Articol de Daniel Grigore - Publicat sambata, 09 august 2025 08:40 / Actualizat sambata, 09 august 2025 09:10
Mihai Stoica, 60 de ani, președinte al Consiliului de Administrație la FCSB, a subliniat contribuția lui Dennis Politic (25) la revenirea roș-albaștrilor cu Drita, de la 0-2 la 3-2 în prima manșă a turului 3 preliminar din Europa League.
Criticat de Gigi Becali înaintea meciului cu Drita, patronul FCSB afirmând că speră că nu avea să fie nevoie să-l arunce în luptă, Dennis Politic a răspuns cu o contribuție importantă la revenirea campioanei României.
Activ în cele 23 de minute pe care le-a petrecut pe teren, extrema transferată de la Dinamo a obținut penalty-ul din care Daniel Bîrligea a înscris golul victoriei.
După acest meci, Politic și-a găsit un susținător în persoana lui Mihai Stoica. Oficialul de la FCSB a subliniat contribuția lui Dennis, mai ales în contextul în care a fost ținta criticilor lui Gigi Becali.
Mihai Stoica: „Dennis Politic merită o mențiune specială”, după FCSB - Drita 3-2
„Speram din toată inima să reușim să dăm un gol, mă gândeam că am avea șanse cu un deficit de un gol. Așa credeam, că vom marca o dată. Să marcăm de două ori mai mult speram decât credeam, dar chiar 3... A fost peste așteptări (n.r. - râde).
În afară de faptul că toți jucătorii care au intrat au făcut-o foarte bine, cred că o mențiune specială o merită Dennis Politic. Efectiv, golurile 2 și 3 au plecat de la el.
La golul doi a insistat, a ieșit corner și a marcat Graovac, după ce a bătut foarte bine George... Popescu (n.r. - zâmbește). Dar golul 3 vine în urma unei explozii extraordinare. Adversarul nu s-a așteptat ca el să plece atât de rapid și a fost penalty clar.
E mare lucru, pentru că vine după o perioadă în care... Vă dați seama, nu are cum să ignore ce s-a scris, ce s-a spus, dar a intrat foarte, foarte bine”, a afirmat MM la PrimaSport.
Mihai Stoica: „Petrolul e peste Drita”
Dacă Gigi Becali și-a propus să-și tempereze discursul la adresa adversarilor din tururile preliminare, Stoica își menține public părerea că FCSB a întâlnit până acum doar adversari modești.
„Toți ne dorim din toată inima ca ăsta să fie declicul. Dar și la Ploiești am jucat bine, am câștigat, întâlnind chiar o echipă mai bună, Petrolul, decât Drita. Cu tot respectul pentru adversarii noștri, eu cred că Shkendija și Drita sunt adversari destul de modești”, a adăugat conducătorul de la FCSB.
Până acum, Dennis Politic a înscris 1 gol în 268 de minute jucate la FCSB. A punctat chiar în primul joc, Supercupa României, câștigată în fața celor de la CFR Cluj.
Liviu Ganea: „Trebuie avut răbdare cu Politic și va fi un jucător determinant pentru FCSB”
Vineri, la GSP Live, fostul atacant Liviu Ganea, dublu campion al României, i-a îndemnat pe cei de la FCSB să aibă răbdare cu jucătorul cumpărat de la Dinamo.
„OK, e un jucător care nu s-a integrat. Dar uitați-vă ce forță are în picioare, cum și-a făcut preluarea la penalty-ul de 3-2. Este un jucător care știe fotbal și are potență fizică.
Acea explozie în picioare pe care o are... De asta are și multe probleme musculare, este un jucător care pleacă foarte bine de pe loc cu mingea la picior, nu prea-l prinzi. Eu cred că trebuie avut răbdare cu Politic, va fi un jucător determinant pentru FCSB. (...)
În momentul în care va fi pregătit fizic și nu va mai avea probleme musculare, e un jucător care va face diferența. Are șut, are viteză, explozie în picioare, se vede că poate să-ți facă diferența. Nu e un jucător care o ia doar înapoi sau în lateral”, a afirmat Liviu Ganea la GSP Live.
Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool