INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Ce notă a primit Răzvan Sava, după ce a fost zdrobit de AC Milan pe teren propriu

Ce notă a primit Răzvan Sava, după ce a fost zdrobit de AC Milan pe teren propriu / foto: Imago
Ce notă a primit Răzvan Sava, după ce a fost zdrobit de AC Milan pe teren propriu / foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 21 septembrie 2025 08:21 / Actualizat duminica, 21 septembrie 2025 09:17

Răzvan Sava (23 de ani), portarul celor de la Udinese, a avut o seară de coșmar sâmbătă, în etapa a 4-a din Serie A, pe teren propriu, contra celor de la AC Milan, într-un meci pierdut categoric, scor 0-3.

Sava a început titular partida și a încasat trei goluri în doar 15 minute, la o etapă distanță de când greșise și în duelul cu Pisa, din runda cu numărul 3. În ciuda câtorva parade foarte bune, acesta nu s-a putut opune avalanșei de la poarta lui, AC Milan dominând categoric întâlnirea.

Christian Pulisic a fost primul care a marcat în poarta românului, înainte de pauză, în minutul 39. Imediat după revenirea de la cabine, Sava a mai fost o dată învins de Youssouf Fofana, care a dus scorul la 2-0 în minutul 46.

Marcatorul primului gol, Christian Pulisic, a mai înscris o dată, în minutul 53, stabilind scorul final, 3-0.

Răzvan Sava a luat nota 5 în Italia, după meciul cu AC Milan

Pentru prestația lui, fără a neglija paradele bune din startul partidei, Răzvan Sava a fost notat de jurnaliștii italieni cu nota 5, întreaga echipă având note modeste la capătul confruntării pierdute la scor de neprezentare.

„Gimenez a trimis primul șut periculos spre poarta sa, însă Răzvan Sava și-a făcut excelent treaba și a respins salvator balonul. A mai avut câteva intervenții, reușind să evite golul al patrulea al celor de la AC Milan”, au notat jurnaliștii italieni de la tuttomercatoweb.com.

Jesper Karlstrom a fost singurul jucător din echipa învinșilor care a luat o notă mai mică decât Sava, acesta primind 4,5. De partea cealaltă, nota maximă în rândul jucătorilor lui Udinese a fost 5,5.

După primele 4 partide din noul sezon din Serie A, Răzvan Sava este pe locul 6 alături de Udinese, cu 7 puncte, având două victorii, o remiză și un eșec. Runda viitoare, Udinese va evolua în deplasare, pe terenul celor de la Sassuolo, duminică, 28 septembrie, de la ora 13:30.

Clasamentul din Serie A

Citește și:
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Handbal
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Sorana Cîrstea și-a anunțat retragerea din tenis: „Te iubesc, îți voi rămâne datoare pe veci!”
Tenis
Sorana Cîrstea și-a anunțat retragerea din tenis: „Te iubesc, îți voi rămâne datoare pe veci!”
Misiune infernală, diseară, pentru Derby de România! Postul rival îl concurează cu un gigant
Media
Misiune infernală, diseară, pentru Derby de România! Postul rival îl concurează cu un gigant
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează