FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

VIDEO / EXCLUSIV Dinamo l-a refuzat anul trecut, acum poate fi nevoită să-l transfere de urgență: „Jucător pe o pantă descendentă”

Riza Durmisi, jucătorul aflat pe lista lui Dinamo / foto: Imago Images
Riza Durmisi, jucătorul aflat pe lista lui Dinamo / foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 02 octombrie 2024 17:55 / Actualizat miercuri, 02 octombrie 2024 18:03

Gabi Glăvan, fostul director sportiv al lui Dinamo, a analizat posibilitatea ca roș-albii să-l transfere pe Riza Durmisi, un fundaș stânga în vârstă de 30 de ani.

După cedarea lui Amzăr în Emiratele Arabe Unite, la Al Nasr, Dinamo caută un fundaș lateral stânga, practic o alternativă la Raul Opruț, titularul postului.

„Durmisi e pe listă”, a declarat Andrei Nicolescu, administratorul special al lui Dinamo, aseară, în emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport 1.

Danezul a fost monitorizat de Dinamo încă din perioada în care Glăvan era oficial al clubului. Acesta spune despre Durmisi că se află pe o „pantă descendentă” și că un înlocuitor pentru Opruț ar putea fi inclusiv Bordușanu, la bază mijlocaș lateral.

VIDEO. Gabi Glăvan, despre posibilitatea ca Riza Durmisi să ajungă la Dinamo: „Îl știam de mult timp”

„Riza Durmisi e în discuții cu Dinamo, am văzut în presă. E un jucător care, în ultimii ani, se află pe o pantă descendentă. A jucat ultima dată în Polonia, la Lodz, unde are în jur de 10 meciuri sezonul trecut.

Pe poziția de fundaș stânga poate juca și Bordușanu, care a evoluat și anul trecut într-o apărare cu patru, deci poziția poate fi acoperită fie prin aducerea unui fundaș lateral, fie prin utilizarea lui Bordușanu la nevoie.

Îl monitorizam de mult pe Durmisi, îl știam de mult timp. Este un jucător foarte bun, agresiv, cu calități fizice foarte bune, excelent ofensiv, dar aflat pe o pantă descendentă. Consider că echipele din Europa de Est ar trebui să se orienteze spre jucători pe care-i pot dezvolta. Depinde de fiecare club, dar în mod normal ar trebui să ai jucători care să asigure o succesiune pe poziții. De exemplu, Dinamo are un jucător interesant pe acea poziție, Bobocea, născut în 2007, care ar putea reprezenta o soluție pe viitor”, a declarat Glăvan.

„Departamentul de scouting al lui Dinamo își face treaba, decizia aparține conducerii”

Colaboratorul emisiunii GSP Live a fost întrebat și despre incapacitatea lui Dinamo de a aduce un atacant și un stoper, așa cum echipa lui Kopic își dorește deja de ceva vreme: „Dinamo găsește jucători, departamentul de scouting își face treaba foarte, foarte bine, dar decizia finală nu le aparține celor din departamentul de scouting. Din câte știu, au monitorizat mulți jucători și au dat acordul pentru mai mulți dintre ei, dar decizia finală aparține conducerii”.

Cine e Riza Durmisi

  • 30 de ani, Danemarca
  • fundaș stânga
  • 1,73m
  • liber de contract din iulie
  • 300.000 de euro cotă pe Transfermarkt
  • în sezonul 2023/24 are 11 meciuri și un assist la LKS Lodz, în Polonia
  • anterior evoluase pentru echipe ca Real Betis, Lazio, Nice
  • 23 de selecții în naționala Danemarcei
  • are o Cupă și o Supercupă a Italiei în palmares, alături de Lazio

VIDEO INTEGRAL. Emisiunea GSP Live din 2 octombrie 2024

Citește și:
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Tenis
Fostul număr 7 WTA a luat pauză de la tenis, dar se bucură de turneul de la Miami: „Te iubesc!”
Atacă violent comentariul TV de la Turcia - România: „Două țațe, doi moșnegi ramoliți! Grădinescu ar trebui să iasă la pensie, e dezagreabil! Ați văzut ideea lor șocantă?!”
Nationala
Atacă violent comentariul TV de la Turcia - România: „Două țațe, doi moșnegi ramoliți! Grădinescu ar trebui să iasă la pensie, e dezagreabil! Ați văzut ideea lor șocantă?!”
Nu e Hagi! Propune un alt nume de selecționer după ce Mircea Lucescu a ratat calificarea la Cupa Mondială
Nationala
Nu e Hagi! Propune un alt nume de selecționer după ce Mircea Lucescu a ratat calificarea la Cupa Mondială
Iasmin Latovlevici, la GSP Live: „Voi ați văzut asta la golul Turciei? Incredibil!” + „Pițurcă avea o vorbă”
Nationala
Iasmin Latovlevici, la GSP Live: „Voi ați văzut asta la golul Turciei? Incredibil!” + „Pițurcă avea o vorbă”
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea
Profit.ro
EXCLUSIV Restricție drastică la trecerea "ocazională" a frontierei cu țigări pentru uz personal
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (5)
redbuldog
redbuldog  •  04 Octombrie 2024, 17:15

E greu,tare greu sa joci,fara jumatate din titulari 4-5 meciuri,in plus,asa cum am mai spus,strategia conducatorilor lui Dinamo,din ,,era" Negoita si pana in prezent,nu da ,,doi bani" pe dezvoltarea si promovarea talentelor native din club,astfel s-au pierdut generati intregi,care la nivel de copii si juniori erau intre primi din tara,apoi dezamageau cand trebuiau sa faca pasul spre marea performanta..!?

Falticeni1962
Falticeni1962  •  03 Octombrie 2024, 11:36

Se intoarce și ăsta de la aeroport??? Minciunile corporatistului nicolescu.

utilizator șters
utilizator șters  •  03 Octombrie 2024, 10:50
Postat de creeperno534 pe 02 Octombrie 2024, 22:37

Dinamo o sa joace in playoff

Pune 5 titulari absenți cu Farul! ...Mai pune, in plus, arbitrajul mafiot care va face orice ca sa nu câștige Dinamo!...Si mai pune ceva fără preț - influenta nefasta a ciobanului grețos in arbitrajul ticăloșit care nu vrea pe Dinamo in play-off! ...ia vezi acum cum stăm...?

Vezi toate comentariile (5)
Comentează