FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Două plecări de la Dinamo după eșecul neverosimil cu U Cluj

Alessandro Caparco (stânga) nu va continua la Dinamo, foto: Facebook @Radio Dinamo 1948
Alessandro Caparco (stânga) nu va continua la Dinamo, foto: Facebook @Radio Dinamo 1948

Articol de - Publicat duminica, 18 mai 2025 09:50 / Actualizat duminica, 18 mai 2025 09:50

Final trist de sezon pentru Dinamo. „Câinii” au pierdut vineri pe teren propriu în fața celor de la U Cluj, scor 1-3, în etapa 9 din play-off-ul Superligii. Elevii lui Zeljko Kopic (47 de ani) au primit 3 goluri în superioritate numerică. În acest context, se anunță schimbări la club în următoarea perioadă.

Nu doar la nivel de lot, ci și de staff. Alessandro Caparco, antrenorul cu portari și Aleksa Boskovic, unul dintre preparatorii fizici ai echipei, vor părăsi echipa la finalul sezonului.

Prima despărțire ar urma să se producă de Caparco. Italianul se ocupă de portarii lui Dinamo din vara lui 2022, însă aventura acestuia e aproape final, potrivit digisport.ro.

Florentin Petre a reacționat după Dinamo - U Cluj 1-3: „La cum s-a jucat în primele 80 de minute...”
DINAMO - U CLUJ
Florentin Petre a reacționat după Dinamo - U Cluj 1-3: „La cum s-a jucat în primele 80 de minute...”

Două plecări de la Dinamo

Adnan Goluboic (29 de ani) și Alexandru Roșca (21 de ani) au fost portarii pe care „câinii” s-au bazat în acest sezon. Însă ambii au o problemă: suferă la capitolul talie (1.86m).

Un alt membru al staff-ului lui Zeljko Kopic care va pleca de la Dinamo este Aleksa Boskovic, preparatorul fizic. Acesta a venit în România în ianuarie 2024, însă nu va continua și din sezonul viitor, potrivit dinamo1948.club.

Contractul său se va încheia după meciul de la Craiova și nu va fi prelungit, astfel Dinamo va trebui să găsească și un preparator fizic în următoarea perioadă.

Sezonul foarte bun făcut de Dinamo în prima parte a fost umbrit de parcursul dezastruos din play-off. O victorie, două remize și șase înfrângeri a acumulat trupa lui Kopic în play-off, acolo unde va termina, cel mai probabil, pe locul 6.

Ultimul meci al sezonului pentru dinamoviști va avea loc la Craiova. Partida nu a fost încă programată de Liga Profesionistă de Fotbal.

A fost un meci frumos, plăcut pentru cei din fața televizorului, până într-un anumit moment când totul s-a schimbat. Când se accidentează doi jucători foarte importanți, mă refer la Boateng și Milanov... au jucat foarte bine până la accidentare.

- Florentin Petre, antrenorul secund de la Dinamo, după eșecul usturător cu U Cluj

Citește și:
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Faza serii în Norvegia - Franța » Gestul „Dictatorului” Mbappe a făcut înconjurul Internetului
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Faza serii în Norvegia - Franța » Gestul „Dictatorului” Mbappe a făcut înconjurul Internetului
Final DRAMATIC pentru locul 2 în Egipt - Iran: urmează încă un scandal de arbitraj! + Belgia a defilat cu Noua Zeelandă în grupa G
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Final DRAMATIC pentru locul 2 în Egipt - Iran: urmează încă un scandal de arbitraj! + Belgia a defilat cu Noua Zeelandă în grupa G
Universitatea Craiova plătește 1,5 milioane € pentru un atacant cu cifre modeste în sezonul trecut
Superliga
Universitatea Craiova plătește 1,5 milioane € pentru un atacant cu cifre modeste în sezonul trecut
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
therealreddog33
therealreddog33  •  18 Mai 2025, 16:35
Postat de demolarii pe 18 Mai 2025, 10:52

Cei doi reprezinta o parte gri din organigrama clubului. De ce? Analizand meciurile echipei se observa carente in jocul portarilor la iesirea pe centrari, colaborare cu restul echipei la fazele fixe , pozitionare, reflexe, si carente in pregatirea fizica cum ar fi caderile pe final de meci si accidentari repetate....Daca se vrea cresterea nivelului echipei , Dinamo are nevoie de staff de un alt nivel....

Ambii portari sunt scunzi și fără talie/forta. Au reflexe, joc bun de picior, dar nu pot face față pe centrări. Nu cred ca are treabă cu antrenorul de portari, cât cu înălțimea lor. Căderile pe final de meci sunt pentru ca nu facem schimbări până în minutul 85, in afara de schimbarea „clasica“ Costin pentru Sivis in min 65. Are treabă cu subțirimea lotului, nu cu antrenorul…

demolarii
demolarii  •  18 Mai 2025, 10:52

Cei doi reprezinta o parte gri din organigrama clubului. De ce? Analizand meciurile echipei se observa carente in jocul portarilor la iesirea pe centrari, colaborare cu restul echipei la fazele fixe , pozitionare, reflexe, si carente in pregatirea fizica cum ar fi caderile pe final de meci si accidentari repetate....Daca se vrea cresterea nivelului echipei , Dinamo are nevoie de staff de un alt nivel....

therealreddog33
therealreddog33  •  18 Mai 2025, 10:51

Până acum citesc doar de plecări în vară de la noi. Avem și transferuri/sosiri?!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează