FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

ANALIZĂ GSP FCSB, cel mai slab start în era Gigi Becali! La precedenta serie neagră, antrenorul a plecat

FCSB, cel mai slab start în era Becali // FOTO: Imago
FCSB, cel mai slab start în era Becali // FOTO: Imago

Articol de - Publicat marti, 16 septembrie 2025 14:40 / Actualizat marti, 16 septembrie 2025 15:39

FCSB are un start de coșmar în Superligă. Raportat la numărul de puncte adunate în primele 9 meciuri din campionat, echipa roș-albastră nu a fost niciodată așa slabă de când a preluat-o Gigi Becali, în 2003.

După 1-1 cu nou-promovata Csikszereda, FCSB are în dreptul ei 7 puncte. Și e pe locul 11 în Superligă, la 7 de locul 6 și la 16 de liderul Universitatea Craiova. Actuala zestre de puncte este cea mai slabă pe care FCSB o are după 9 runde.

FCSB, cel mai slab start în era Becali

Din sezonul 2003-2004, primul început cu Gigi Becali ca patron, echipa roș-albastră nu a avut niciodată un număr atât de mic de puncte. Până acum, FCSB a înregistrat o victorie, patru egaluri și patru înfrângeri, aceasta fiind cea mai slabă serie de rezultate în primele 9 meciuri din campionat.

La polul opus, cel mai bun start a fost în sezonul 2013-2014, sub comanda lui Laurențiu Reghecampf. FCSB, campioană en-titre, avea un sezon excelent. Termina sezonul pe primul loc, cu 77 de puncte, și a înregistrat o singură înfrângere (0-1 cu FC Vaslui în etapa a 27-a).

A doborât recordul

Până în acest sezon, recordul negativ data din 2022-2023. Atunci, FCSB a avut un start cu doar 8 puncte în primele 9 meciuri. Avea o victorie, 5 egaluri și o înfrângere. Adică un egal în plus și o înfrângere mai puțin decât acum.

Și, cu toate astea, FCSB schimba antrenorul. După 3 meciuri, două în campionat (1-1 cu U Cluj și 0-2 cu Rapid) și unul în preliminariile Conference (0-1 cu Saburtalo), Toni Petrea demisiona la finalul lunii iulie.

După schimbarea antrenorului, jocul roș-albaștrilor și-a revenit cu greu. A urmat o serie de 7 meciuri în care a înregistrat o victorie, trei egaluri și trei înfrângeri. Revenirea s-a produs din etapa a 12-a, de pe 2 octombrie. Au urmat 12 meciuri în care FCSB a avut 10 victorii și două înfrângeri.

Dar în această serie, campioana și-a schimbat din nou antrenorul. Pe 1 noiembrie, după 1-2 cu U Cluj, Nicolae Dică demisiona. Iar Leo Strizu era instalat pe bancă până în martie, când a venit Charalambous.

Ulterior, FCSB a terminat sezonul regulat pe locul 3, cu 57 de puncte, la 7 de liderul Farul. Iar play-off-ul îl termina pe 2, tot la 7 puncte de Farul.

Și în sezonul trecut FCSB a avut un start complicat, cu două victorii, patru egaluri și trei înfrângeri. În total, 10 puncte. Dar și-a revenit pe parcurs și a câștigat titlul.

Ce rezultate a avut FCSB în primele 9 meciuri din campionat, în era Becali

  • 2003-2004: 5 victorii, 4 egaluri

  • 2004-2005: 6 victorii, 1 egal, 2 înfrângeri

  • 2005-2006: 7 victorii, 2 egaluri

  • 2006-2007: 6 victorii, 2 egaluri, 1 înfrângere

  • 2007-2008: 5 victorii, 3 egaluri, 1 înfrângere

  • 2008-2009: 5 victorii, 3 egaluri, 1 înfrângere

  • 2009-2010: 5 victorii, 3 egaluri, 1 înfrângere

  • 2010-2011: 4 victorii, 3 egaluri, 2 înfrângeri

  • 2011-2012: 4 victorii, 3 egaluri, 2 înfrângeri

  • 2012-2013: 7 victorii, 1 egal, 1 înfrângere

  • 2013-2014: 8 victorii, 1 egal

  • 2014-2015: 7 victorii, 1 egal, 1 înfrângere

  • 2015-2016: 4 victorii, 4 egaluri, 1 înfrângere

  • 2016-2017: 6 victorii, două egaluri, 1 înfrângere

  • 2017-2018: 5 victorii, 3 egaluri, 1 înfrângere

  • 2018-2019: 5 victorii, 3 egaluri, 1 înfrângere

  • 2019-2020: 3 victorii, 1 egal, 5 înfrângeri

  • 2020-2021: 7 victorii, 2 înfrângeri

  • 2021-2022: 4 victorii, 3 egaluri, 2 înfrângeri

  • 2022-2023: 1 victorie, 5 egaluri, 3 înfrângeri

  • 2023-2024: 7 victorii, 1 egal, 1 înfrângere

  • 2024-2025: 2 victorii, 4 egaluri, 3 înfrângeri

Basarab Panduru, despre FCSB: „Dacă faci 9 puncte, bați și Craiova, mi se pare că e altceva”

Basarab Panduru (55 de ani) a comentat situația de la FCSB și a spus când se va putea trage o primă linie. Mai exact, după următoarele trei etape, când campioana va da piept cu FC Botoșani (deplasare), Oțelul Galați (acasă) și Universitatea Craiova (acasă).

„Eu spun sincer, aștept următoarele 3 etape! Dacă FCSB le câștigă cred că discutăm altfel. În alea 3, ultimul e cu Craiova. Dacă le câștigă pe toate 3, vreau atunci să discutăm pentru că s-ar putea să fie altceva.

Adică să faci 9 puncte și să bați și Craiova, mi se pare că e altceva. Dacă termină pe locul 7 și bate locul 8, și după locul 3 tot în Europa mergi. Cupa ți se pare că e ușoară, dar joci două deplasări și se trage la sorți cu echipa din sferturi. În perioada asta ai și meciurile de Cupă, când tu de fapt crezi că te odihnești”, a spus Basarab Panduru, la emisiunea „Superliga Show”, de la Prima Sport.

De acum înainte, cum sunteți voi stăpâni acasă și plătiți mobila, așezați, așa și eu vă dau salariul. Sunt mai mulți nemulțumiți că nu joacă, nu dau exemple, sunt nemulțumiți, ba că vor să se arate importanți, ba că s-au săturat. Au bani mulți oamenii, nu au griji. Pe bună dreptate iau banii, că ei au câștigat, sunt oameni care mi-au spart niște bani.

- Gigi Becali, finanțator FCSB

Citește și:
Răsturnare! A decis să plece acum de la FCSB: „E jucător liber, ne-am strâns mâinile”
Superliga
Răsturnare! A decis să plece acum de la FCSB: „E jucător liber, ne-am strâns mâinile”
Fostul atacant anunță apariția noului club, într-un oraș mare al României: „Se va numi FC Metropolitan. Aici s-a scris istorie”
Superliga
Fostul atacant anunță apariția noului club, într-un oraș mare al României: „Se va numi FC Metropolitan. Aici s-a scris istorie”
Fostă speranță, rătăcită în anonimat, a revenit în forță în 2025: „A contat și că m-am căsătorit. Visul meu e naționala, am doar 27 de ani, nu 35!”
Superliga
Fostă speranță, rătăcită în anonimat, a revenit în forță în 2025: „A contat și că m-am căsătorit. Visul meu e naționala, am doar 27 de ani, nu 35!”
Fosta handbalistă de la Rapid a făcut marele anunț: „Anul ăsta nu mai beau”
Handbal
Fosta handbalistă de la Rapid a făcut marele anunț: „Anul ăsta nu mai beau”
Mari deschideri de tronsoane de autostrăzi pregătite în România LISTA FOTO
Profit.ro
Mari deschideri de tronsoane de autostrăzi pregătite în România LISTA FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (5)
Claubabau
Claubabau  •  16 Septembrie 2025, 21:31

Fcsb a fost înființată în 2003 de către Gigi Becali. Nu există o altă eră a Fcsb. Titlul vrea să insinueze ca Fcsb a existat și înainte de Gigi Becali, ceea ce este lipsit de respect față de cei a căror identitate s-au folosit din 2003 până în prezent. Respectați Steaua! Fcsb nu este și nu a fost niciodată Steaua.

5381Sm
5381Sm  •  16 Septembrie 2025, 18:21

Mi-e teamă ca etapa viitoare vor avea amical și după vor transfera un jucător de la Botoșani de care nu a auzit nimeni pe 500 000…(vezi cazul Harut)!

ares2024
ares2024  •  16 Septembrie 2025, 17:12

Suntem mândri de ,,*** "!

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează