SPORTURI  »  TENIS  »  CLEVELAND

Sorana Cîrstea este în sferturile de finală ale turneului WTA de la Cleveland » Românca, victorie la pas

Articol de , - Publicat miercuri, 20 august 2025 19:17 / Actualizat miercuri, 20 august 2025 19:18

Sorana Cîrstea (35 ani, #112 WTA) a câștigat miercuri seara meciul cu Jil Teichmann (28 de ani, #85 WTA) în optimile de finală ale turneului WTA de la Cleveland, scor 6-1, 6-1, și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Sorana a trecut prin calificări pentru a ajunge pe tabloul principal al turneului de la Cleveland. Românca a trecut în primul meci de Anna Frey (17 ani, #974 WTA), scor 6-1, 6-0, iar apoi a învins-o pe Rebeka Masarova (26 de ani, #109 WTA), scor 6-2, 6-2. În primul tur al turneului, Sorana a învins-o pe Moyuka Uchijima (24 de ani, #92 WTA), scor 6-4, 6-1.

Miercuri seara, Sorana a început rău, cu serviciu pierdut, dar imediat a preluat frâiele partidei și a pus stăpânire pe joc. De la 0-1 a câștigat primul set clar, 6-1, și a continuat la fel de bine și manșa a doua, desprinzându-se rapid la 4-0.

Adversara din Elveția a mai câștigat un game, la 4-1, dar insuficient pentru a mai întoarce soarta partidei. S-a terminat 6-1, 6-1, iar românca ajunge în sferturi, unde se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătoarea partidei Samsonova (19 WTA) - Wang (202 WTA).

FINAL » Sorana Cîrstea - Jil Teichmann 6-1, 6-1

Setul 2

  • Cîrstea - Teichmann 6-1. Final de meci, Sorana câștigă clar acest meci, într-o oră și trei minute, și se califică în sferturile de finală ale competiției

  • Cîrstea - Teichmann 5-1. Românca este la un game distanță de sferturile de finală ale competiției

  • Cîrstea - Teichmann 4-0. Sorana este pe val și se află la două game-uri distanță de câștigarea meciului

  • Cîrstea - Teichmann 2-0. Opt game-uri la rând pentru româncă, care începe foarte bine și setul al doilea

Setul 1

  • Cîrstea - Teichmann 6-1. Sorana câștigă 6 game-uri consecutive și își trece primul set în dreptul ei, în mai puțin de jumătate de oră

  • Cîrstea - Teichmann 4-1. Jucătoarea noastră se detașează

  • Cîrstea - Teichmann 2-1. Sorana preia conducerea, după un nou game bun

  • Cîrstea - Teichmann 1-1. Românca face imediat rebreak-ul

  • Cîrstea - Teichmann 0-1. Elvețianca face break-ul încă din primul game

  • Start de partidă! Românca servește prima

Primul meci a avut loc în 2018, la Linz, unde Teichmann s-a impus cu scorul de 6-4, 6-2. Următoarea confruntare a avut loc în 2021, la Cincinnati, când elvețianca a câștigat cu scorul de 6-2, 6-0.

În 2023, la Doha, Teichmann a învins-o pe Sorana cu scorul de 6-4, 6-3, iar ultima întâlnire a avut loc chiar în acest an, în semifinalele turneului de la Iași, când elvețianca a câștigat cu scorul de 6-4, 6-3.

Teichmann avea să piardă finala în fața altei românce, Irina Begu (34 de ani, #90 WTA), scor 0-6, 5-7.

Citește și:
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Nationala
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Nationala
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
Formula 1
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
Amatorism incredibil! O altă vedetă de la Real Madrid examinată la piciorul greșit?! » L'Equipe face dezvăluiri halucinante
Campionate
Amatorism incredibil! O altă vedetă de la Real Madrid examinată la piciorul greșit?! » L'Equipe face dezvăluiri halucinante
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează