SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP MEXIC

Hackerii etici au spart site-urile FIA: au ajuns până la pașaportul lui Max Verstappen

Max Verstappen // FOTO: Guliver/GettyImages
Max Verstappen // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat joi, 23 octombrie 2025 15:35 / Actualizat joi, 23 octombrie 2025 15:42

Hackerii au pus ochii pe Federația Internațională de Automobilism (FIA). A fost vorba de hackeri etici care au testat securitatea diferitelor organizații și a site-urilor acestora. Concluzia testului a fost una clară: au reușit să spargă site-ul Federației Internaționale și să obțină date personale despre piloți, cum ar fi pașaportul.

Cercetătorul Ian Carroll, cel care s-a ocupat de operațiune, a făcut publică informația. Expertul în securitate cibernetică, împreună cu echipa sa, a testat sistemele de securitate ale FIA și a descoperit vulnerabilități care le-au permis accesul chiar și la date sensibile ale piloților de Formula 1. Toate informațiile obținute nu au fost folosite abuziv, ci au fost raportate federației pentru a-și îmbunătăți securitatea, lucru care s-a și întâmplat.

Cum au reușit hackerii să spargă site-ul FIA: au ajuns până la pașaportul lui Max Verstappen

Hackerii au pătruns pe site-urile FIA destinate clasificării piloților, înregistrându-se cu un cont de utilizator obișnuit și apoi exploatând lacunele din sistem pentru a obține drepturi de administrator, conform celor de la sport.aktuality.sk.

„Se pare că am avut acces administrativ complet la site-ul FIA de clasificare a piloților”, a transmis echipa lui Carroll. Datele obținute aveau o valoare foarte mare, dar nu au fost exploatate.

„Am încheiat testarea după ce am descoperit că este posibil să obținem acces la pașaportul lui Max Verstappen, la CV-ul său, la licență, la parolă și la datele personale. Am avut acces la datele tuturor piloților de F1 din clasament și la informații sensibile despre modul de funcționare al celor de la FIA. Nu am folosit accesul la pașapoarte sau la date sensibile, iar toate datele obținute au fost șterse”, a adăugat echipa.

Site-ul conține date despre aproape 7.000 de piloți. Situația a avut loc în luna iunie, iar după avertismentul hackerilor, FIA a luat măsuri pentru a remedia lacunele din sistem.

„FIA a luat la cunoștință în timpul verii despre un incident cibernetic care a afectat site-ul FIA de clasificare a piloților. Au fost luate imediat măsuri pentru a securiza datele piloților, iar FIA a raportat această chestiune autorităților competente pentru protecția datelor, în conformitate cu obligațiile sale. FIA a informat, de asemenea, un număr mic de piloți afectați de incident. Nicio altă platformă digitală a FIA nu a fost afectată de acest incident”, a transmis federația în comunicat.

Citește și:
Universitatea Craiova pierde dramatic în fața celor de la Sparta Praga » Trei goluri, un penalty ratat și ocazii rarisime în Bănie
Conference League
Universitatea Craiova pierde dramatic în fața celor de la Sparta Praga » Trei goluri, un penalty ratat și ocazii rarisime în Bănie
Jurgen Klopp i-a spus „DA” lui Real Madrid! » Tehnicianul german pune două condiții și a cerut 3 achiziții
Campionate
Jurgen Klopp i-a spus „DA” lui Real Madrid! » Tehnicianul german pune două condiții și a cerut 3 achiziții
Fosta finalistă de la Wimbledon le-a făcut o surpriză fanilor, într-o ținută provocatoare: „Crăciunul a venit mai devreme!”
Tenis
Fosta finalistă de la Wimbledon le-a făcut o surpriză fanilor, într-o ținută provocatoare: „Crăciunul a venit mai devreme!”
A venit replica Dianei Șucu: „E un impostor!” » Respinge virulent afirmația că și-a presat soțul să cumpere Rapid pentru a-și face copiii fotbaliști
Superliga
A venit replica Dianei Șucu: „E un impostor!” » Respinge virulent afirmația că și-a presat soțul să cumpere Rapid pentru a-și face copiii fotbaliști
ULTIMA ORĂ Concedieri de amploare în România - Gigantul german Bosch dă afară sute de angajați
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri de amploare în România - Gigantul german Bosch dă afară sute de angajați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Șeful ANS i-a răspuns sincer lui David Popovici: „Da, e complet adevărat. Știți de ce nu i-am dat banii?” + Atac la Lipă

Fost mare fotbalist al țării, astăzi trăiește ca un om al străzii, în timp ce copiii lui stau în lux! » „Nu te poți uita nepăsător cum piere un astfel de om”


Comentarii (1)
unurtr
unurtr  •  23 Octombrie 2025, 16:43

Asta cu ”hackeri etici” este un fel de ”hoți cinstiți” sau cum? :))

Vezi toate comentariile (1)
Comentează