INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - MILAN

Simone Inzaghi, îngrijorat după 0-3 cu Milan » Ce acuză antrenorul lui Inter

Simone Inzaghi, antrenorul lui Inter. Foto: Imago Images
Simone Inzaghi, antrenorul lui Inter. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 24 aprilie 2025 09:53 / Actualizat joi, 24 aprilie 2025 09:53

Inter a fost spulberată de marea rivală AC Milan, 0-3, în returul semifinalelor Cupei Italiei. Prima manșă se încheiase la egalitate (1-1).

Inter e în mare pierdere de turație pe finalul sezonului. Napoli a ajuns-o în fruntea clasamentului din Serie A, iar Milan a eliminat-o, miercuri seară, în semifinalele Cupei Italiei: 0-3, după 1-1 în prima manșă!

Arsenal îi oferă lui Liverpool șansa de a sărbători titlul în weekend! Arteta, dezolat: „Sub standarde”
ARSENAL - CRYSTAL PALACE
Arsenal îi oferă lui Liverpool șansa de a sărbători titlul în weekend! Arteta, dezolat: „Sub standarde”

Gazzetta dello Sport: „Pentru Inter, săptămâna Paștelui are mai mult un gust de pericol decât de Înviere”

Un eșec care-l pune serios pe gânduri pe antrenorul Simone Inzaghi înaintea „dublei” cu FC Barcelona din semifinalele Ligii Campionilor. Echipa sa are media cea mai ridicată de vârstă din Serie A și cedează tot mai mult din punct de vedere fizic, iar efectul este și mental, fiind o legătură inevitabilă în picajul nerazzurrilor.

„Pentru Inter, săptămâna Paștelui are mai mult un gust de pericol decât de Înviere”, remarcă Gazzetta dello Sport. Iar Inzaghi le dă dreptate jurnaliștilor italieni: „Clar că nu suntem obișnuiți cu două înfrângeri consecutive și sunt îngrijorat. Nu meritam să pierdem la Bologna, în campionat. În seara asta, în schimb, ne-a lipsit energia”.

Simone Inzaghi: „Există o problemă mentală. Dar n-avem de ales”

Chiar dacă Milan a fost o „bestie neagră” pentru Inter în acest sezon, „întotdeauna ne-au pus în dificultate, în fiecare meci”, Inzaghi crede că „ar fi trebuit să facem mai mult. Este inutil să negăm că există multă oboseală, este clar că există, dar trebuie să fim mai puternici decât orice. Suntem Inter!

Oboseala este inevitabilă, dar nu poate fi un alibi. La toate echipele se simte oboseala. Într-adevăr, calendarul nostru a fost mai încărcat ca al altora, dar nu este de ajuns. O problemă mentală? Da, există. Suntem pe 24 aprilie, mai e o lună din acest sezon și n-avem de ales, trebuie să mergem mai departe. Vom analiza și vom încerca să recuperăm”.

Clasamentul la zi în Serie A

Citește și:
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Noutati auto
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Știm cum arată tabloul complet al 16-imilor de finală de la Campionatul Mondial » Am putea avea două „șocuri” în optimi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Știm cum arată tabloul complet al 16-imilor de finală de la Campionatul Mondial » Am putea avea două „șocuri” în optimi
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Profit.ro
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează