INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LYON - BREST

FOTO Scene reprobabile în meciul lui Lyon din Ligue 1 » Antrenorul Fonseca a sărit la arbitru: l-a lovit și a văzut „roșu”

Articol de , - Publicat duminica, 02 martie 2025 16:00 / Actualizat duminica, 02 martie 2025 19:22

Lyon s-a impus în duelul cu Brest din etapa 24 a Ligue 1, scor 2-1, cu 4 zile înaintea manșei tur din „optimile” Europa League, cu FCSB. Golurile gazdelor au fost înscrise de Lacazette (24, 82), în timp ce pentru oaspeți a marcat Kenny (15 - penalty).

Chiar dacă Lyon a reușit să câștige partida, Brest nu s-a predat atât de ușor. Raportul șuturilor spre poartă a fost 10-14, în timp ce șuturile pe poartă au fost împărțite, 4-4. Cu acest succes, Lyon se menține pe locul 6, cu 39 de puncte acumulate.

Brest a deschis scorul, însă Lyon a reușit o remontada

Scorul a fost deschis de oaspeți în minutul 15. Kenny Lala a înscris dintr-o lovitură de pedeapsă ce a fost verificată de „central” la VAR.

La doar nouă minute, Alexandre Lacazette a egalat scorul și și-a trecut în cont reușita cu numărul 8 în această stagiune de Ligue 1.

Lyon a avut ocazia de a întoarce scorul în minutul 30. Mijlocașul Thiago Almada a preluat o centrare în interiorul careului și a trimis balonul la mică distanță de bara transversală a porții apărate de Marco Bizot.

Oaspeții au avut un gol anulat în minutul 44, pentru o poziție de ofsaid în care s-a aflat Ludovic Ajorque.

După o serie de atacuri ale gazdelor, Alexandre Lacazette a reușit „dubla” după o centrare în careul de 6 metri a lui Rayan Cherki. Lyon a reușit să mențină scorul până la finalul meciului, astfel că și-a luat revanșa după eșecul din tur, 1-2, pe 11 ianuarie.

GALERIE FOTO » Fonseca, scandal în Lyon - Brest

+5 FOTO

La ultima fază a meciului, tehnicianului Lyon-ului, Paulo Fonseca, a fost eliminat în urma unui conflict cu „centralul” partidei. Antrenorul l-a atins cu capul în frunte pe arbitru, apoi a fost ținut cu greu de oamenii din staff.

Brest a solicitat un penalty pentru un posibil henț în careul advers, iar arbitrul a mers la VAR pentru a verifica. Decizia finală a fost ofsaid, provenit dintr-o fază anterioară.

Atitudinea antrenorului portughez i-ar putea aduce o suspendare mare, informează L'Équipe. În 2016, Nabil Dirar de la Monaco a contestat frontal o decizie de arbitraj cu arbitrul Tony Chapron, primind un cartonaș roșu și apoi o suspendare de opt meciuri. În conformitate cu regulamentul LFP, Paulo Fonseca riscă o suspendare de până la șapte luni.

FINAL » Lyon - Brest 2-1

  • Click AICI pentru statistici

  • Au marcat: Lacazette 24, 82 / Lala 15 (penalty)

Lyon - Brest, echipele de start:

Lyon: Lucas Perri - Kumbedi, Clinton Mata, Miakhate, Maitland-Niles - Tolisso, Tessmann - Cherki, Almada, Mikautadze - Lacazette
Antrenor: Paulo Fonseca

Brest: Bizot - Lala, Chardonnet, Le Cardinal, Haidara - Sima, Lees-Melou, Magnetti, Pereira Lage - Camara - Ajorque
Antrenor: Eric Roy

Citește și:
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Superliga
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Nationala
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Cârțu nu se aștepta ca Lucescu să-l lase în tribună cu Turcia: „Să știi că m-a surprins”
Nationala
Cârțu nu se aștepta ca Lucescu să-l lase în tribună cu Turcia: „Să știi că m-a surprins”
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
Nationala
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (1)
_Van_Basten
_Van_Basten  •  02 Martie 2025, 18:17

"Brest a deschis scorul, însă Lyon a reușit o remondata". Remondata e sora cu remontada?! :))))))

Vezi toate comentariile (1)
Comentează