FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ

OFICIAL U Cluj, transfer de play-off de la revelația României » Eroul de la Corvinul a semnat

Articol de - Publicat marti, 31 decembrie 2024 17:16 / Actualizat marti, 31 decembrie 2024 18:08

U Cluj a anunțat transferul lui Ștefan Lefter (20 de ani), portarul titular de la Corvinul Hunedoara, deținătoarea Cupei României Betano.

Lefter, câștigător al Cupei cu echipa hunedoreană, a semnat pe 4 ani și jumătate cu liderul din Superliga. U Cluj mai are în lot alți 3 portari, pe Edvinas Gertmonas, titularul postului, Andrei Gorcea și Denis Moldovan.

Gigi Nețoiu a anunțat noul antrenor al proiectului ambițios de la Voluntari: „Am încredere!”
FC VOLUNTARI
Gigi Nețoiu a anunțat noul antrenor al proiectului ambițios de la Voluntari: „Am încredere!”

În acest sezon din Liga 2, Lefter a fost titular de 15 ori. În 5 meciuri nu a primit gol, încasând în restul 13 goluri.

U Cluj a anunțat transferul lui Ștefan Lefter

„Clubul nostru a ajuns la un acord cu FC Corvinul 1921 Hunedoara pentru transferul portarului Ștefan Lefter (20 de ani). Tânărul care a impresionat apărând buturile hunedorenilor a semnat cu "U" un contract valabil pe patru ani și jumătate.

Născut pe 18 noiembrie 2004 la Iași, Ștefan Lefter a început fotbalul la grupele de juniori ale celor de la Rapid București. În vara lui 2020 a fost împrumutat la Corvinul Hunedoara, pentru ca trei mai ani târziu, să fie transferat definitiv de către hunedoreni.

Stagiunea 2023-2024 a fost una de vis pentru noul portar al Universității și echipa sa. Acesta a evoluat în 13 partide din sezonul regular al ligii secunde, reușind să păstreze poarta intactă de patru ori. De asemenea, în play-off, în șase meciuri în care a fost folosit, a primit doar patru goluri.

U Cluj, transfer de play-off de la revelația României » Eroul de la Corvinul a semnat
FOTO: Facebook @Universitatea Cluj

Mai mult decât atât, Ștefan Lefter a fost om de bază în aventura Corvinului din Cupa României. Tânărul portar a fost integralist în șase dintre cele opt meciuri jucate de hunedoreni până la câștigarea trofeului, încasând doar două goluri până în finală, în meciurile câștigate categoric cu Jiul Petroșani (4-1, în turul al treilea) și Voluntari (3-1, în semifinale).

400.000 de euroeste cota lui Ștefan Lefter, potrivit Transfermarkt

În finala Cupei României de la Sibiu, împotriva Oțelului Galați, a salvat două lovituri de la 11 metri, parând în fața lui Pablo Gaitan și Joao Lameira și facilitând drumul formației sale către trofeu și un loc în preliminariile europene”, a transmis U Cluj pe site-ul oficial al clubului.

GALERIE FOTO. Cele mai tari 24 de imagini din sport în anul 2024 » Greu de crezut, dar chiar sunt reale!

Annika Bornebusch, în timpul Mondialelor din 2024, la Doha / FOTO: GettyImages
Mihaela Cambei, portdrapelul României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice / FOTO: Raed Krishan (GSP.ro)
Gabriel Medina, în proba de surfing / FOTO: Imago
Lorena Ostase și un selfie de neuitat
Remco Evenepoel, aur în fața Turneului Eiffel în competiția pe șosea / FOTO: Imago
+19 FOTO
Citește și:
Echipa de start, confirmată! + Românii au plecat încolonați spre stadion. Familia lui Drăgușin, în galerie. Apelul la o deplasare civilizată e întâmpinat cu huiduieli
Nationala
Echipa de start, confirmată! + Românii au plecat încolonați spre stadion. Familia lui Drăgușin, în galerie. Apelul la o deplasare civilizată e întâmpinat cu huiduieli
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Superliga
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Umilință totală pentru Arena Națională! » Ce am găsit pe Tüpraş Stadium din Istanbul: dotări SF la VIP
Nationala
Umilință totală pentru Arena Națională! » Ce am găsit pe Tüpraş Stadium din Istanbul: dotări SF la VIP
Gabriel Batistuta, declarații cutremurătoare despre moartea lui Maradona: „Sper să nu pățească la fel și Messi”
Campionate
Gabriel Batistuta, declarații cutremurătoare despre moartea lui Maradona: „Sper să nu pățească la fel și Messi”
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (3)
Marius.67
Marius.67  •  01 Ianuarie 2025, 19:16
Postat de sport66 pe 31 Decembrie 2024, 21:08

BUN VENIT LA U CLUJ...GERMONAS NU PLONJEAJA LA RELUARILE DIN FOARFECA PE SPATE DIN CAREU....

Așa e ! Slab portar ! Nu plonjează la "foarfeci " ! Nici la "călcâiele" la vinclu nu prea are răspuns , sau la cornerele pe poartă . Cea mai bună postare din ultima vreme , se vede ochiul fin de cunoscător !

sport66
sport66  •  31 Decembrie 2024, 21:08

BUN VENIT LA U CLUJ...GERMONAS NU PLONJEAJA LA RELUARILE DIN FOARFECA PE SPATE DIN CAREU....

utilizator șters
utilizator șters  •  31 Decembrie 2024, 17:30

se pare ca U Cluj are oameni capabili in conducere. felicitări

Vezi toate comentariile (3)
Comentează