SPORTURI  »  BASCHET  »  EUROBASKET 2025

Pentru prima oară după 1993, Germania este campioana Europei la baschet masculin » Caracter remarcabil arătat în finala cu Turcia

Germania, campioană europeană pentru a doua oară în istorie/Foto: fiba.basketball +10   FOTO
Germania, campioană europeană pentru a doua oară în istorie/Foto: fiba.basketball

Articol de - Publicat duminica, 14 septembrie 2025 22:55 / Actualizat luni, 15 septembrie 2025 08:53

Campioana mondială Germania și-a arătat valoarea în finala EuroBasket 2025 și, în ciuda faptului că a fost condusă multă vreme de Turcia, a reușit să devină campioană europeană pentru a 2 oară în istorie, la 32 de ani de la precedentul trofeu continental: 88-83.

  • Finala mică a EuroBasket 2025 a fost adjudecată de Grecia, după un meci spectaculos cu Finlanda, încheiat cu scorul de 92-89. Liderul elenilor a fost nimeni altul decât Giannis Antetokounmpo (30 de puncte, 17 recuperări, 6 pase decisive).

  • Dennis Schroder a fost desemnat MVP-ul EuroBasket 2025. Această distincție a venit la 2 ani după ce a fost numit MVP-ul Campionatului Mondial din 2023.

  • Echipa ideală a EuroBasket 2025 este alcătuită din următorii jucători: Dennis Schroder (Germania), Giannis Antetokounmpo (Grecia), Alperen Șengun (Turcia), Franz Wagner (Germania) și Luka Doncic (Slovenia).

  • Isaac Bonga, autor a 20 de puncte și 5 recuperări, a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei Campionatului European.

Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
+5 FOTO

Germania, dovadă de rezistență în finala europeană contra Turciei

Germania a câștigat Campionatul European, după o finală adjudecată cu 88-83 împotriva Turciei, în Arena Riga din capitala Letoniei. Naționala Semilunei a început excelent meciul, condusă de un Shane Larkin în mare formă și de un Alperen Șengun care a fost liderul echipei pe tot parcursul turneului.

După un timp de odihnă solicitat de antrenorul interimar Alan Ibrahimagic, Germania a revenit și a arătat multă forță, asta și datorită vedetei Franz Wagner. Jocul a rămas echilibrat și, la pauză, Turcia conducea cu 46-40.

După revenirea de la vestiare, Șengun a continuat să domine, însă Dennis Schroder, care avusese o evoluție modestă până la pauză, și-a ridicat nivelul și a arătat ca MVP-ul Mondialului din 2023.

Totuși, Turcia a rămas la conducere și, în unele momente, a arătat ca și cum victoria ei nu poate fi pusă sub semnul întrebării. Germania a răspuns prin Isaac Bonga, Johannes Thiemann și Daniel Theis, iar finalul a fost extrem de tensionat.

Pe final, turcii nu au mai avut soluții în ofensivă, în timp ce germanii au profitat de pe urma experienței căpătate în turneele precedente. Drept urmare, Germania s-a impus cu 88-83 și a obținut primul titlu european după cel din 1993.

Liderii nemților au fost Isaac Bonga (20 de puncte, 5 recuperări), Franz Wagner (18 puncte, 8 recuperări), Dennis Schroder (16 puncte, 12 pase decisive) și Tristan Da Silva (13 puncte).

De partea cealaltă, s-au remarcat Alperen Sengun (28 de puncte), Cedi Osman (23 de puncte, 5 recuperări), Shane Larkin (13 puncte, 9 pase decisive, 6 recuperări) și Adem Bona (12 puncte).

FINAL. Germania, campioană europeană pentru a doua oară în istorie

FINAL DE MECI. 83-88. Germania își arată valoarea și caracterul și adaugă titlul continental pe lângă cel mondial.
Min. 40. 83-86. Cu mai puțin de 19 secunde rămase, Schroder reușește un coș de la semi-distanță, iar Germania devine favorită la titlu.
Min. 39. 83-82. Larkin înscrie 2 libere, Theis răspunde din afara semicercului, dar americanul naturalizat mai marchează o dată.
Min. 38. 79-79. Egalitate înaintea ultimelor 2 minute ale finalei.
Min. 37. 76-77. Campioana mondială trece din nou la conducere, grație unui coș de 3 puncte al lui Bonga.
Min. 36. 76-71. O serie de posesii în care niciuna din cele două tabere nu a izbutit să înscrie.
Min. 33. 72-71. Parțial de 5-0 pentru Germania, după reușitele lui Bonga și Thiemann.
Min. 32. 72-66. Coș din spațiul de 3 secunde pentru Șengun și „triplă” pentru Osman. Ibrahimagic cere un timp de odihnă.
Startul actului decisiv. Noua campioană a Europei se va afla după următoarele 10 minute de joc.

Finalul sfertului 3. 67-66. Diferență de un singur punct înaintea ultimelor 10 minute.
Min. 28. 63-63. Vedeta Turciei e de neoprit. Tristan Da Silva răspunde cu un coș de 3 puncte. Johannes Thiemann se remarcă și el din afara semicercului.
Min. 25. 55-55. Șengun s-a întors pe teren și continuă să pedepsească defensiva adversă.
Min. 23. 49-50. După revenirea de la vestiare, Schroder joacă mult mai bine, iar Germania preia din nou conducerea. Time-out Ataman.
Startul reprizei secunde. Alperen Șengun și Shane Larkin au fost „motoarele” Turciei în prima parte a finalei, contribuind decisiv la avantajul de 6 puncte.

Finalul primei reprize. 46-40. Campioana mondială a avut mai multe șanse de a reduce deficitul, însă Schroder a comis o serie de greșeli.
Min. 18. 40-38. Șengun continuă să impresioneze, dar Germania răspunde cu reușite de la distanță.
Min. 16. 35-32. Revenit pe teren, Șengun începe să se facă simțit în jocul Semilunei, care trece în avantaj.

Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
Turcia - Germania, finala EuroBasket 2025/Foto: Imago Images
+5 FOTO

Min. 14. 30-32. Patru puncte consecutive pentru Wagner, iar Ataman, nervos, cere primul time-out al Turciei.
Min. 13. 28-28. Parțial de 6-0 pentru Turcia. Larkin arată o poftă de joc remarcabilă în această confruntare.
Min. 12. 22-28. Franz Wagner conduce ofensiva nemților, în timp ce Șengun se odihnește, având deja două faulturi.
Startul sfertului 2. Germania a revenit impresionant în actul inaugural, în ciuda unui start solid al Turciei.

Finalul sfertului 1. 22-24. Cele două naționale oferă un duel pe cinste în capitala Letoniei.
Min. 9. 19-22. Campioana mondială controlează a doua parte a sfertului inaugural și preia conducerea.
Min. 7. 16-16. Germania egalează, după mai multe reușite ale lui Bonga, Schroder și Maodo Lo.

Min. 5. 13-9. După reluarea jocului, nemții reușesc un parțial de 7-0.
Min. 3. 13-2. Alan Ibrahimagic cere primul time-out al finalei, ca reacție față de startul perfect al Turciei.
Min. 2. 7-2. Turcia a început mai bine, având de partea lor un public numeros și zgomotos.
Start de meci. Daniel Theis a câștigat primul angajament cu Alperen Șengun.

Ora 20:59: Au apărut titularii celor două formații. Germania va începe cu Dennis Schroder, Andreas Obst, Isaac Bonga, Franz Wagner și Daniel Theis, în timp ce primul 5 al Turciei va fi alcătuit din Shane Larkin, Sehmus Hazer, Cedi Osman, Alperen Șengun și Ercan Osmani.
Ora 20:54: A avut loc prezentarea jucătorilor celor două naționale și în acest moment se intonează imnurile de stat. Mai întâi cel al Germaniei și apoi cel al Turciei.

Germania și Turcia, neînvinse până în finala Campionatului European, bilanț de 8-0

Nemții se află la a 3-a finală din istorie la EuroBasket, ei având în palmares un titlu continental în 1993 și o medalie de argint în 2005. În schimb, turcii au mai jucat pentru aur doar în 2001, când au fost învinși în finală de Iugoslavia.

Germania are, în mare măsură, același lot pe care l-a avut și în 2023, la Campionatul Mondial de Baschet, când a reușit să obțină aurul. Principala schimbare e, însă, pe banca tehnică, acolo unde Alex Mumbru l-a înlocuit pe Gordon Herbert.

Totuși, cu puțin timp înainte de startul turneului, tehnicianul spaniol s-a îmbolnăvit și secundul Alan Ibrahimagic și-a asumat rolul de a conduce naționala Germaniei la EuroBasket 2025.

Liderii campioanei mondiale la această competiție sunt Franz Wagner (21,1 puncte, 5,6 recuperări, 3,6 pase decisive), Dennis Schroder (20,9 puncte, 6,6 pase decisive, 20,1 la eficiență) și Daniel Theis (11,1 puncte, 6,6 recuperări, 17,8 la eficiență).

De partea cealaltă, Turcia a impresionat sub comanda carismaticului antrenor Ergin Ataman, care s-a autoproclamat cel mai bun tehnician european din ultimii 10 ani. Ca argumente în favoarea acestui lucru stau cele 3 titluri de Euroligă cucerite cu Anadolu Efes Istanbul și Panathinaikos Atena.

Motorul Semilunei a fost, fără îndoială, Alperen Șengun, vedeta lui Houston Rockets. El are medii de 20,8 puncte, 11,0 recuperări, 7,0 pase decisive și 30,3 la eficiență, fiind candidat la premiul de MVP al Campionatului European.

Alți baschetbaliști care și-au lăsat amprenta asupra jocului Turciei sunt Cedi Osman (Panathinaikos BC), Ercan Osmani (Anadolu Efes) și americanul naturalizat Shane Larkin (Anadolu Efes).

Pentru prima oară după 1993, Germania este campioana Europei la baschet masculin » Caracter remarcabil arătat în finala cu Turcia
Germania și Turcia luptă pentru titlul continental la baschet masculin/Foto: fiba.basketball

Germania are avantaj în duelurile directe cu Turcia: 7-4

Potrivit site-ului oficial al Federației Internaționale de Baschet (FIBA), Turcia și Germania s-au mai întâlnit de 11 ori, bilanțul fiindu-le favorabil nemților: 7-4. Ultimul duel dintre cele două naționale a avut loc în 8 septembrie 2015, în grupele EuroBasket, când Turcia s-a impus cu 80-75.

Cedi Osman și Dennis Schroder, foarte tineri la acea vreme, s-au aflat pe teren și în disputa de acum 10 ani. Turcul a contabilizat 17 puncte și 5 recuperări, în timp ce germanul s-a remarcat cu 24 de puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări.

Parcursul Germaniei la EuroBasket 2025

  • 106 -76 vs. Muntenegru (grupe)

  • 105-83 vs. Suedia (grupe)

  • 107-88 vs. Lituania (grupe)

  • 120-57 vs. Marea Britanie (grupe)

  • 91-61 vs. Finlanda (grupe)

  • 85-58 vs. Portugalia (optimi de finală)

  • 99-91 vs. Slovenia (sferturi de finală)

  • 98-86 vs. Finlanda (semifinale)

  • 88-83 vs. Turcia (finală)

Parcursul Turciei la EuroBasket 2025

  • 93-73 vs. Letonia (grupe)

  • 92-78 vs. Cehia (grupe)

  • 95-54 vs. Portugalia (grupe)

  • 84-64 vs. Estonia (grupe)

  • 95-90 vs. Serbia (grupe)

  • 85-79 vs. Suedia (optimi de finală)

  • 91-77 vs. Polonia (sferturi de finală)

  • 94-68 vs. Grecia (semifinale)

  • 83-88 vs. Germania (finală)

Citește și:
„Hagi s-a supărat foarte tare pe mine!” » Retras la 25 de ani, fostul internațional explică de ce n-a putut lucra cu „Regele”: „N-am avut răbdare!”
Superliga
„Hagi s-a supărat foarte tare pe mine!” » Retras la 25 de ani, fostul internațional explică de ce n-a putut lucra cu „Regele”: „N-am avut răbdare!”
Louis Munteanu și-a aflat pedeapsa după ce s-a pozat în tricoul celor de la FCSB
Superliga
Louis Munteanu și-a aflat pedeapsa după ce s-a pozat în tricoul celor de la FCSB
Cătălin Oprișan și ce nu a mai spus până acum despre FCSB și Becali: „100.000 de euro! Unde au ajuns banii, ce s-a întâmplat cu ei?”
Superliga
Cătălin Oprișan și ce nu a mai spus până acum despre FCSB și Becali: „100.000 de euro! Unde au ajuns banii, ce s-a întâmplat cu ei?”
Revoluție la echipa din „Liga Florilor” » TREI transferuri dintr-un foc, lovitură pentru două rivale și revenire după scandalul de dopaj
Handbal
Revoluție la echipa din „Liga Florilor” » TREI transferuri dintr-un foc, lovitură pentru două rivale și revenire după scandalul de dopaj
Digi extinde puternic grila de programe TV, atacându-și și la acest capitol concurenții din Spania
Profit.ro
Digi extinde puternic grila de programe TV, atacându-și și la acest capitol concurenții din Spania
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (4)
Catch22
Catch22  •  15 Septembrie 2025, 07:53

Am citit tot articolul asta si n-am reusit sa aflu unde s-a jucat turneul...

Numeuser
Numeuser  •  14 Septembrie 2025, 22:49

Aha, deci Turcia a învins Turcia în meciul al doilea din grupă. O victorie mare.

securinamo89
securinamo89  •  14 Septembrie 2025, 22:30

Turcii au meciul in mana.Sper sa nu faca o romaneasca pe final.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează