Articol de Maria Olteanu - Publicat joi, 06 martie 2025 23:35 / Actualizat vineri, 07 martie 2025 00:13
FCSB a pierdut, joi seara, turul „optimilor” din Europa League, scor 1-3, cu Lyon, pe teren propriu. După meci, Siyabonga Ngezana (27 de ani), fundașul campioanei României, a fost uitat la stadion.
La finalul confruntării de pe Arena Națională, jucătorii lui Elias Charalambous au fost opriți de fani în parcare, în drumul spre autocar, pentru poze și autografe. Fundașul Ngezana a rămas mai mult în mijlocul fanilor, în timp ce restul colegilor lui se pregăteau să plece de la stadion, potrivit Prima Sport.
FOTO. Ngezana, protagonistul finalului de seară pe Arena Națională
Ngezana a rămas să se pozeze cu fanii, în timp ce șoferul autocarului de la FCSB a plecat cu restul echipei.
Rămas în mijlocul fanilor, fundașul a fost scos dintre aceștia cu ajutorul stewarzilor, doi dintre oamenii care au asigurat paza conducându-l spre autocar, aflat deja la câteva sute de metri distanță de restul mulțimii.
Fotbalistul a început un sprint spre autocar, care s-a oprit pentru a-l aștepta, în timp ce acesta era susținut de pe margine ca la antrenament, acompaniat repetitiv cu „one, two, three, four”.
În momentul în care s-a apropiat de autocar, care îl aștepta cu ușa deschisă, fotbalistul a fost aplaudat de câțiva oameni aflați lângă. A urcat într-un suflet, apoi imediat s-a închis ușa autocarului, care astfel a plecat de la stadion cu o mică întârziere, cauzată de rămânerea lui Ngezana lângă fani.
Știi care e treaba? Dumnezeu face lucrurile așa cum trebuie să fie făcute. Dacă aveam 2-1 sau 2-2, era o problemă pentru noi… Nu ne calificam și puteam să pierdem cu Rapid.
Suntem odihniți, acum ne interesează Liga Campionilor. Fundașii centrali vor rămâne pentru retur, în rest toată echipa schimbată. Vom juca cu Musi, copiii, să vadă și ei cum e un meci european: Toma, Ștefănescu, Băluță, Edjouma, Baba.
Mi-am schimbat pe jumătate părerea despre Băluță. A dat gol, dar i-am spus și lui Meme să mai facă ceva. L-am băgat pe Musi… Ai 21 de ani, toate mingile să le pierzi? Ai văzut, Gheorghiță? Nu pierde mingea, face ce face, dar nu o pierde. Pasează, maxim o pierde în careu, dar toate să le pierzi? Ce fotbalist să fii?
- Gigi Becali, la GSP Live Special, după meci