INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FCSB - FC RFS 4-1

Vlad Chiricheș, răspuns la criticile lui Gigi Becali: „A fost o perioadă grea”

Articol de - Publicat vineri, 27 septembrie 2024 00:11 / Actualizat sambata, 28 septembrie 2024 19:28

Vlad Chiricheș, 34 de ani, a comentat victoria cu RFS, 4-1, în primul meci pentru campioana României în grupa de Europa League. Revenit printre titulari, experimentatul fundaș central a oferit pasa decisivă la golul de 2-1.

De absența lui Siyabonga Ngezana, accidentat, a profitat Vlad Chiricheș. Fundașul plătit regește la FCSB a revenit în primul „11” și a avut o prestație convingătoare împotriva campioanei Letoniei.

„E foarte plăcut să revenim în Europa cu o victorie frumoasă, cu goluri multe, joc bun. E bine, un început promițător. Sperăm ca această victorie să ne dea un moral bun, să revenim cu victorii și în campionat și să ajungem sus, unde ne e locul.

E clar că un meci în cupele europene este diferit, este ceva extraordinar să joci într-o cupă europeană. Asta a fost un stimul foarte bun, ne-a împins să facem un joc bun. Avem moral bun, la următorul meci vom întâlni o echipă mult mai puternică (n.r. - pe PAOK, la Salonic), dar dacă suntem la fel de organizați, avem încredere și jucăm ceea ce trebuie, putem obține un rezultat bun și acolo”, a spus Chiricheș la DigiSport.

Vlad Chiricheș explică cum a ajuns să ofere un assist în FCSB - FC RFS

În repetate rânduri, Vlad Chiricheș a fost surprins în ofensivă în această seară. El chiar a oferit pasa decisivă la golul de 2-1, semnat de Marius Ștefănescu.

„Am reușit să urc, să ajung într-o poziție mai ciudată pentru un fundaș central dar am reușit, m-am descurcat, zic că a fost o pasă bună”, a spus Chiricheș despre acel moment.

Vlad Chiricheș, despre criticile lui Gigi Becali: „Clar a fost o perioadă grea”

În fine, Chiricheș a fost întrebat despre trăirile recente de la FCSB, după ce patronul Gigi Becali l-a luat la ochi și criticat public în repetate rânduri.

„A fost un moment greu, chiar dacă am experiență și sunt un jucător cu ani buni în spate, e clar că a fost o perioadă grea.

Sper să fie un exemplu pentru jucătorii tineri, să vadă că și atunci când ești cu moralul jos, dacă ai încredere în capacitățile tale, în tot ce faci tu la antrenamente, este posibil să urci foarte repede. În fotbal, totul este la o aruncătură de băț, se poate schimba totul de la o zi la alta.

Jucătorii, staff-ul au fost toți alături de mine. E clar că asta mi-a dat putere, m-a făcut să trag și mai tare la antrenamente, să mă pregătesc bine și să-mi aștept rândul”.

Citește și:
Noul jucător de la FCSB, asaltat de suporteri la stadion
Superliga
Noul jucător de la FCSB, asaltat de suporteri la stadion
Fata lui Alan Shearer s-a căsătorit cu un sportiv cunoscut din Marea Britanie
Stiri extrasport
Fata lui Alan Shearer s-a căsătorit cu un sportiv cunoscut din Marea Britanie
„Eu am dat mesaj să vin la FCSB” » Garita explică revenirea în România: „Dacă nu joc, iau banii și plec”
Superliga
„Eu am dat mesaj să vin la FCSB” » Garita explică revenirea în România: „Dacă nu joc, iau banii și plec”
Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living
Campionate
Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living
Fostă fabrică demolată. Familia Boștină demolează fosta sa fabrică și face în loc sute de apartamente
Profit.ro
Fostă fabrică demolată. Familia Boștină demolează fosta sa fabrică și face în loc sute de apartamente
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (1)
gazistu
gazistu  •  27 Septembrie 2024, 10:54

PARCA gIGI ZICEA CA NU VA juca ca "groparul" Chiri nu va juca in europa, doar in campionat ... cum de?

Vezi toate comentariile (1)
Comentează