SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL CHINEI

Spectacol în Shanghai! Oscar Piastri va fi, în premieră, în pole position, după ce și-a depășit coechipierul în calificări: „E cel mai plăcut sentiment din lume!”

Oscar Piastri/Foto: Getty Images
Oscar Piastri/Foto: Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 22 martie 2025 10:28 / Actualizat sambata, 22 martie 2025 17:38

Oscar Piastri (McLaren) a câștigat calificările și va pleca primul pe circuit în Marele Premiu al Chinei. Australianul l-a întrecut în turul al 3-lea pe colegul său de echipă Lando Norris și a obținut primul pole al carierei.

La scurt timp după cursa de sprint din Shanghai, piloții de Formula 1 au revenit pe circuit pentru calificările pentru cursa principală din Marele Premiu al Chinei.

Lecție tactică și prim triumf pentru Lewis Hamilton la Ferrari! Clasamentele complete la piloți și constructori în Formula 1, după cursa sprint din China
CHINA
Lecție tactică și prim triumf pentru Lewis Hamilton la Ferrari! Clasamentele complete la piloți și constructori în Formula 1, după cursa sprint din China

Oscar Piastri, cursă splendidă în turul al treilea de calificare

Lewis Hamilton, care în cursa de sprint reușise prima sa victorie ca pilot Ferrari, nu a mai avut o prestație la fel de solidă în calificări. În schimb, Lando Norris, care și-a adjudecat Marele Premiu al Australiei, a fost din nou într-o formă de invidiat și a condus primele două tururi de calificare.

Oscar Piastri, coechipierul său de la McLaren, a venit în forță în turul al treilea și l-a depășit pe Norris, iar apoi a rezistat incredibil. Nici Norris și nici George Russell (Mercedes) nu au izbutit să treacă de Piastri, care și-a asigurat primul pole position al carierei.

„E cel mai plăcut sentiment din lume. Mă bucur că am cel mai rapid tur din Shanghai”, a declarat Piastri, care a fost lăudat de Norris. „Întotdeauna sunt dezamăgit dacă nu sunt primul, dar Oscar merită azi. Am făcut din nou câteva greșeli, însă m-am simțit mai confortabil în monopost, așadar un pas în direcția potrivită”, a afirmat britanicul, potrivit The Guardian.

„În Q3 mi-am găsit ritmul. În Q1 și Q2 m-am chinuit, dar mașina și-a revenit în Q3 și am „reînviat”. Sunt fericit cu ce am făcut la final, sunt entuziasmat să fiu în pole position”, și-a explicat Piastri evoluția.

Grila de start în Marele Premiu al Chinei

  1. Oscar Piastri (McLaren)

  2. George Russell (Mercedes)

  3. Lando Norris (McLaren)

  4. Max Verstappen (Red Bull)

  5. Lewis Hamilton (Ferrari)

  6. Charles Leclerc (Ferrari)

  7. Isack Hadjar (Racing Bulls)

  8. Andrea Antonelli (Mercedes)

  9. Yuki Tsunoda (Racing Bulls)

  10. Alexander Albon (Williams)

  11. Esteban Ocon (Haas)

  12. Nico Hulkenberg (Sauber)

  13. Fernando Alonso (Aston Martin)

  14. Lance Stroll (Aston Martin)

  15. Carlos Sainz (Williams)

  16. Pierre Gasly (Alpine)

  17. Oliver Bearman (Haas)

  18. Jack Doohan (Alpine)

  19. Gabriel Bortoleto (Sauber)

  20. Liam Lawson (Red Bull)

Marele Premiu al Chinei va avea loc duminică dimineața, de la ora 09:00, și va fi televizat pe Antena 3 CNN.

Clasament complet piloți în Formula 1, după cursa sprint din China

  1. Lando Norris – 26 puncte

  2. Max Verstappen – 24

  3. George Russell – 20

  4. Andrea Kimi Antonelli – 14

  5. Alex Albon – 10

  6. Oscar Piastri – 9

  7. Lewis Hamilton – 9

  8. Lance Stroll – 8

  9. Charles Leclerc – 8

  10. Nico Hülkenberg – 6

  11. Yuki Tsunoda – 3

  12. Pierre Gasly – 0

  13. Esteban Ocon – 0

  14. Oliver Bearman – 0

  15. Fernando Alonso – 0

  16. Isack Hadjar – 0

  17. Liam Lawson – 0

  18. Carlos Sainz – 0

  19. Gabriel Bortoleto – 0

  20. Jack Doohan – 0

Clasamentul complet al constructorilor din Formula 1 după sprintul din China:

  1. McLaren - 35 puncte

  2. Mercedes - 34 puncte

  3. Red Bull - 24 puncte

  4. Ferrari - 17 puncte

  5. Williams - 10 puncte

  6. Aston Martin - 8 puncte

  7. Sauber - 6 puncte

  8. Racing Bulls - 3 puncte

  9. Alpine - 0 puncte

  10. Haas - 0 puncte

Citește și:
Lux! Cu ce își ocupă timpul Cristina Neagu după retragere: „Te-ai mutat acolo?”
Handbal
Lux! Cu ce își ocupă timpul Cristina Neagu după retragere: „Te-ai mutat acolo?”
Hermannstadt a ales! Înlocuitorul lui Măldărășanu va fi prezentat oficial astăzi
Superliga
Hermannstadt a ales! Înlocuitorul lui Măldărășanu va fi prezentat oficial astăzi
Antrenorul lui Liverpool l-a învins pe Chivu, apoi a făcut o afirmație total surprinzătoare pentru jurnaliștii italieni
Liga Campionilor
Antrenorul lui Liverpool l-a învins pe Chivu, apoi a făcut o afirmație total surprinzătoare pentru jurnaliștii italieni
Ultima oră înainte de FCSB - Feyenoord » Doi jucători sunt OUT + câte bilete s-au dat
Europa League
Ultima oră înainte de FCSB - Feyenoord » Doi jucători sunt OUT + câte bilete s-au dat
Proiect de amploare în cel mai mare cartier de lângă București
Profit.ro
Proiect de amploare în cel mai mare cartier de lângă București
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool

Louis Munteanu, INTERZIS la interviu?! » Iuliu Mureșan a intervenit în direct și a explicat ce s-a întâmplat după meci


Comentarii (1)
luci_cluj
luci_cluj  •  22 Martie 2025, 11:49

GSP, guess what? Piastri nu e italian, nu mai scrieti articolele cu chatGPT sau daca e scris de o persoana, cred ca o minima verificare ar fi de bun simt.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează
Close