SPORTURI  »  FORMULA 1  »  ACCIDENT

FOTO Panică în Japonia! Jack Doohan, accident violent în a doua sesiune de calificări: ar putea fi înlocuit pentru cursa de duminică

Panică în Japonia! Jack Doohan, accident violent în a doua sesiune de calificări: Ar putea fi înlocuit pentru cursa de duminică +6   FOTO
Panică în Japonia! Jack Doohan, accident violent în a doua sesiune de calificări: Ar putea fi înlocuit pentru cursa de duminică

Articol de - Publicat vineri, 04 aprilie 2025 11:53 / Actualizat vineri, 04 aprilie 2025 12:00

Jack Doohan, 22 de ani, pilotul celor de la Alpine, a provocat momente de panică în a doua sesiune a antrenamentelor libere de la Suzuka.

Australianul era în al patrulea tur al sesiunii când a pierdut brusc controlul monopostului la 300 kilometri pe oră, înaintea primului viraj, izbindu-se violent de bariera de protecția. Partea stângă a monopostului a fost distrusă, iar cei de la boxe au intervenit rapid prin sistemul radio: „Sunt bine, da. Ce s-a întâmplat?”, a reacționat acesta. Doohan a fost asistat de echipa medicală FIA, la coborârea din monopost, fiind preluat de mașina medicală. Isack Hadjar se afla în spatele lui pe circuit, rezumând succint situația: „Wow, mare, mare accident!”

Reluările au arătat că australianul a intrat în curbă cu DRS-ul activat, ceea ce a dus la pierderea aderenței la roțile din spate și la impactul violent cu bariera de protecție.

Yuki Tsunoda a fost lăudat, după prima secvență de calificări din Japonia, însă apoi a terminat antepenultimul
RED BULL
Yuki Tsunoda a fost lăudat, după prima secvență de calificări din Japonia, însă apoi a terminat antepenultimul

FOTO. Accidentul lui Doohan, surprins în imagini

+1 FOTO

Jack Doohan nu a avut de suferit în urma accidentului, conform reporterului Sky Sports F1, Ted Kravitz, care citează o sursă din echipa Alpine.

Este bine. A petrecut ceva timp la centrul medical, deoarece medicii au vrut să îl examineze și să verifice dacă a suferit o comoție cerebrală. Echipa mi-a confirmat că nu este cazul. Au confirmat, de asemenea, că accidentul s-a produs la 300 km/h și verifică dacă nu a existat o problemă cu mașina.

Deocamdată nu există informații concrete. Acesta a fost al doilea tur rapid al lui Doohan de astăzi, după ce a ratat prima sesiune de antrenamente, în care Rio Haryanto i-a pilotat monopostul.

- Ted Kravitz

În cazul în care Doohan nu va putea participa la Marele Premiu al Japoniei, locul său va fi cel mai probabil ocupat de Haryanto, cel care a pilotat monopostul Alpine în prima sesiune de calificări.

Pilotul japonez, titular la Toyota în Campionatul Mondial de Anduranță (WEC) și câștigător la cursa de 24 de ore de la Le Mans, este unul dintre cei patru piloți de rezervă ai Alpine. Ceilalți trei piloți de rezervă ai echipei franceze sunt Franco Colapinto și piloții de Formula 1 Paul Aron și Kush Maini. Dintre cei patru, doar Haryanto se află în Japonia.

+1 FOTO
Citește și:
Au furat startul! Prima echipă care și-a prezentat echipamentul pentru următorul sezon de Superligă » Schimbă sponsorul tehnic
Superliga
Au furat startul! Prima echipă care și-a prezentat echipamentul pentru următorul sezon de Superligă » Schimbă sponsorul tehnic
Nuntă de lux la FCSB! Cerere spectaculoasă pe plaja din Zanzibar, căsătorie în orașul natal din România
Superliga
Nuntă de lux la FCSB! Cerere spectaculoasă pe plaja din Zanzibar, căsătorie în orașul natal din România
Coco Gauff, la un minut după ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea: „Cred că s-a și văzut astăzi”
Tenis
Coco Gauff, la un minut după ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea: „Cred că s-a și văzut astăzi”
Un an mai târziu, afirmația făcută de Adelina Chivu a devenit virală în Italia!
Campionate
Un an mai târziu, afirmația făcută de Adelina Chivu a devenit virală în Italia!
HARTA România - cel mai mare preț la energie din UE a patra zi. Sistemul național întâmpină un grad ridicat de solicitare operațională
Profit.ro
HARTA România - cel mai mare preț la energie din UE a patra zi. Sistemul național întâmpină un grad ridicat de solicitare operațională
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mărturia-document a eroului Helmut Duckadam despre Sevilla '86: „Valentin a obținut o facilitate nesperată!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează