FOTBAL  »  Superliga  »  „2 LA 1”

VIDEO EXCLUSIV Își strigă durerea după un deceniu: „M-a ucis! Știu foarte bine ce a spus Rădoi atunci”

Alexandru Bourceanu și Mirel Rădoi în 2009, la echipa națională / foto: Arhivă GSP
Alexandru Bourceanu și Mirel Rădoi în 2009, la echipa națională / foto: Arhivă GSP

Articol de - Publicat duminica, 04 mai 2025 12:12 / Actualizat duminica, 04 mai 2025 12:12

Alexandru Bourceanu, 40 de ani, a punctat la podcastul GSP „2 la 1” momentul care i-a „ucis” șansele de a mai participa la Euro 2016.

E vorba despre cartonașul roșu încasat de Bourceanu în semifinala cu Dinamo din Cupa României, 2-2 la retur, s-a calificat Dinamo datorită avantajului conferit de golurile înscrise în deplasare. Atunci, fostul căpitan de la FCSB l-a lovit cu cotul pe Gnohere, care a rămas întins pe gazon câteva zeci de secunde.

Își strigă durerea după un deceniu: „M-a ucis! Știu foarte bine ce a spus Rădoi atunci”

„Eram într-o postură destul de bună, dar am luat acel cartonaș roșu cu Gnohere... De-asta când îi văd pe cei cu mușchi, care sunt foarte duri, că pică dacă îi atingi un pic cu mânuța... Nu e pentru mine. Vedem asta de la Mbappe până la ceilalți”, a precizat Bourceanu, în podcastul GSP „2 la 1”.

VIDEO. Alexandru Bourceanu, despre faza care i-a „ucis” șansele de a mai fi convocat la Euro 2016: „Știu foarte bine ce a spus Rădoi”

Fostul mijlocaș nu uită reacția vehementă pe care a avut-o la acea vreme Mirel Rădoi despre faultul lui. „Când știi că joci o semifinală, e impardonabil să faci așa ceva, jucător de națională fiind. Nu se face ce a făcut Bourceanu, fault la 70 de metri. Păi, atunci ce să le cerem celor tineri?! Nu ai cum să faci așa ceva!”, declara actualul antrenor al Universității Craiova.

Știu foarte bine ce a spus Rădoi. La momentul ăla am vrut să dau un răspuns. Îl apreciez pe Rădoi și ca jucător, și ca antrenor, am fost și colegi o scurtă perioadă la echipa națională. Îl apreciez și ca om”, afirmă Bourceanu.

Care motivează că nu l-a lovit cu intenție pe Gnohere: „Nu m-a deranjat personal. Ideea e că eu am încercat să mă interpun între Gnohere și minge. Am vrut să pun brațul în fața lui. Dacă voiam să-l lovesc, puteam să-l lovesc într-o mie de feluri.

A dat mingea pe lângă mine, am comunicat cu colegii din dreapta, în spate nu era nimeni și știam ca daca stau umăr la umăr cu el mă va depăși, pentru că era puternic. Am încercat să vin în fața lui și, când m-am rotit, l-am lovit cred că în barbă. Apoi... el mi-a zis că n-a fost așa rău: «That's football, bro!». S-a întâmplat. Se vede că nu vreau să îl lovesc”.

„Aveam șanse să fiu în lotul lărgit pentru Campionatul European, între cei 5 mijlocași. Și nu am fost. Acolo mi-am jucat șansa. Faza aceea m-a ucis! Mi-a luat toate șansele să fiu la Euro. Am fost foarte afectat de chestia asta”, a completat Bourceanu.

VIDEO INTEGRAL | Alexandru Bourceanu, invitat la podcastul GSP „2 la 1”, realizat de Alexandru Barbu și Raul Rusescu

Despre Alexandru Bourceanu:

  • născut la Galați, Bourceanu a evoluat în Liga 1 la Oțelul, Poli Timișoara, FCSB și Dunărea Călărași;
  • în străinătate a jucat la Trabzonspor (Turcia) și Arsenal Tula (Rusia);
  • fotbalist la FCSB, unde a fost și căpitan, în 3 intervale diferite, 2011-2014, 2014-2015 și 2016-2017;
  • a câștigat 7 trofee în carieră, toate cu FCSB: 3 titluri, o Cupă a României, două Cupe ale Ligii și o Supercupă;
  • a bifat 27 de selecții în tricoul primei reprezentative;
  • acum antrenor - ultima oară a pregătit-o pe Speed Academy Pitești, în Liga a 3-a.
Citește și:
Universitatea Craiova - Ararat Armenia, pentru grupa Europa League » 20.000 de oameni în tribunele „Ion Oblemenco”
Europa League
Universitatea Craiova - Ararat Armenia, pentru grupa Europa League » 20.000 de oameni în tribunele „Ion Oblemenco”
Iată toate echipele calificate în grupele Cupei României Betano! Dramă în prelungiri în Ghencea
Cupa Romaniei
Iată toate echipele calificate în grupele Cupei României Betano! Dramă în prelungiri în Ghencea
Transferuri de noaptea minții la CFR Cluj » Incredibil cine ajunge în insolvență în Gruia! Rămâne Șumudică?
Superliga
Transferuri de noaptea minții la CFR Cluj » Incredibil cine ajunge în insolvență în Gruia! Rămâne Șumudică?
Portarul devenit celebru în timpul Campionatului Mondial se iubește cu românca Dana » Surprinși pe aeroportul Otopeni
Stiri extrasport
Portarul devenit celebru în timpul Campionatului Mondial se iubește cu românca Dana » Surprinși pe aeroportul Otopeni
Fabrică străină în România, la a doua încercare: Unul dintre cele mai mari grupuri industriale din Turcia, Europen, aflat la o doua încercare de extindere pe piața românească, ridică o fabrică de uși și ferestre
Profit.ro
Fabrică străină în România, la a doua încercare: Unul dintre cele mai mari grupuri industriale din Turcia, Europen, aflat la o doua încercare de extindere pe piața românească, ridică o fabrică de uși și ferestre
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Portarul devenit celebru la Campionatul Mondial se românește cu românca Dana » Surprinși pe aeroportul Otopeni

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (3)
Ciriaco
Ciriaco  •  04 Mai 2025, 19:48
Postat de Dragan69 pe 04 Mai 2025, 13:23

Steaua, echipă de ***. Nu merită nici eșalonul 3.

De acord cu tine,tataie!Locul trei îl merită ai tăi...

hopsiasa
hopsiasa  •  04 Mai 2025, 17:18

Tu ai fost un rupator toata viata nu,numai la faza aia

Dragan69
Dragan69  •  04 Mai 2025, 13:23

Steaua, echipă de ***. Nu merită nici eșalonul 3.

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează