INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL

Fostul portar al lui Liverpool îl pune-n gardă pe Arne Slot: „Cu tot respectul, nu a mai trecut prin așa ceva”

Arne Slot, antrenorul lui Liverpool. FOTO: Getty Images
Arne Slot, antrenorul lui Liverpool. FOTO: Getty Images

Articol de - Publicat miercuri, 27 august 2025 20:00 / Actualizat miercuri, 27 august 2025 20:00

Liverpool a început noul sezon de Premier League cu ambiții mari. Campioana Angliei vizează din nou la câștigarea titlului, obiectivul principal. Debutul a fost unul promițător, cu două victorii, însă, dincolo de rezultate, jocul spectaculos caracteristic lui Liverpool nu a ajuns încă la nivelul maxim așteptat. În acest context, fostul portar al echipei, Sander Westerveld (50 de ani), și-a exprimat punctul de vedere asupra provocărilor și așteptărilor din acest sezon, potrivit sportnieuws.nl.

Liverpool a obținut două victorii la limită, 4-2 cu Bournemouth și 3-2 cu Newcastle United. „Am senzația că încă nu sunt complet integrați”, a declarat Sander Westerveld.

„Dar dacă ne uităm la calitatea pe care o au și la jucătorii transferați... Odată ce lucrurile vor începe să funcționeze, această echipă va avea o forță extraordinară.” 

Isak și un fundaș de top

Deși lotul actual pare bine conturat, Sander Westerveld speră totuși ca Liverpool să-l aducă pe Alexander Isak, chiar dacă prețul său este considerat uriaș. „Toată lumea spune că 150 de milioane de euro este o sumă mult prea mare, dar aceasta este piața acum.

Isak este un jucător care și-a demonstrat deja valoarea în Premier League. Dacă reușești să aduci un fotbalist precum el, ai o certitudine. Ca adversar, mi-ar fi foarte teamă să-l întâlnesc”, a spus fostul portar al „cormoranilor”.

Pe lângă transferul lui Isak, fostul portar se concentrează și pe compartimentul defensiv, unde are unele rezerve. „Nu sunt sută la sută convins. Ibrahima Konate nu mi se pare suficient de sigur, iar pentru Jarell Quansah nu a fost adus un înlocuitor.

În aceste condiții, unul dintre cei doi fundași centrali ar putea fi nevoit să joace 70 de meciuri într-un sezon. Sper că vor mai aduce un jucător de top”, a spus Westerveld.

El sugerează chiar și o soluție concretă: fundașul lui Crystal Palace, Marc Guehi. „Dacă îi aduci pe Isak și pe el, ai o echipă incredibilă, care practic ar trebui să câștige campionatul. Atunci ar fi o echipă genială.”

Cheltuieli de milioane

Liverpool a investit masiv în această vară, iar, potrivit lui Sander Westerveld, era o mișcare absolut necesară. „Erau obligați să o facă, mai ales pentru că, în ultimii zece ani, au cumpărat foarte puțin.

Ani la rând au cheltuit mai puțin decât marile cluburi și chiar mai puțin decât echipe precum Wolves sau Nottingham Forest. Suporterii ajunseseră la capătul răbdării. Liverpool a așteptat ani de zile, iar acum nici nu mai contează câți bani sunt aruncați pe transferuri, pentru că resursele sunt foarte mari.”

Fostul portar al lui Liverpool îl pune-n gardă pe Arne Slot: „Cu tot respectul, nu a mai trecut prin așa ceva”
Sander Westerveld, fostul portar al lui Liverpool. FOTO: Imago Images

Provocare pentru Arne Slot

Perioada de transferuri a adus consecințe directe pentru Arne Slot, care are acum la dispoziție un lot numeros și valoros. „Anul trecut a fost un miracol că Liverpool a devenit campioană cu un antrenor nou, pe care în Anglia aproape nimeni nu îl cunoștea. Dar acum există un lot construit pentru a câștiga titlul.”

Cea mai mare provocare pentru Arne Slot, potrivit lui Sander Westerveld, va fi gestionarea lotului numeros. „Singura problemă este că are un grup extrem de mare de jucători. Cu tot respectul pentru Alkmaar și Feyenoord, acolo avea 11 fotbaliști buni și atât.

Acum, la Liverpool, se confruntă cu provocarea de a gestiona un lot plin de jucători de top și de a-i menține pe toți mulțumiți, o situație pe care nu a mai experimentat-o niciodată în cariera sa. Liverpool are mult mai mult decât 11 jucători valoroși.”

Dacă la un moment dat îi lași pe bancă pe Mac Allister, Szoboszlai sau Gravenberch timp de două săptămâni, cu siguranță vor veni să-ți ceară explicații. Acum începe adevărata muncă de gestionare a echipei.

Poți spune că ai foarte multe meciuri, dar dacă lucrurile merg prost și ești eliminat rapid din competiții, atunci rămâi doar cu Premier League și Champions League... Iar asta devine cea mai mare provocare pentru Arne.

- Sander Westerveld, fostul portar al lui Liverpool în perioada 1999-2001, cu 103 meciuri

Citește și:
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Nationala
Iată cei 4 jucători care nu au fost opriți în lot de Lucescu pentru duelul de diseară!
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Nationala
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
Formula 1
„Ieși afară!” » Incident în conferința lui Max Verstappen, la Suzuka. Olandezul l-a obligat să părăsească sala
Amatorism incredibil! O altă vedetă de la Real Madrid examinată la piciorul greșit?! » L'Equipe face dezvăluiri halucinante
Campionate
Amatorism incredibil! O altă vedetă de la Real Madrid examinată la piciorul greșit?! » L'Equipe face dezvăluiri halucinante
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (1)
uiuiui
uiuiui  •  27 August 2025, 21:33

Romeo a citit ziarele engl. harnic, cum e el.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează