FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL

Ianis Zicu, sfat pentru Markovic: „Să pună mâna și să se antreneze!”

Articol de , , - Publicat marti, 02 septembrie 2025 00:43 / Actualizat marti, 02 septembrie 2025 00:44

Ianis Zicu (41 de ani), antrenorul Farului, a reacționat după victoria cu 2-1 în fața Petrolului Ploiești, în epilogul etapei 8 din Superliga.

După 3 eșecuri consecutive în campionat, constănțenii au câștigat cu emoții, în urma unui penalty acordat în ultimele minute. Farul revine astfel pe loc de play-off.

La flash-interviu, tehnicianul a vorbit despre jucătorii săi, în special de Jovan Markovic, căruia i-a transmis că trebuie să se antreneze mai bine.

Ianis Zicu nu l-a menajat pe Jovan Markovic: „Să pună mâna să se antreneze”

„O partidă câștigată cu emoții, la fel ca toate cele de anul acesta. Am câștigat cu suferință, cu jucători ieșiți accidentați. În cazul lui Matei, după revenire am fost nevoiți să forțăm puțin cu el, pentru că aveam nevoie pe partea dreaptă. Ișfan a avut o accidentare și nu puteam risca să pățească altceva.

Toți jucătorii care au intrat au avut energia necesară, iar după meciul de la Hermannstadt au avut reacția potrivită. Vreau să le mulțumesc pe această cale, au făcut un efort extraordinar.

La David Maftei probabil e vorba tot de zona în care a avut acea problemă musculară. Sperăm să fie înapoi în 3-4 săptămâni. Vom avea grijă de el, nu vom mai risca.

Când te apropii de careu, sunt momente care pot fi decisive. Astăzi am avut șansa să primim acest penalty și să-l fructificăm, să câștigăm o partidă complicată. Rămăsesem în spate, dar acum ne-am așezat pe un loc care ne permite să ne batem pentru play-off.

Sima este un jucător de care îmi place, l-am văzut bine în toată această perioadă, a fost mereu implicat la antrenamente. A fost titular în Cupă pentru prima dată, a dat o pasă de gol, iar acum nu doar că a scos penalty-ul, dar efortul său trebuie apreciat. Un meci foarte bun pentru un debutant.

Markovic este un jucător care poate să ne aducă un plus, dar are de lucrat. Nu are ritm de joc, trebuie să pună mâna să se antreneze. În această pauză va alerga. Ne prinde bine pauza, pentru că încărcătura emoțională din ultimele săptămâni, în care n-am reușit să facem puncte, i-a epuizat pe jucători. Nu sunt la un nivel internațional foarte ridicat, ca să poată să treacă rapid peste astfel de momente”, a declarat Ianis Zicu, la emisiunea „Digi Sport Special”.

Suntem cu emoțiile la cel mai înalt nivel. Din fericire pentru mine, după tot stresul acumulat în timpul jocului și în ultima perioadă... Dar fotbalul înseamnă exact acest mic detaliu care face diferența.

Îmi pare rău pentru „Ciobi”, chiar dacă poate părea o afirmație spusă doar din exterior. Când lucrurile nu funcționează, și noi simțim aceleași lucruri înainte de joc.

Am întâlnit un adversar echilibrat, care se apără foarte bine. Îi felicit pe jucători și sper să mergem înainte cu încredere mai mare

- Ianis Zicu, la conferința de presă

Clasamentul din Superliga

Citește și:
Mircea Lucescu a suferit un infarct miocardic acut! Ultimele informații de la Universitar
Nationala
Mircea Lucescu a suferit un infarct miocardic acut! Ultimele informații de la Universitar
Decizia Comisiei Tehnice FRF: „Sunt DOUĂ nume principale pentru postul de selecționer al României” + Alți 5 antrenori pe o listă B
Nationala
Decizia Comisiei Tehnice FRF: „Sunt DOUĂ nume principale pentru postul de selecționer al României” + Alți 5 antrenori pe o listă B
Mihai Stoichiță a dezvăluit ce îi oferise ieri FRF lui Mircea Lucescu: „Ăsta era planul lui Burleanu”
Nationala
Mihai Stoichiță a dezvăluit ce îi oferise ieri FRF lui Mircea Lucescu: „Ăsta era planul lui Burleanu”
Un studiu îmbucurător: obiceiul simplu prin care se reduce riscul de demență sau Alzheimer
Fitness
Un studiu îmbucurător: obiceiul simplu prin care se reduce riscul de demență sau Alzheimer
ULTIMA ORĂ Mașinile sub Euro 3, interzise la import. Limită a numărului de mașini introduse în țară de o persoană. Guvernul a redactat deja interdicția
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Mașinile sub Euro 3, interzise la import. Limită a numărului de mașini introduse în țară de o persoană. Guvernul a redactat deja interdicția
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

A doua variantă de antrenor a lui Gigi Becali nici nu vrea să audă de FCSB: „Nu sunt tipul care primește ordine și le execută”


Comentarii (2)
REMEMBER87
REMEMBER87  •  02 Septembrie 2025, 09:25

Zici e cu certitudine un mare antrenor ! Va ajunge departe ....undeva la o echipă de liga a3 a din Iran sau la națională de fete din Insulele Capului Verde!Vai de capul lui ....

niciodataoaie
niciodataoaie  •  02 Septembrie 2025, 08:34

11m nu a fost niciodata! dar roata se intoarce ...te vor fura si pe tine cand vei juca cu altii mai bine cotati ! sa va fie rusine , fara arbitraj erati tufa de Venetia!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează