aur FOTO captură LEN

Articol de - Publicat duminica, 09 iulie 2023 20:27 / Actualizat duminica, 09 iulie 2023 20:40

Daria-Măriuca Silișteanu (14 ani) a cucerit argintul la 100 m spate, iar Vlad Stancu bronzul la 400 m liber, ducând totalul delegației României la șase distincții la această competiție. 

România a încheiat Campionatele Europene de Juniori de la Belgrad cu șase medalii. În ultima zi a întrecerilor, Daria-Măriuca Silișteanu, 14 ani, a cucerit medelia de argint în proba de 100 m spate. 

Dinamovista în vârstă de 14 ani a încheiat cele două lungimi de bazin în 1:01,24, fiind depășită doar de Lora Fanni Komoroczy din Ungaria, 1:01,10.

Aissia-Claudia Prisecariu a terminat această finală pe poziția a cincea cu un timp de 1:01,55. Patrick Dinu s-a clasat pe poziția a cincea în finala de la 100 m liber cu un timp de 49,83 s.

Vlad Stancu a pus punct celei mai importante întreceri a verii pentru el cu o medalie de bronz. Stelistul în vârstă de 17 ani s-a clasat pe poziția a treia la 400 m liber cu un timp de 3:50.21, fiind depășit de bulgarul Petar Mitsin, care a stabilit un nou record mondial de juniori, 3:44,31 și de italianul Alessandro Ragaini, 3:48,42. Nandor Nagy s-a clasat pe poziția a opta cu un timp de 3:57,33.

Podium în fiecare probă

Vlad a concurat la Belgrad și în probele de 800 și 1.500 m liber, unde a cucerit argintul și unde a reușit un timp sub baremele A pentru Jocurile Olimpice de la Paris. Anul trecut, la Otopeni, în probele individuale, Vlad a cucerit tot trei medalii, una de aur și două de argint.

Evoluția României la aceste întreceri s-a încheiat cu ștafeta feminină de 4x100 m mixt, fetele ocupând poziția a șasea.

În celelalte zile de concurs din Serbia, România a mai fost pe podium grației lui Șilișteanu, bronz la 50 m spate, și lui Vlad-Ștefan Mihalache, argint la 200 m fluture. 

România a participat cu o delegație de 17 sportivi, iar obiectivul federației era de două medalii. Înotătorii revin luni în țară, iar unii dintre ei vor participa în toamnă la Campionatele Mondiale de Juniori, care vor avea loc la Netanya, în Israel, între 4 și 9 septembrie. 

9 medaliia adunat România la Campionatele Europene de Juniori de anul trecut de la Otopeni, cinci de aur și patru de argint. Cele de aur au fost cucerite de David Popovici (50, 100, 200 m liber), de Vlad Stancu (1.500 m) și de ștafeta masculină de 4x100 m liber

Lotul României pentru CE 2023 de juniori de la Belgrad

  • Feminin: Anastasia Maria Bako (50, 100, 200 şi 400 m liber), Rebecca Aimee Diaconescu (50 şi 100 m spate, 50, 100 şi 400 m liber), Andra Denisa Gorecki (100 şi 200 m fluture), Eva Maria Paraschiv (50, 100 şi 200 m fluture), Irina Preda (50 şi 100 m liber, 50 m fluture), Aissia Claudia Prisecariu (100 şi 200 m spate), Daria Silişteanu (50 şi 100 m spate), Ioana Maria Ştirbu (100, 200 şi 400 m fluture), Brigitta Vass (200 m mixt şi 200 m bras)
  • Masculin: Vlad Stancu (400, 800 şi 1.500 m liber), Patrick Dinu (50 m, 100 m liber), Carol Cojocaru (50, 100 şi 200 m spate), Alexandru Constantinescu (100 şi 200 m spate), Ştefan Cozma (100 m liber), Vlad Mihalache (50, 100 şi 200 m fluture), Nandor Nagy (200, 400 şi 800 m liber), Mihnea Ionuţ Roşca (50, 100 şi 200 m bras)

Citește și:

Spaniolii de la El Pais au intrat în lumea lui David Popovici » Dorința de a promova România, definiția fericirii, sfatul prețios al mamei și cum l-a ajutat prietena lui
ÎNOT
Spaniolii de la El Pais au intrat în lumea lui David Popovici » Dorința de a promova România, definiția fericirii, sfatul prețios al mamei și cum l-a ajutat prietena lui
Iulia Becheru, antrenoarea lui Vlad Stancu, despre înotătorul pe care îl pregătește: „Muncește foarte mult”
ÎNOT
Iulia Becheru, antrenoarea lui Vlad Stancu, despre înotătorul pe care îl pregătește: „Muncește foarte mult”
Citește și:
Gigi Becali nu s-a putut abține! L-a jignit în direct pe Florin Tănase: „Nu e întreg la cap! Doar nebunii se gândesc la așa ceva”
Superliga
Gigi Becali nu s-a putut abține! L-a jignit în direct pe Florin Tănase: „Nu e întreg la cap! Doar nebunii se gândesc la așa ceva”
Starul lui Manchester United a recunoscut noua relație, la un an de la divorț: „În zilele noastre...”
Campionate
Starul lui Manchester United a recunoscut noua relație, la un an de la divorț: „În zilele noastre...”
ȘOC! Dinamo - FCSB ar putea să NU se joace în București
Superliga
ȘOC! Dinamo - FCSB ar putea să NU se joace în București
Paradoxul din sudul României: de 13 ani fără fotbal la nivel național, însă stadionul de 11.000 de locuri a fost modernizat pentru o echipă din alt oraș
Special
Paradoxul din sudul României: de 13 ani fără fotbal la nivel național, însă stadionul de 11.000 de locuri a fost modernizat pentru o echipă din alt oraș
Moldoveanul Rezmeriță a împânzit Irlanda cu magazinele
Profit.ro
Moldoveanul Rezmeriță a împânzit Irlanda cu magazinele "Polonez", cu produse din Europa de Est, inclusiv din România. Diaspora românească locală e printre principalii clienți țintă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Irina Begu s-a căsătorit cu antrenorul ei, fost jucător cunoscut de tenis

Artista faimoasă din România se iubește cu un fotbalist mai tânăr cu 13 ani » Fiul ei joacă la FCSB: „Felicitări, campionul meu!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează