Articol de , - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 17:23 / Actualizat duminica, 14 ianuarie 2024 17:54

Darius Olaru (25 de ani) și Luis Phelipe (22 de ani) au părăsit accidentați terenul în meciul amical pe care FCSB l-a câștigat în fața lui LASK Linz, scor 3-1, în cantonamentul din Antalya.

S-a băgat serios piciorul în singurul meci amical disputat de FCSB în stagiul de pregătire din Antalya. Au fost contacte dure, iar căpitanul Darius Olaru și nou-venitul Luis Phelipe s-au resimțit.

Că așa e-n fotbal! În urmă cu 10 ani i-a năucit, acum vechii rivali sunt amici. Imagini din Antalya la meciul FCSB
FCSB

Darius Olaru și Luis Phelipe, loviți în amicalul cu LASK Linz

Staff-ul liderului din Superligă nu a dorit să riște agravarea situației celor doi titulari sau vreo replică și a decis ca Olaru și Phelipe să fie înlocuiți cât mai rapid.

Darius i-a lăsat locul lui Radaslavescu, în minutul 54. La câteva secvențe distanțe, Luis a acuzat dureri la spate și a părăsit terenul.

Mihai Pintilii și Elias Charalambous nu l-au putut folosi în partida test de astăzi nici pe Alexandru Băluță. Mijlocașul ofensiv este răcit de câteva zile.

Luis Phelipe, gol la debutul pentru FCSB

Luis Phelipe a marcat la debutul pentru FCSB. Impact pozitiv instant, cu ajutor mare din partea adversarilor.

Mai întâi, un apărător a scăpat mingea, apoi portarul a luat gol pe colțul scurt. Dar și execuția brazilianului a fost precisă. Phelipe a mai rezistat și un sfert de oră din repriza secundă, dar nu a mai avut același tempo ca în prima parte.

+20 FOTO

La finalul partidei, Florinel Coman i-a lăudat pe Phlipe și Alhassan pentru prestațiile avute: „Ne bucurăm pentru colegii noi. Ne bucurăm că Phelipe a marcat, iar Baba a jucat foarte bine. Sunt două transferuri reușite și vor aduce plusul de care avem nevoie a câștigat acest campionat”.

VIDEO. Florinel Coman, după FCSB - LASK Linz 3-1: "Phelipe a marcat, Baba a jucat foarte bine. Am făcut două transferuri foarte bune"

Vezi și alte corespondențe GSP din Antalya:

Alhassan - activ, Luis Phelipe - decisiv » Cum s-au mișcat noile transferuri de la FCSB la primul meci pentru roș-albaștri
FCSB
Universitatea Craiova - Slovacko 1-1. Risipitorii! Craiova s-a întrecut în ratari, de la atacanți la fundași, din toate pozițiile