GALERIE FOTO Austria și Bosnia au câștigat duelurile cu Cipru și San Marino și s-au desprins în clasament » Cum arată situația în grupa României

Austria și Bosnia au câștigat duelurile cu Cipru și San Marino și s-au desprins în clasamentul Grupei H // FOTO: Imago Images
Austria și Bosnia au câștigat duelurile cu Cipru și San Marino și s-au desprins în clasamentul Grupei H // FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 07 septembrie 2025 00:05 / Actualizat duminica, 07 septembrie 2025 11:48

Austria s-a impus la limită pe teren propriu în fața selecționatei din Cipru, scor 1-0, într-un duel al grupei H din preliminariile Campionatului Mondial din 2026. Unicul gol al partidei a fost marcat dintr-un penalty controversat.

  • În cealaltă partidă din grupa H care s-a disputat sâmbătă seară, Bosnia a făcut „set alb” în San Marino, scor 6-0. Veteranul Edin Dzeko a reușit o „dublă”.

Austria, fără șut pe poartă cu Cipru în primele 45 de minute!

Prima șansă mare de gol a partidei a venit în minutul 23 și le-a aparținut ciprioților. După o fază fixă executată din flancul drept, defensiva lui Ralf Rangnick nu a reușit să îndepărteze pericolul, iar balonul a ajuns în posesia lui Ioannis Pittas, care a reluat în bară din interiorul careului.

Replica austriecilor a venit trei minute mai târziu. Konrad Laimer a fost lansat excelent în careul advers, însă execuția fotbalistului lui Bayern a fost una defectuoasă, care a trecut mult pe lângă poarta lui Freitas.

Până la pauză, austriecii au dominat teritorial, dar nu au mai reușit să-și creeze ocazii importante. Ba mai mult, gazdele nu au izbutit să trimită nici măcar un șut pe spațiul porții ciprioților în prima repriză.

Astfel, cele două echipe au intrat la egalitate la cabine, scor 0-0.

Austria - Cipru, în preliminariile pentru CM 2026 // FOTO: Imago Images
Austria - Cipru, în preliminariile pentru CM 2026 // FOTO: Imago Images
Austria - Cipru, în preliminariile pentru CM 2026 // FOTO: Imago Images
Austria - Cipru, în preliminariile pentru CM 2026 // FOTO: Imago Images
Austria - Cipru, în preliminariile pentru CM 2026 // FOTO: Imago Images
+8 FOTO

Sabitzer a adus victoria Austriei dintr-un penalty controversat

În debutul actului secund, elevii lui Rangnick au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, în urma căreia Marcel Sabitzer, fotbalistul Borussiei Dortmund, i-a adus pe austrieci în avantaj.

Christoph Baumgartner a fost cel care a obținut penalty-ul, după un duel cu Christos Sielis, care l-a călcat pe fotbalistul lui RB Leipzig în propriul careu.

Decizia „centralului” Jakob Kehlet, care a fost luată după ce danezul a revăzut faza la monitorul VAR, a fost contestată vehement de ciprioți, deoarece contactul dintre Sielis și Baumgartner s-a produs involuntar, fundașul lui Panetolikos neavând posibilitatea de a evita contactul.

Ulterior, oaspeții au ratat două șanse mari de a restabili egalitatea. Mai întâi, Pittas l-a luat la țintă pe Alexander Schlager (60’), iar apoi, lovitura de cap a lui Sielis a fost respinsă de pe linia porții de Gregoritsch (69’).

Pe final de meci, elevii lui Akis Mantzios au încercat să păstreze presiunea, sperând la marcarea golului egalizator, dar nu au mai putut menține același ritm accelerat.

Austria a adoptat tactica contraatacului, însă nici oamenii lui Rangnick nu au mai izbutit să înscrie, iar astfel, scorul final al partidei a rămas cel pe care l-a stabilit Marcel Sabitzer în minutul 54.

În urma rezultatelor înregistrate astăzi, Bosnia a acumulat 12 puncte, în timp ce austriecii au ajuns la borna cu numărul 9, distanțându-se astfel de naționala României, care are 6 puncte în acest moment.

FINAL » Austria - Cipru 1-0

  • Click AICI pentru statistici;
  • A marcat: M. Sabitzer (54' - pen)
  • Minutul 78: Meciul a fost întrerupt pentru câteva minute, din cauza unei găuri în gazon, care s-a produs în preajma porții austriecilor;
  • Minutul 53: „Centralul” Jakob Kehlet le-a acordat penalty austriecilor, după ce Baumgartner a fost faultat în careul advers de către Sielis;
  • Minutul 23: Ciprioții au lovit bara porții lui Alexander Schlager prin Ioannis Pittas;

Austria - Cipru » Echipele de start:

AUSTRIA (4-2-3-1): A. Schlager - Laimer, Alaba, Lienhart, Mwene - X. Schlager, Seiwald - Baumgartner, Sabitzer, Wimmer - Arnautovic
Rezerve: Lawal, Pentz - Danso, Florucz, Gregoritsch, Grillitsch, Posch, Prass, Querfeld, Schmid, Schopf, Weimann
Selecționer: Ralf Rangnick

CIPRU (4-5-1): Freitas - Loizou, Sielis, Pileas, Shikkis - Tzionis, Artymatas, Kastanos, Laifis, Charalampous - Pittas
Rezerve: Mall, Michail - Foti, Kakoullis, Kosti, Kousoulos, Kyprianou, Kyriakou, Malekkidis, Panagiotou, Satsias, Sotiriou
Selecționer: Akis Mantzios

Stadion: Raiffeisen Arena (Linz)
Arbitru: Jakob Kehlet (Danemarca)

FINAL » San Marino - Bosnia 0-6

  • Click AICI pentru statistici;
  • Au marcat: B. Tahirovic (21'), E. Dzeko (70', 72'), S. Bazdar (81'), K. Alajbegovic (85'), N. Mujakic (90');
  • Minutul 17: Căpitanul gazdelor, Alessandro Golinucci, a fost eliminat după un fault comis în calitate de ultim apărător.

Citește și:
MM Stoica, anunț despre transferuri » Ce mutări țintește campioana: „Jucător U21 nu mai vine pentru că s-a răzgândit Gigi”
Superliga
MM Stoica, anunț despre transferuri » Ce mutări țintește campioana: „Jucător U21 nu mai vine pentru că s-a răzgândit Gigi”
Execuție în stil mafiot, chiar pe terenul de fotbal » Trei oameni împușcați mortal! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
Campionate
Execuție în stil mafiot, chiar pe terenul de fotbal » Trei oameni împușcați mortal! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
Cum explică Guvernul României noile impozite auto » De ce taxele pentru autoturismele hibrid sunt și de zece ori mai mari
Noutati auto
Cum explică Guvernul României noile impozite auto » De ce taxele pentru autoturismele hibrid sunt și de zece ori mai mari
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Tenis
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
VIDEO
Profit.ro
VIDEO "Trenul cu care facem cruce" - imagini dintr-un tren modernizat cu vagon restaurant
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (18)
ray51
ray51  •  07 Septembrie 2025, 12:31
Postat de Amen975ZQzamolxe pe 07 Septembrie 2025, 11:28

O propunere pentru FRF (lege ) : Pentru echipa nationala , jucatorii sa fie platiti numai la "Victorie" . La "Egal si infrangere " = 0 . Pentru "Eficienta" .... , altfel se comporta ca si in "Politica" ....

De acord chiar daca nu se va intampla nicodata asa ceva. De asemenea ar trebui monitorizata si activitatea FRF: cati functionari, programul zilnic, fara plata salariala la esecurile echipelor nationale, fara deplasari de lux si hoteluri 5 stele, etc. PLUS mai e ceva: eu nu inteleg de ce te premiezi din greu cand una din echipele nationale obtine cate un succes???

Amen975ZQzamolxe
Amen975ZQzamolxe  •  07 Septembrie 2025, 11:28

O propunere pentru FRF (lege ) : Pentru echipa nationala , jucatorii sa fie platiti numai la "Victorie" . La "Egal si infrangere " = 0 . Pentru "Eficienta" .... , altfel se comporta ca si in "Politica" ....

Daniel1959
Daniel1959  •  07 Septembrie 2025, 08:27

regele e gol fratilor!!! noi traim din trecut de vreo 20 de ani!! locul nostru este alaturi de san marino si andora!!

Vezi toate comentariile (18)
Comentează