FOTBAL  »  NATIONALA  »  IOANIȚOAIA LA ZI

EXCLUSIV Ioanițoaia la zi » Directorul GSP a comentat surpriza din lotul selecționat de Mircea Lucescu: „Nu știu de unde l-a pescuit”

Ovidiu Ioanițoaia
Ovidiu Ioanițoaia

Articol de - Publicat marti, 07 octombrie 2025 11:46 / Actualizat marti, 07 octombrie 2025 13:06

Ovidiu Ioanițoaia a avut o intervenție la emisiunea GSP Live Special și a abordat două subiecte importante în acest moment în fotbalul românesc, selecția făcută de Mircea Lucescu pentru meciurile cu Moldova și Austria și situația la zi în Superliga, al cărei lider este în acest moment FC Botoșani.

Directorul Gazetei Sporturilor s-a declarat impresionat de performanța reușită de FC Botoșani și l-a lăudat pe antrenorul Leo Grozavu, însă consideră că echipa nu este încă pregătită să se lupte pentru titlu.

De asemenea, Ovidiu Ioanițoaia a vorbit și despre surpriza din lotul ales de Mircea Lucescu, fundașul Lisav Eissat, convocat în premieră la naționala României.

Ovidiu Ioanițoaia, despre lotul selecționat de Mircea Lucescu: „A mai schimbat un pic placa”

În primul rând, să notăm cu regret cele 3 absențe. Pe lângă Drăgușin, care e accidentat de mai multă vreme, vor lipsi și Drăguș și Stanciu.

Stanciu, căpitanul echipei, jucătorul cel mai galonat, are 84 de selecții. Un fotbalist care n-a mai lipsit de la națională din iulie 2022, și atunci a lipsit fiindcă tocmai se transferase în China. E o pierdere, în special pentru moralul echipei.

Pe de altă parte, Lucescu a mai schimbat un pic placa. Sunt 5 posibili debutanți: Răzvan Sava în poartă, Eissat de la Haifa, Kevin Ciubotariu de la Hermannstadt, Cătălin Cîrjan de la Dinamo și Ștefan Baiaram de la Craiova. Pe listă ar putea fi trecut și Louis Munteanu, care are o singură selecție până acum.

Marea surpriză este această găselniță, Lisav Eissat. El e născut la Haifa, dintr-un tată israelian și o mamă româncă. A jucat pentru Israel la U15, U17, U19 și U21. Acum a optat pentru naționala României. Probabil va bifa câteva minute ca să înceapă acest drum, să nu-l mai revendice Israelul.

El e cotat la 300.000 de euro pe Transfermarkt. Aș minți dacă aș spune că-l știu, nu știu de unde l-a pescuit Mircea Lucescu, dar bănuiesc că nu l-a luat la voia întâmplării. E de văzut dacă Lucescu îl va folosi, la fel ca și pe Cătălin Cîrjan”, a declarat Ovidiu Ioanițoaia despre selecția făcută de Mircea Lucescu.

Ioanițoaia la zi » Directorul GSP a comentat surpriza din lotul selecționat de Mircea Lucescu: „Nu știu de unde l-a pescuit”
Lisav Naif Eissat

Ovidiu Ioanițoaia: „Campionatul este într-un oarecare regres”

Tot vorbeam că revelația sezonului ar fi ba Dinamo, ba FC Argeș. Fără îndoială că revelația e FC Botoșani. Nimeni nu-și imagina că va fi lider după 12 etape. E meritul lui Leo Grozavu. A schimbat această echipă în bine. Este stilul lui de a implica jucătorii în ceea ce le cere.

Pe de altă parte, are dreptate, nu se dă niciun premiu acum. Oricum, sunt puncte albe pentru zile negre, dacă FC Botoșani nu va rezista, și e de așteptat că nu va rezista în lupta pentru titlu.

Mi-e greu să-mi imaginez că va concura la bătălia pentru titlu și că are șanse să câștige campionatul. Pentru asta îți trebuie multă experiență, mult sânge rece. Botoșaniul are, dar până la un anumit nivel.

Vedeta numărul 1 e Sebastian Mailat, care e golgheterul echipei, cu o experiență la CFR Cluj, triplu campion cu CFR , dar un jucător până acum de linia a doua.

Botoșaniul e clar schimbată în bine, e o echipă echilibrată, Grozavu știe ce să ceară, iar răspunsul jucătorilor a fost în consecință.

E un sezon în care FCSB și CFR, campioana și vicecampioana din stagiunea precedentă, acum încearcă să-și găsească ritmul. FCSB este la 12 puncte în spatele Botoșaniului, iar CFR Cluj la 13, dar CFR are un meci mai puțin disputat.

Din acest punct de vedere, campionatul este într-un oarecare regres, atât timp cât vedetele lui sunt în partea de jos a clasamentului. Singura echipă care s-a rupt de pluton este Metaloglobus. A pierdut și etapa trecută, la scor, cu Oțelul.

Din păcate, această echipă nu pare să se ridice la nivelul primei ligi. S-au mai văzut minuni, dar să vedem. Diferențele sunt încă mici, să vedem ce se va întâmpla”, a punctat Ovidiu Ioanițoaia.

Citește și:
După Inter - Liverpool, Chivu a ajuns în direct cu antrenorul adversarei din Serie A: „Fără comentarii...”
Liga Campionilor
După Inter - Liverpool, Chivu a ajuns în direct cu antrenorul adversarei din Serie A: „Fără comentarii...”
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
Tenis
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
„Penalty de Oscar! De trei ori Oscar!” » Ridică semne de întrebare privind faza decisivă din Inter - Liverpool: „Neamț pentru neamț”
Liga Campionilor
„Penalty de Oscar! De trei ori Oscar!” » Ridică semne de întrebare privind faza decisivă din Inter - Liverpool: „Neamț pentru neamț”
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Superliga
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Profit.ro
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool

Louis Munteanu, INTERZIS la interviu?! » Iuliu Mureșan a intervenit în direct și a explicat ce s-a întâmplat după meci


Comentarii (15)
Gspist_de_mic
Gspist_de_mic  •  07 Octombrie 2025, 17:22
Postat de nicasdfghjklpoiuytre pe 07 Octombrie 2025, 11:59

Nici dl. Lucescu nu știe , a uitat.

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Toteu333
Toteu333  •  07 Octombrie 2025, 16:30
Postat de radumatei pe 07 Octombrie 2025, 12:10

Meam, ne batem cu israelu' pentru marea speranță a fotbalului mondial. Cu Lisav Eissat în frunte, vom avea victorii multe. Și dacă băiatul nu știe să dea cu piciorul în bășică, tot e bine să fie în lot ca să avem o pilă, că următoarea ediție a CM se va desfășura în colonia israeliană USA.

Gresit, asta e neam cu ala de la Craiova, asta vrea sa fuga din Israel

Janika
Janika  •  07 Octombrie 2025, 15:12

Bre, frunzărind prin GSP, îl găsii pă tetea Țiriac nervos că n-are pe cine trage în țeapă pentru decesul sportului românesc!!! No, bade Iuoane, adună-i pi Lucescu, Stoichiță, Ioanițoaia (și-or mai fi), și... bagă-le ceva apreciere

Vezi toate comentariile (15)
Comentează