FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Andrei Borza așteaptă transferul: „Nu e doar decizia mea”

Andrei Borza în Rapid - UTA Arad / Foto: Cristi Preda GSP +27   FOTO
Andrei Borza în Rapid - UTA Arad / Foto: Cristi Preda GSP

Articol de - Publicat sambata, 30 august 2025 07:48 / Actualizat sambata, 30 august 2025 11:40

Andrei Borza (19 ani), fundașul Rapidului, a reacționat după victoria echipei sale în deschiderea etapei cu numărul 8 din Superliga, scor 2-0 cu UTA Arad.

Tânărul jucător a vorbit despre convocarea în premieră la naționala mare a României, dar și despre un eventual transfer în această vară.

Borza a pasat decisiv la golul doi marcat de giuleșteni, prin Alex Dobre, în minutul 30, după ce scorul fusese deschis de către Denis Ciobotariu, în minutul 13.

Andrei Borza, după convocarea în premieră la echipa națională: „E un pas important, sper să conving”

„Suntem fericiți pentru cele trei puncte. Am jucat bine tot meciul. Am analizat ce am făcut greșit în meciurile trecute. Mă bucur că a marcat Dobre”, și-a început discursul Borza, care a vorbit ulterior despre convocarea la națională: „E un pas important pentru mine. Sunt fericit. Sper să rămân acolo și să conving. Am avut emoții constructive”.

Apoi, tânărul fundaș a vorbit și despre un eventual transfer în această vară: „Nu am început bine acest sezon, dar mi-am revenit. Am 19 ani, e un pas important să mă transfer. Aștept, nu e doar decizia mea, e și a clubului.

Vreau să muncesc în continuare să arăt că merit. Eu mă gândesc la Rapid. Mai e mult până la campionat. Mai întâi să ajungem în play-off. Obiectivul nostru e calificarea în cupele europene”, a conchis Borza, potrivit digisport.ro.

Șanse ca Borza să rămână? Peste 50%. Strategia noastră a fost să ținem toți jucătorii, mai ales pe cei foarte buni. Dacă suma cerută va fi plătită, atunci va pleca. Dar nu suntem dispuși să lăsăm niciun cent din mână.

Mie, personal, mi-ar plăcea să rămână. E cel mai bun under din campionat și ne-ar ajuta foarte mult în acest sezon. Dacă va veni oferta care trebuie și pentru el și pentru club, atunci va pleca. Altfel, va juca la fel de bine cum a făcut-o și până acum. Mai are și Farul niște procente.

- Victor Angelescu,
președinte Rapid

Citește și:
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
Campionate
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
„FCSB nu se refuză” » După 3 ani, „pofta” lui Gigi Becali dezvăluie de ce a refuzat Craiova și CFR, în detrimentul roș-albaștrilor
Superliga
„FCSB nu se refuză” » După 3 ani, „pofta” lui Gigi Becali dezvăluie de ce a refuzat Craiova și CFR, în detrimentul roș-albaștrilor
Simone Biles a lăsat gimnastica deoparte » Cum a apărut la un meci important din SUA
Gimnastica
Simone Biles a lăsat gimnastica deoparte » Cum a apărut la un meci important din SUA
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Superliga
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează