FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

EXCLUSIV „Nu se pretează la astfel de șmecherii!” » Suferă Târnovanu la jocul de picior? Verdictul specialistului, după eroarea cu Dinamo

Ștefan Târnovanu a comis o eroare mare în derby-ul cu Dinamo, dar FCSB a scăpat cu fața curată / FOTO: Gazeta Sporturilor +38   FOTO
Ștefan Târnovanu a comis o eroare mare în derby-ul cu Dinamo, dar FCSB a scăpat cu fața curată / FOTO: Gazeta Sporturilor

Articol de - Publicat luni, 31 martie 2025 21:21 / Actualizat luni, 31 martie 2025 21:31

Andrei Speriatu, 67 de ani, goalkeeper important al României, campion cu FC Argeș în 1979, fost antrenor al portarilor la FCSB, în perioada 2007-2010, a acceptat invitația Gazetei de a analiza marea eroare a lui Ștefan Târnovanu din derby-ul Dinamo - FCSB, încheiat 1-2. Gafa goalkeeper-ului era să-i coste pe roș-albaștri, dar Perica, vârful gazdelor, a trimis lamentabil din câțiva metri.

Ștefan Târnovanu, autorul unui sezon remarcabil la FCSB, cu evoluții apreciate inclusiv în duelurile de mare încărcătură din Europa League, a fost protagonistul unei erori de magnitudine în repriza secundă a derby-ului cu Dinamo. Goalkeeper-ul de 24 de ani a încercat să dribleze în propriul careu, a pierdut balonul într-o zonă critică a careului, însă dinamoviștii n-au putut să fructifice „cadoul” primit de la portarul advers.

Replica lui Elias Charalambous după ce Gigi Becali l-a certat pe Ștefan Târnovanu
DINAMO - FCSB 1-2
Replica lui Elias Charalambous după ce Gigi Becali l-a certat pe Ștefan Târnovanu

„Târnovanu nu se pretează la așa ceva, de obicei joacă simplu”

Cum a gândit Târnovanu faza respectivă și ce l-a determinat să-și schimbe în ultimul moment decizia de a degaja?

Specialistul contactat de Gazeta Sporturilor, unul dintre antrenorii de portari cu state vechi din fotbalul românesc, a încercat să identifice posibile explicații pentru eroarea care l-a transformat pe Târnovanu într-o țintă a patronului de la FCSB, acesta concluzionând că titularul campioanei nu e vulnerabil la jocul de picior.

„Se pot întâmpla și situații dintr-astea... Probabil că nu a avut informații vizavi de primul adversar, cel din centru. De aici a plecat greșeala lui.

În momentul acela, n-a mai avut curaj să dea pasă și a încercat să oprească mingea. Toată lumea se mai poate perfecționa (n.r. la jocul de picior), iar portarii trebuie să antreneze lucrurile acestea de mici (...), să se perfecționeze tot timpul, mai ales că apar tot felul de reglementări vizavi de jocul portarilor.

Din ce am văzut, Târnovanu e foarte atent la lucrurile acestea, el nu se pretează la șmecherii de genul acesta, să dribleze... De obicei, joacă simplu. Acum, mingea a venit de undeva din lateral, din linia de corner. El n-a avut informații din centru, iar în momentul în care s-a trezit cu jucătorul acela venind, a încercat s-o mai oprească, dar a venit după el.

Bine că s-a stăpânit și n-a făcut fault! Putea să facă penalty și erau alte belele!”, a punctat Andrei Speriatu, în exclusivitate pentru GSP.ro.

„Nu se pretează la astfel de șmecherii!” » Suferă Târnovanu la jocul de picior? Verdictul specialistului, după eroarea cu Dinamo
Andrei Speriatu / foto: Arhivă GSP

După mine, l-aș scoate din poartă pe Târnovanu, să vedem ce zice și Pintilii. Cum să faci așa ceva? Pierzi un campionat dintr-o prostie din asta. Habar nu ai să joci cu piciorul, deci dă în minge. A făcut ca Vlad. Dacă lua golul, era «adios». Să îi mulțumească lui Dumnezeu. Dacă era gol, era «la revedere». A făcut exact ca Vlad. De ce Vlad e adio și el nu?

- Gigi Becali, finanțator FCSB

Nu-l putem judeca pentru o greșeală. Fotbalul este un joc al greșelilor, se vede și la nivel înalt că astfel de lucruri se mai întâmplă. Este bine că n-a fost gol. Nu pot zice ceva rău de Târnovanu.

- Elias Charalambous, antrenor FCSB

Citește și:
Gică Popescu: „Sunt extraordinar de mândru că am reușit să-l înving de 6 ori pe Gică Hagi pentru Fotbalistul Anului!” » „Gazeta dă cel mai relevant premiu din fotbalul românesc”, iar decernarea e astăzi!
Special
Gică Popescu: „Sunt extraordinar de mândru că am reușit să-l înving de 6 ori pe Gică Hagi pentru Fotbalistul Anului!” » „Gazeta dă cel mai relevant premiu din fotbalul românesc”, iar decernarea e astăzi!
Transferul iernii în Superliga?! Rapid încearcă marea lovitură în mercato: „100% ar fi nevoie de el”
Superliga
Transferul iernii în Superliga?! Rapid încearcă marea lovitură în mercato: „100% ar fi nevoie de el”
Cofinanțarea stadionului Dinamo a TRECUT la vot! Ce consilieri s-au abținut: „25 de milioane de euro?! Și școlile, drumurile din sector?”
Superliga
Cofinanțarea stadionului Dinamo a TRECUT la vot! Ce consilieri s-au abținut: „25 de milioane de euro?! Și școlile, drumurile din sector?”
Soția vedetei de la Barcelona, indignată de echipa anului The Best: „Este jucător de baschet?”
Campionate
Soția vedetei de la Barcelona, indignată de echipa anului The Best: „Este jucător de baschet?”
Două mașini BMW foarte rare au ajuns la București FOTO
Profit.ro
Două mașini BMW foarte rare au ajuns la București FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Superlativele GSP » Ionel Dănciulescu are un mare favorit la Fotbalistul Anului. Care sunt topurile lui Danciu-gol pentru toate categoriile

7 situații ULUITOARE din istoria Anchetei Gazetei: are 10 titluri în România și NU a câștigat niciodată! N-a fost nici măcar pe locul 2! Și marele Costică Ștefănescu are o statistică-șocantă


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează