Articol de Darius Stănescu - Publicat duminica, 08 iunie 2025 09:58 / Actualizat duminica, 08 iunie 2025 14:22
Ilie Dumitrescu (56 de ani) a analizat prestația elevilor lui Mircea Lucescu (79 de ani), după înfrângerea suferită de echipa națională a României în fața Austriei, scor 2-1.
Ilie Dumitrescu a avut doar un remarcat după meciul în care România a fost dominată clar de Austria.
Denis Drăguș, jucătorul remarcat de Ilie Dumitrescu după înfrângerea cu Austria
Fostul mare internațional crede că Denis Drăguș, jucător la Trabzonspor, a făcut un meci bun, chiar dacă nu a reușit să marcheze în poarta austriecilor.
Dumitrescu a evidențiat o mare problemă a naționalei noastre, și anume că avem jucători de calitate, dar nu știm să îi și punem în valoare.
„Primul șut pe poartă a fost lovitura liberă a lui Stanciu, a fost întoarcerea aia în careu a lui Denis Drăguș, care a făcut un meci bun din punctul meu de vedere în seara asta. Degeaba ai jucători care au calitate foarte bună, Man, Drăguș, Bîrligea, nu am reușit să-i punem în valoare.
Am urcat liniile și am încercat să punem și noi probleme. Este, totuși, o diferență dacă te uiți la duelurile câștigate de ei. E o echipă solidă, mai bună. Putea să facă chiar 3 sau 4-0. E bun golul marcat pe final pentru moral, dar echipa mai bună și mai solidă a fost Austria în această seară”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.
Denis Drăguș are 22 de apariții în tricoul echipei naționale, pentru care a marcat de 5 ori.

3.800.000 de euroeste cota de piață a lui Denis Drăguș, conform Transfermarkt
Austria a fost echipa mai bună în meciul contra României. Gazdele au reușit să marcheze cu trei minute înainte de pauză prin Gregoritsch. După pauză, România a mai încasat un gol, chiar de la căpitanul Austriei, Sabitzer, care joacă la Borussia Dortmund.
România a marcat și ea „golul de onoare”, în ultimul minut de prelungire al reprizei a doua, prin Florin Tănase, care a fost introdus în teren de Mircea Lucescu, în minutul '85, cu 10 minute înainte de finalul partidei.
România întâlnește Cipru pe teren propriu, la București, pe 10 iunie, meci din care speră să obțină cele trei puncte.