Articol de GSP - Publicat duminica, 01 iunie 2008 00:00
Timisorenii vor sa se intareasca cu un argentinian, fost campion mondial de tineret. Poli vrea să dea lovitura, aducînd un fost coleg de naţională al lui Messi, Gago şi Armenteros, scrie violamania.ro.
"Sîntem în negocieri cu un jucător argentinian, de 23 de ani, fost component al naţionalei U20 a ţării sale. E un clasic număr 10 şi ne place tuturor, dar, aşa cum a fost şi cazul cu Martinez, ne e teamă că nu s-ar adapta foarte repede, astfel încît am dori să-l luăm mai întîi împrumut", a dezvăuit Marian Iancu, boss-ul lui Poli.
Surse din anturajul grupării timişorene au dezvăluit că mijlocaşul s-ar fi aflat în lotul cu care Argentina U20 a cîştigat Mondialul din 2005, din Olanda, alături de Lionel Messi (Barcelona), Fernando Gago (Real Madrid) sau Armenteros (Sevilla), jucătorul dorit de Steaua. Singurul care s-ar potrivi descrierii patronului Timişoarei ar fi mijlocaşul central al lui Velez Sarsfield, Patricio Pablo Perez. Cunoscut ca un jucător foare talentat, Perez, poreclit Pato (Răţoiul), nu a reuşit însă niciodată să erupă, iar specialiştii din Argentina consideră că playmakerul ar avea nevoie de un transfer în Europa pentru a-şi arăta adevăratele calităţi. Perez are o cotă de piaţă de doar 500.000 de euro.