SPORTURI  »  FORMULA 1  »  FERRARI

Lewis Hamilton acuză, după startul dezastruos al celor de la Ferrari: „Ceva ne trage înapoi”

Lewis Hamilton // foto: Guliver/gettyimages
Lewis Hamilton // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat luni, 12 mai 2025 15:08 / Actualizat luni, 12 mai 2025 15:08

Lewis Hamilton, 40 de ani, pilotul celor de la Ferrari și septuplu campion mondial în competiție, nu lasă startul dificil al sezonului 2025 să-i umbrească optimismul privind ceea ce poate realiza cu echipa de la Maranello.

Până acum, singurul semn pozitiv este victoria lui Hamilton în sprintul de la Shanghai. Lewis se află pe locul 7 în clasamentul piloților după șase etape și încă nu a urcat pe podium.

Și în Miami, prestația sa a fost reprezentativă pentru sezonul de până acum: locul trei în sprint, locul 8 în finala de duminică și doar locul 12 în calificările pentru cursa principală.

Lewis Hamilton: „Sunt optimist pentru viitor”

„Locul opt în Miami nu sună prea entuziasmant, dar sunt optimist pentru viitor. Cred că mașina noastră are ritm, dar există ceva care ne trage înapoi. După China, performanțele noastre s-au înrăutățit, avem viteză, dar nu o putem folosi”, a explicat britanicul înaintea cursei de la Imola, care va avea loc în acest weekend.

Pentru Hamilton, cea mai mare parte a cursei de la Miami a fost petrecută într-o discuție animată cu inginerul său de cursă, în timp ce Lewis și Charles Leclerc se luptau pentru aceeași poziție pe pistă.

Monegascul, poreclit „Il Predestinato”, a explicat după Miami că mașina Ferrari „nu are ritm" și a adăugat că nu se aștepta la „miracole".

Dacă totul ar fi mers perfect în Miami, poate aș fi terminat în fața lui Antonelli, adică pe locul șase", a mai explicat Charles, care a continuat: „Dar acestea sunt posibilitățile mașinii noastre, suntem mai în spate din cauza performanței monopostului și acest lucru trebuie să se îmbunătățească”.

Clasamentul piloților din Formula 1:

  1. Oscar Piastri - 131 puncte

  2. Lando Norris - 115

  3. Max Verstappen - 99

  4. George Russell - 93

  5. Charles Leclerc - 53

  6. Kimi Antonelli - 48

  7. Lewis Hamilton - 41

  8. Alex Albon - 30

  9. Esteban Ocon - 14

  10. Lance Stroll - 14

  11. Yuki Tsunoda - 9

  12. Pierre Gasly - 7

  13. Carlos Sainz - 7

  14. Nico Hulkenberg - 6

  15. Oliver Bearman - 6

  16. Isack Hadjar - 5

  17. Fernando Alonso - 0

  18. Liam Lawson - 0

  19. Jack Doohan - 0

  20. Gabriel Bortoleto - 0

Ierarhia constructorilor:

  1. McLaren - 246 puncte

  2. Mercedes - 141

  3. Red Bull - 105

  4. Ferrari - 94

  5. Williams - 37

  6. Haas - 20

  7. Aston Martin - 14

  8. Racing Bulls - 8

  9. Alpine - 7

  10. Kick Sauber - 6

Programul weekend-ului de Formula 1 de la Imola:

  • vineri, 16 mai, ora 14:30: Antrenamente 1

  • vineri, 16 mai, ora 18:00 Antrenamente 2

  • sâmbătă, 17 mai, ora 13:30: Antrenamente 3

  • sâmbătă, 17 mai, ora 17:00: Calificări

  • duminică, 18 mai, ora 16:00: Cursa

Citește și:
Turcia - România, marele meci pentru Campionatul Mondial » Echipa aleasă de Mircea Lucescu: decizia în cazul lui Ionuț Radu
Nationala
Turcia - România, marele meci pentru Campionatul Mondial » Echipa aleasă de Mircea Lucescu: decizia în cazul lui Ionuț Radu
A repetat gestul lui Nouma din 2002 » Mircea Lucescu, surprins de față cu zeci de jurnaliști turci și români
Nationala
A repetat gestul lui Nouma din 2002 » Mircea Lucescu, surprins de față cu zeci de jurnaliști turci și români
„Trebuie să refac zilnic stocul!” » În Marele Bazar din Istanbul, reporterii GSP au găsit legătura cu România: costă 15 euro și „rupe piața”
Nationala
„Trebuie să refac zilnic stocul!” » În Marele Bazar din Istanbul, reporterii GSP au găsit legătura cu România: costă 15 euro și „rupe piața”
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
Noutati auto
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
FOTO Primul aeroport privat din România atrage un investitor elvețian
Profit.ro
FOTO Primul aeroport privat din România atrage un investitor elvețian
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează