FOTBAL  »  LIGA 2  »  FCU CRAIOVA

Adrian Mititelu, disperat înaintea celui mai important meci al sezonului: „Nu am întâlnit așa ceva în viața mea!”

Adrian Mititelu, în podcastul GSP „2 la 1”
Adrian Mititelu, în podcastul GSP „2 la 1”

Articol de - Publicat marti, 11 martie 2025 17:51 / Actualizat marti, 11 martie 2025 18:13

FCU Craiova mai are șanse minime să prindă play-off-ul în Liga 2, dar oltenii au probleme serioase de lot înaintea ultimului meci din sezonul regulat, cel cu Metaloglobus. Adrian Mititelu, patronul echipei, a vorbit cu îngrijorare despre situația de la echipa pe care o conduce, antrenorul Vali David neavând niciun fundaș central de meserie apt pentru duelul din weekend.

  • Metaloglobus - FCU Craiova se joacă sâmbătă, 15 martie, de la ora 13:30. Partida va fi transmisă în format liveTEXT pe GSP.ro

Craiova a învins-o pe Metalul Buzău, scor 3-1, dar are șanse mici de a mai ajunge în play-off. Calculele nu îi sunt favorabile înaintea ultimului duel din sezonul regulat și doar un scenariu SF ar face ca oltenii să mai prindă un loc între primele 6 când se va trage linie. Acum sunt pe poziția a 7-a, cu trei puncte în spatele celor de la FC Voluntari.

Imaginile primăverii în peluză! 25.000 de fani au călătorit peste 500 de kilometri pentru o deplasare istorică
DEPLASARE
Imaginile primăverii în peluză! 25.000 de fani au călătorit peste 500 de kilometri pentru o deplasare istorică

Adrian Mititelu, îngrijorat înaintea meciului cu Metaloglobus

Înaintea duelului din weekend, FCU Craiova se confruntă cu numeroase probleme de lot. Valentin David, antrenorul oltenilor, are nu mai puțin de 9 jucători pe care nu poate conta cu Metaloglobus.

Vlad Achim a văzut cartonașul roșu în ultimul meci și va absenta sâmbătă. Moses Abbey și Darius Ghindovean sunt și ei suspendați pentru cumulul de cartonașe galbene, în timp ce Nestorly Lumbu, Aboubacar Camara și Mihai Răduț sunt accidentați.

Potrivit prosport.ro, pentru meciul de sâmbătă Craiova nu are la dispoziție niciun fundaș central. Bălașa, Lumbu, Camara, Idris Bounaas și Lekiatas sunt accidentați, la fel cum este și Robert Bioșan, care are însă șanse să fie recuperat până la ora meciului.

Despre situația de la echipă a vorbit cu îngrijorare finanțatorul Adrian Mititelul, care a recunoscut că nu a mai pățit așa ceva în viața lui.

„Nu am întâlnit așa ceva în viața mea. Niciodată nu mi s-a întâmplat ca opt din primii 13-14 jucători ai echipei să fie indisponibili la un meci capital.

Va fi foarte greu să obținem punct sau puncte într-un asemenea meci, cu atâția fotbaliști care nu pot juca. Nu avem niciun fundaș central valid pentru meciul cu Metaloglobus, plus că îi avem suspendați pe Achim, Ghindovean și Abbey. Iar Idris și Răduț sunt și ei accidentați”, a spus Mititelu, pentru sursa citată mai sus.

Care sunt calculele înainte de ultima etapă în Liga 2

În acest moment, sunt calificate matematic în play-off Csikszereda, Steaua, Metaloglobus, FC Argeș și CSM Reșița.

Singura mică incertitudine este legată de a șasea echipă. Voluntari ocupă această poziție, cu 30 de puncte, urmată de FCU Craiova și CS Afumați, cu 27. Cum criteriul de departajare în caz de egalitate de puncte este golaverajul, FC Voluntari are un mare avantaj față de cele două echipe (+10, față de +1, respectiv -3).

Practic, ar trebui ca ilfovenii să piardă la scor cu liderul Csikszereda în ultima etapă, în timp ce Craiova sau Afumați să facă scor cu adversarele lor, Metaloglobus, respectiv CSM Slatina.

  • Speranțele oltenilor la play-off se mai leagă astfel doar de o eventuală decizie favorabilă la Disciplină în ceea ce privește rezultatul cu FC Argeș. Un verdict e așteptat luni, 10 martie;

  • FC Argeș a avut pe teren pentru câteva zeci de secunde în meciul direct 12 jucători. O victorie cu 3-0 la „masa verde” ar putea schimba miza ultimei etape;

  • Steaua București este singura echipă din play-off fără drept de promovare;

  • 8 cluburi nu au drept de promovare în Superliga: Corvinul Hunedoara, CSC Șelimbăr, Steaua București, CSM Slatina, CSC Dumbrăvița, CS Afumați, Unirea Ungheni și CSM Focșani;

  • Viitorul Tg. Jiu și Mioveni au intrat în faliment și au fost excluse din competiție.

Clasamentul din Liga 2

Citește și:
„De neprivit!” » Notele lui Nicolae Stanciu în AC Milan - Genoa, după execuția lamentabilă de la penalty » Ce scriu italienii
Stranieri
„De neprivit!” » Notele lui Nicolae Stanciu în AC Milan - Genoa, după execuția lamentabilă de la penalty » Ce scriu italienii
Diego Simeone l-a atacat frontal pe Vinicius, în timpul meciului: „Asta îți va face Florentino, ține minte!”
Campionate
Diego Simeone l-a atacat frontal pe Vinicius, în timpul meciului: „Asta îți va face Florentino, ține minte!”
Gigi Becali a dezvăluit cât plătește pentru înlocuitorul lui Șut: „Mâine vine «noul Mirel Rădoi»”
Superliga
Gigi Becali a dezvăluit cât plătește pentru înlocuitorul lui Șut: „Mâine vine «noul Mirel Rădoi»”
Xabi Alonso a uluit în minutul 69 din Atletico - Real Madrid » Așa ceva nu s-a mai văzut!
Campionate
Xabi Alonso a uluit în minutul 69 din Atletico - Real Madrid » Așa ceva nu s-a mai văzut!
Proprietarii de case primesc o nouă lovitură fiscală, după majorarea impozitelor locale
Profit.ro
Proprietarii de case primesc o nouă lovitură fiscală, după majorarea impozitelor locale
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (2)
raul1985
raul1985  •  11 Martie 2025, 20:47

Eu nu inteleg de ce se mai chinuie. Sa bagi atatea zeci de milioane de euro in 20 de ani, ca sa nu poti promova din liga 2 in fata unor echipe modeste. Pana si CSA e pe locul 2, vesnica echipa bugetara fara drept de promovare. Sub ei (in afara de Ceahlaul) numai echipe de divizia C. Asa rau a ajuns fotbalul romanesc.

kuba..
kuba..  •  11 Martie 2025, 20:26

Lasa Ajica, intra Mititelu Jr, Gabi Blondu, Sorin Chipesu si gata echipa!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează