FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Încă două nume noi în cantonamentul campioanei FCSB din Olanda

Laurențiu Vlăsceanu (foto: dreapta, în tricoul Unirii Slobozia) revine la FCSB / foto: Imago
Laurențiu Vlăsceanu (foto: dreapta, în tricoul Unirii Slobozia) revine la FCSB / foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 27 mai 2025 12:00 / Actualizat marti, 27 mai 2025 14:46

Pe lângă Daniel Graovac (31 de ani), care se va alătura lotului celor de la FCSB în această vară, în cantonamentul echipei din Olanda vor merge și doi jucători care revin la echipă după împrumuturile din Superliga: Ovidiu Perianu (23 de ani) și Laurențiu Vlăsceanu (19 ani), jucători care evoluează acum la Unirea Slobozia.

FCSB, campioana României, a intrat momentan în vacanță, la finele sezonului 2024-2025, însă oficialii roș-albaștri au început deja să contureze și primele idei, respectiv strategii pentru cantonamentul din această vară. La gruparea campioană o să revină acum și fotbaliștii împrumutați la alte echipe, iar cel puțin doi vor merge sigur și în cantonament, alături de echipă, urmând ca ulterior să se ia o decizie în cazul lor.

Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a anunțat că echipa va pleca în cantonament în Olanda. Acolo, se vor alătura lotului și jucătorii care revin la campioana României după perioada de împrumut.

FCSB și-a stabilit echipa pentru noul sezon » Situația om cu om: cine rămâne și cine pleacă în perioada următoare
FCSB
FCSB și-a stabilit echipa pentru noul sezon » Situația om cu om: cine rămâne și cine pleacă în perioada următoare

FCSB îi ia pe Perianu și Vlăsceanu în cantonament

Este vorba despre Ovidiu Perianu (mijlocaș defensiv) și Laurențiu Vlăsceanu (fundaș stânga), potrivit golazo.ro.

În această vară, la FCSB se vor întoarce jucătorii împrumutați și rămâne de văzut dacă li se va da o șansă și vor fi păstrați la echipă pentru noul sezon sau dacă vor avea noi împrumuturi.

Ovidiu Perianu (Unirea Slobozia), Laurențiu Vlăsceanu (Unirea Slobozia) și Nana Antwi (FC Hermannstadt) ar trebui să revină la echipă, însă până acum este cert că primii doi vor merge alături de echipă și în catonament.

Momentan, Perianu și Vlăsceanu sunt în lotul celor de la Unirea Slobozia, luptând alături de ialomițeni pentru menținerea în prima ligă. Echipa lui Mihalcea joacă barajul de menținere/promovare în Superliga și a pierdut manșa tur, 1-2 cu FC Voluntari.

Perianu a stat pe teren 72 de minute cu Slobozia, în timp ce Vlăsceanu a evoluat 26 de minute în confruntarea de luni seara.

250.000 de euroeste cota de piață a lui Vlăsceanu, potrivit Transfermarkt

450.000 de euroeste cota de piață a lui Perianu, potrivit Transfermarkt

Nana Antwi revine la FCSB, dar Gigi Becali pregătește „o schemă” complexă

Gigi Becali îl vrea cu orice preț pe Dennis Politic (25 de ani) de la Dinamo și tocmai de aceea gândește o mutare complexă, în doi pași, pentru a-i obține semnătura.

  • Sunt implicate 3 echipe: FCSB, Hermannstadt și Dinamo. Și 6 jucători: Politic, Ianis Stoica, Alexandru Musi, Jordan Gele, Nana Antwi și Malcom Edjouma. Iar afacerea are două părți.

  • Prima parte: Gigi Becali a declarat că îi va ceda la Hermannstadt pe Nana Antwi, Jordan Gele și Malcom Edjouma, la schimb cu Ianis Stoica. Patronul de la FCSB susține că va plăti și 500.000 de euro.

  • A doua parte: După ce îl va lua pe Ianis Stoica la FCSB, Gigi Becali îl va ceda la Dinamo. În „haită” va ajunge și Alexandru Musi. În schimbul celor doi, la formația roș-albastră va ajunge, în final, Dennis Politic, după cum a declarat Becali, care susține că afacerea s-a pus la punct duminică seară.

FCSB, amical cu Utrecht înainte de Supercupa României

Cum FCSB va pleca în cantonamentul din Olanda cu puțini jucători, având în vedere că foarte mulți sunt plecați la acțiunile echipelor naționale, campioana va disputa două amicale, unul cu o echipă de amatori și celălalt cu Utrecht, fosta echipă a lui Mihai Neșu.

„Pe 1 iulie avem singurul meci important în pregătire. Vom juca în baza federației Țărilor de Jos împotriva unei echipe foarte bune, care s-a calificat în cupele europene anul ăsta, Utrecht, fosta echipă a lui Neșu. Vom mai lua înainte un meci contra unei echipe de amatori, pentru că avem doar copii”, a explicat MM Stoica, la Prima Sport.

Citește și:
Interdicție la transferuri pentru două cluburi din Superligă: „Avem o restanță față de un impresar”
Superliga
Interdicție la transferuri pentru două cluburi din Superligă: „Avem o restanță față de un impresar”
Florin Talpan continuă războiul: „Am solicitat la UEFA și FIFA să excludă toate echipele românești din cupele europene. Și echipa națională!”
Liga 2
Florin Talpan continuă războiul: „Am solicitat la UEFA și FIFA să excludă toate echipele românești din cupele europene. Și echipa națională!”
„Vreau să fac plângere la UEFA! Nu e în regulă!” » Comentatorul Emil Grădinescu reclamă o situație neobișnuită la înfrângerea Craiovei
Conference League
„Vreau să fac plângere la UEFA! Nu e în regulă!” » Comentatorul Emil Grădinescu reclamă o situație neobișnuită la înfrângerea Craiovei
Ce va face faimoasa iubită a lui Jake Paul în ziua luptei cu Anthony Joshua
Altele
Ce va face faimoasa iubită a lui Jake Paul în ziua luptei cu Anthony Joshua
ULTIMA ORĂ Concedieri masive în industria auto din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri masive în industria auto din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează