FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Mircea Lucescu a anunțat lotul României pentru meciurile cu Cipru și Lituania. Surpriză mare

Mircea Lucescu // FOTO: Cristi Preda (GSP)
Mircea Lucescu // FOTO: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat vineri, 04 octombrie 2024 15:30 / Actualizat vineri, 04 octombrie 2024 16:01

Mircea Lucescu, seleționerul României, a anunțat lotul pentru meciurile cu Cipru și Lituania, din Liga Națiunilor.

România va juca împotriva Ciprului pe 12 octombrie, de la ora 21:45. Cu Lituania, „tricolorii” se vor întâlni pe 15 octombrie, de la 21:45. Naționala lui Mircea Lucescu s-a impus în primele două etape, cu Kosovo, scor 3-0, și cu Lituania, scor 3-1.

România e pe primul loc în grupa 2 din liga C din Liga Națiunilor. Pe doi e Kosovo, cu 3 puncte.

FRF anunță o lovitură de proporții » Jucătorul din Ligue 1 va evolua pentru România
FRF
FRF anunță o lovitură de proporții » Jucătorul din Ligue 1 va evolua pentru România

Lotul lui României pentru meciurile cu Cipru și Lituania

  • PORTARI

    Florin NIȚĂ (Damac | Arabia Saudită, 26/0), Horațiu MOLDOVAN (Sassuolo | Italia, 11/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 2/0)

  • FUNDAȘI

    Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 23/1), Cristian MANEA (FC Rapid 1923, 25/2), Andrei BURCĂ (Baniyas | EAU, 33/1), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 23/0), Virgil GHIȚĂ (Cracovia | Polonia, 1/0), Alexandru PAȘCANU (FC Rapid 1923, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 41/2), Alexandru CHIPCIU (Universitatea Cluj, 45/6)

  • MIJLOCAȘI

    Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 19/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 30/8), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 76/15), Răzvan MARIN (Cagliari | Italia, 61/7), Marius MARIN (Pisa | Italia, 24/0), Darius OLARU (FCSB, 22/0), Adrian ȘUT (FCSB, 2/0), Ianis HAGI (Rangers | Scoția, 41/5), Florinel COMAN (Al-Gharafa | Qatar, 18/1), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 26/5), Alexandru MITRIȚĂ (Universitatea Craiova, 20/4)

  • ATACANȚI

    George PUȘCAȘ (Bodrum | Turcia, 45/11), Denis ALIBEC (Farul Constanța, 40/5), Denis DRĂGUȘ (Trabzonspor | Turcia, 17/4)

Pașcanu, surpriza lui Mircea Lucescu

Alexandru Pașcanu, fundașul central de la Rapid, e surpriza lui Mircea Lucescu. Stoperul venit de la Ponferradina în Superliga a fost convocat în premieră.

Lucescu nu i-a mai chemat pe Adrian Rus și Ionuț Nedelcearu, stoperi obișnuiți cu convocările. Pentru postul de fundaș central, din lot mai fac parte Drăgușin, Virgil Ghiță și Andrei Burcă.

7 meciuria jucat Alexandru Pașcanu pentru Rapid în acest sezon

Ianis Hagi IN, Bîrligea nu a avut loc

Deși nu a jucat niciun meci pentru Rangers în acest sezon, Ianis Hagi a fost convocat din nou la naționala României. El a fost reprimit în lotul scoțienilor recent, dar nu a apucat să joace până la convocare. A evoluat doar la echipa secundă a lui Rangers.

În schimb, în lot nu se află Daniel Bîrligea. Atacantul de la FCSB a marcat două goluri în Europa Leaue pentru campioana României, dar nu și-a găsit locul pe lista lui Lucescu.

Nici Louis Munteanu nu a fost convocat de Il Luce, care i-a preferat pe George Pușcaș, Denis Alibec și Denis Drăguș ca atacanți centrali.

Pentru postul de portar apare din nou Horațiu Moldovan, care a fost chemat în locul lui Laurențiu Popescu, jucătorul Craiovei care a fost prezent la acțiunea pecedentă.

Clasamentul din grupa României

Mircea Lucescu a anunțat lotul României pentru meciurile cu Cipru și Lituania. Surpriză mare
sursă foto: Flashscore
Citește și:
Marius Marin merge la vizita medicală! Mundo Deportivo anunță transferul carierei pentru român
Campionate
Marius Marin merge la vizita medicală! Mundo Deportivo anunță transferul carierei pentru român
Mircea Rednic știe următorul antrenor al Rapidului: „Acestea sunt informațiile mele”
Superliga
Mircea Rednic știe următorul antrenor al Rapidului: „Acestea sunt informațiile mele”
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
Tenis
„El Peque” s-a căsătorit cu „cea mai frumoasă femeie de pe planetă”
Ce s-a întâmplat imediat după Dinamo - CFR » Inamicul fanilor dinamoviști + Scandări rasiste la adresa lui Pancu
Superliga
Ce s-a întâmplat imediat după Dinamo - CFR » Inamicul fanilor dinamoviști + Scandări rasiste la adresa lui Pancu
Castelul Bran, dat americanilor. Plan dezvăluit acum în premieră
Profit.ro
Castelul Bran, dat americanilor. Plan dezvăluit acum în premieră
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (51)
utilizator șters
utilizator șters  •  07 Octombrie 2024, 11:12
Postat de dolat pe 05 Octombrie 2024, 19:30

Voi rumanii sunteți buni doar la jigniri ! Voi sunteți cei mai deștepți , cei mai potenți când defapt sunteți ultimii la orice

Straniere, zi-mi si mie pe cine am jignit. Ca altfel sunt de-acord in mare cu ce zici, dar de ce imi spui mie asta?

dolat
dolat  •  05 Octombrie 2024, 19:30
Postat de utilizator șters pe 04 Octombrie 2024, 23:09

Asta e asa, o lista ca sa contestam neaparat ce a fost luat, pe principiul ca oricare era mai bun. Chiriches, serios? Daca nici FCSB nu mai are incredere in el (neavand tocmai o defensiva beton) inseamna ca el chiar nu mai e ce a fost. Nedelcearu a inceput iar sa cam faca tusa la Palermo, e pacat, dar nu pare in forma carierei. Uite, chiar nu remarcasem absenta lui Rus, abonatul principal al echipei nationale. Ca si-asa da toata lumea din gura legat de Hagi, de Rus nu zice nimeni nimic, e rezerva continua la Pisa de cand a fost acolo, in sfarsit a avut cineva tupeul de a nu-l convoca. Nu e fundas rau, dar avand totusi concurenta pe post si nejucand, e normal sa ramana in afara. Iar legat de Screciu, ok, acceptabil, dar la cati jucatori avem pe postul sau, chiar nu-i poti convoca pe toti si nu stiu daca e el peste ei. Ai un nucleu din cei 2 "Marini" care a confirmat, ce vrem, sa renuntam ca merita si Screciu incercat? A mai jucat, nu e rau, dar nici providential in vreun fel.

Voi rumanii sunteți buni doar la jigniri ! Voi sunteți cei mai deștepți , cei mai potenți când defapt sunteți ultimii la orice

o_bic
o_bic  •  05 Octombrie 2024, 07:06

Surpriza este prezența impostorului de Eanix !

Vezi toate comentariile (51)
Comentează