SPORTURI  »  HANDBAL  »  BUNDESLIGA

Neverosimil! La două zile după ce și-a concediat din senin antrenorul, campioana Fuchse Berlin a fost demolată acasă

Saugstrup a făcut un meci perfect contra lui Fuchse / FOTO: Imago
Saugstrup a făcut un meci perfect contra lui Fuchse / FOTO: Imago

Articol de - Publicat sambata, 06 septembrie 2025 20:41 / Actualizat duminica, 07 septembrie 2025 01:43

La două zile după ce l-a concediat pe antrenorul Jaron Siewert, Fuchse Berlin, campioana Germaniei, a fost bătută zdravăn de marea rivală Magdeburg, scor 39-31.

Anul trecut Fuchse Berlin și Magdeburg au dat bătălii aprige pe toate fronturile. „Vulpile” au câștigat titlul, dar au pierdut finala Ligii Campionilor în fața echipei antrenate de Bennet Wiegert.

Cele două par cu un pas în fața rivalelor și în noul sezon. Doar că Fuchse a trecut în ultimele 48 de ore printr-un șoc. Antrenorul Jaron Siewert a fost demis, directorul sportiv Stefan Kretzschmar a plecat în semn de solidaritate. Ambele posturi au fost ocupate de aceeași persoană, Nicolej Krickau, fostul tehnician al lui Flensburg.

Magdeburg, lecție de handbal la Berlin

Krickau nu va uita meciul de debut! Deși vedetele Mathias Gidsel (8 goluri) și Lasse Andersson (9 goluri) au avut prestații decente, gazdele n-au putut ține ritmul lui Magdeburg.

Repuneri rapide, nicio clipă de răgaz, eficiență peste medie din toate pozițiile. StarulOmar Ingi Magnusson a punctat de 9 ori din 10 aruncări, Elvar Örn Jonsson și Magnus Saugstrup n-au ratat nimic!

Deținătoarea trofeului Ligii Campionilor a intrat la cabine cu un avantaj uriaș, 22-13. A condus constant cu 12 goluri în partea secundă, dar schemele încercate pe final, câteva goluri în poarta goală din partea „vulpilor”, au dus la un rezultat final de 39-32.

Nu există niciun dubiu, am avut atitudine corectă încă din primul minut. Am jucat de parcă ar fi fost finala sezonului. Totul a mers perfect, mai ales în prima repriză. Sunt foarte mândru de băieți!

- Bennet Wiegert, antrenor Magdeburg

Pentru cele două urmează debutul în ediția 2025/2026 din Liga Campionilor. Fuchse se deplasează la Nantes, pentru reeditarea semifinalei din sezonul trecut, iar Magdeburg primește vizita lui PSG.

Citește și:
Dinamo a intrat la discuții pentru noul atacant
Superliga
Dinamo a intrat la discuții pentru noul atacant
Au plecat de la FCSB și au semnat cu Dinamo, pentru 300.000 de euro: „Profesionalism și calitate”
Superliga
Au plecat de la FCSB și au semnat cu Dinamo, pentru 300.000 de euro: „Profesionalism și calitate”
Scene tragicomice la CFR Cluj » Hendrik Klein a cerut bani ca să aducă investitori, în plină criză financiară la club!
Superliga
Scene tragicomice la CFR Cluj » Hendrik Klein a cerut bani ca să aducă investitori, în plină criză financiară la club!
Incredibil: „centralul” de la Erevan le-a prezentat scuze oltenilor, după eliminare! „Îmi pare rău că n-am dat fault”
Europa League
Incredibil: „centralul” de la Erevan le-a prezentat scuze oltenilor, după eliminare! „Îmi pare rău că n-am dat fault”
Wizz Air lansează noi curse din România
Profit.ro
Wizz Air lansează noi curse din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Asta e lipsă de curaj!” » Decizia luată de Mihai Rotaru în cazul lui Filipe Coelho și primul nume mare care „bântuie” banca Craiovei

De la 5 milioane la zero » Precedentul care dă fiori celor de la FCSB în afacerea Bîrligea


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează