SPORTURI  »  FORMULA 1  »  PREZENTARE

VIDEO + FOTO Show la Londra! Pentru prima dată, toate echipele și-au prezentat monoposturile simultan: Hamilton, prima apariție la Ferrari + huiduieli pentru Verstappen și FIA

Echipele de Formula 1 și-au prezentat noile mașini // FOTO: Instagram +48   FOTO
Echipele de Formula 1 și-au prezentat noile mașini // FOTO: Instagram

Articol de - Publicat miercuri, 19 februarie 2025 10:45 / Actualizat miercuri, 19 februarie 2025 14:47

Cu mai puțin de o lună înainte de startul noului sezon de Formula 1, echipele și-au prezentat mașinile. A fost un eveniment grandios, la Londra, dedicat celui de-al 75-lea sezon din Marele Circ.

Sezonul 2025 al Formulei 1 se pregătește de start. Pe 26 și 28 februarie au loc testele, la Bahrain, iar pe 14 martie începe prima rundă, în Australia. Echipele sunt gata să concureze din nou, iar fanii au văzut marți seara cum arată noile mașini.

Pentru prima dată în istorie, toate echipele și-au prezentat monoposturile în același timp. Formula 1 și FIA au organizat un eveniment grandios la Londra, în celebra O2 Arena, iar cele 10 echipe, șefii și piloții au urcat rând pe rând pe scenă. A fost un eveniment spectaculos, presărat cu momente artistice, dar și cu câteva huiduieli din public.

VIDEO. Cum arată mașinile McLaren, Ferrari și Red Bull pentru noul sezon de Formula 1

Echipele au intrat pe scenă în ordinea inversă a clasării din sezonul trecut. Iar cele mai impresionante momente au fost organizate pentru Ferrari și McLaren, campioana de anul trecut.

Înainte ca Charles Leclerc și Lewis Hamilton, la prima apariție publică după mutarea la Ferrari, să prezinte monopostul, organizatorii au prezentat un moment dedicat lui Enzo Ferrari, cel care s-a născut pe 18 februarie 1898, la Modena.

Au fost urale din partea fanilor prezenți la eveniment când Hamilton a apărut pentru prima dată în culorile Ferrari, singura echipă care a luat startul în fiecare sezon de F1.

Și campioana McLaren a avut parte de un moment spectaculos. Pe scenă au fost aduse toate mașinile cu care echipa britanică a cucerit titlul la constructori, prima fiind cea în care vor concura Lando Norris și Oscar Piastri în acest an.

Echipele de Formula 1 și-au prezentat noile mașini // FOTO: Guliver/GettyImages
Echipele de Formula 1 și-au prezentat noile mașini // FOTO: Imago
Echipele de Formula 1 și-au prezentat noile mașini // FOTO: Imago
Echipele de Formula 1 și-au prezentat noile mașini // FOTO: Imago
Echipele de Formula 1 și-au prezentat noile mașini // FOTO: Imago
+43 FOTO

Max Verstappen și FIA, huiduiți

Au fost și câteva momente tensionate. Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a fost huiduit de fani când a fost introdus de prezentator și când a intrat pe scenă. Englezii nu-l au la inimă pe Max după ce acesta i-a luat în 2021 titlul lui Hamilton.

Și când s-a făcut referire la Federația Internațională de Automobilism s-au auzit huiduieli. Fanii sunt nemulțumiți de ultima măsură pe care FIA vrea s-o impună: amendarea piloților care înjură pe radio în timpul curselor.

Cum arată sezonul 2025 din Formula 1

Noul sezon va avea 24 de runde. Va începe în weekend-ul 14-16 martie, în Australia, și se va termina pe 7 decembrie, în Abu Dhabi. Pauza de vară va fi între etapele 12 (6 iulie) și 13 (27 iulie).

  • 16 martie: Marele Premiu al Australiei (Melbourne)

  • 23 martie: Marele Premiu al Chinei (Shanghai)

  • 6 aprilie: Marele Premiu al Japoniei (Suzuka)

  • 13 aprilie: Marele Premiu al Bahrainului (Sakhir)

  • 20 aprilie: Marele Premiu al Arabiei Saudite (Jeddah)

  • 4 mai: Marele Premiu de la Miami

  • 18 mai: GP-ul din Emilia-Romagna (Imola, Italia)

  • 25 mai: GP-ul de la Monaco

  • 1 iunie: Marele Premiu al Spaniei (Barcelona)

  • 15 iunie: Marele Premiu al Canadei (Montreal)

  • 29 iunie: Marele Premiu al Austriei (Spielberg)

  • 6 iulie: GP-ul Marii Britanii (Silverstone)

  • 27 iulie: Marele Premiu al Belgiei (Spa-Francorchamps)

  • 3 august: Marele Premiu al Ungariei (Budapesta)

  • 31 august: Marele Premiu al Olandei (Zandvoort)

  • 7 septembrie: Marele Premiu al Italiei (Monza)

  • 21 septembrie: Marele Premiu al Azerbaidjanului (Baku)

  • 5 octombrie: GP-ul din Singapore

  • 19 octombrie: Marele Premiu al Statelor Unite (Austin)

  • 26 octombrie: GP-ul Mexicului (Mexico City)

  • 9 noiembrie: Marele Premiu al Braziliei (Sao Paulo)

  • 22 noiembrie: GP-ul din Las Vegas

  • 30 noiembrie: Marele Premiu al Qatarului (Lusail)

  • 7 decembrie: GP-ul din Abu Dhabi (Yas Marina)

Care sunt echipele din noul sezon de Formula 1

Noul sezon va aduce la start 5 debutanți: Jack Doohan (Alpine), Kimi Antonelli (Mercedes), Oliver Bearman (Haas) și Gabriel Bortoleto (Kick Sauber). O premieră.

  • McLaren: Lando Norris, Oscar Piastri
  • Ferrari: Charles Leclerc, Lewis Hamilton
  • Red Bull: Max Verstappen, Liam Lawson
  • Mercedes: George Russell, Kimi Antonelli
  • Alpine: Pierre Gasly, Jack Doohan
  • Aston Martin: Fernando Alonso, Lance Stroll
  • Haas: Esteban Ocon, Oliver Bearman
  • Sauber: Nico Hulkenberg, Gabriel Bortoleto
  • Williams: Carlos Sainz, Alexander Albon
  • RB: Yuki Tsunoda, Isak Hadjar
Citește și:
Au furat startul! Prima echipă care și-a prezentat echipamentul pentru următorul sezon de Superligă » Schimbă sponsorul tehnic
Superliga
Au furat startul! Prima echipă care și-a prezentat echipamentul pentru următorul sezon de Superligă » Schimbă sponsorul tehnic
Nuntă de lux la FCSB! Cerere spectaculoasă pe plaja din Zanzibar, căsătorie în orașul natal din România
Superliga
Nuntă de lux la FCSB! Cerere spectaculoasă pe plaja din Zanzibar, căsătorie în orașul natal din România
E haos la Real Madrid! Mesaje cenzurate și o reacție incredibilă în momentul intrării lui Mbappe
Campionate
E haos la Real Madrid! Mesaje cenzurate și o reacție incredibilă în momentul intrării lui Mbappe
Un an mai târziu, afirmația făcută de Adelina Chivu a devenit virală în Italia!
Campionate
Un an mai târziu, afirmația făcută de Adelina Chivu a devenit virală în Italia!
HARTA România - cel mai mare preț la energie din UE a patra zi. Sistemul național întâmpină un grad ridicat de solicitare operațională
Profit.ro
HARTA România - cel mai mare preț la energie din UE a patra zi. Sistemul național întâmpină un grad ridicat de solicitare operațională
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mărturia-document a eroului Helmut Duckadam despre Sevilla '86: „Valentin a obținut o facilitate nesperată!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează