SPORTURI  »  FORMULA 1  »  RETRAGERE

Campionul mondial în Formula 1 și-a anunțat retragerea

Jenson Button în sezoul 2009 / Imago Images
Jenson Button în sezoul 2009 / Imago Images

Articol de - Publicat joi, 30 octombrie 2025 13:28 / Actualizat joi, 30 octombrie 2025 13:28

Jenson Button (45), campion mondial în Formula 1 în 2009, a decis să se retragă din cariera de pilot, weekendul viitor în Bahrain, la finala sezonului Campionatului Mondial de Anduranță.

În ultimele două sezoane, pilotul britanic a concurat în Campionatul Mondial de Anduranță (WEC).

Jenson Button se retrage

Jenson Button, care a părăsit Formula 1 la sfârșitul anului 2016, și-a anunțat retragerea definitivă din curse. Campionul mondial în Formula 1 din 2009, cu surprinzătoarea echipă Brawn GP, ​​și-a petrecut ultimii doi ani cu echipa Jota (mai întâi cu Porsche și apoi cu Cadillac) în Campionatul Mondial de Anduranță, o disciplină în care va avea ultima sa apariție ca pilot profesionist weekendul viitor, la cursa de 8 ore din Bahrain.

Acesta a vorbit pentru BBC Radio Somerset despre ultima cursă din cariera sa.

„Aceasta va fi ultima mea cursă. Întotdeauna mi-a plăcut Bahrainul. Este un circuit distractiv și mă voi bucura de el la maximum, pentru că acesta va fi sfârșitul carierei mele de pilot profesionist. Chiar mi-a plăcut timpul petrecut cu Jota în WEC, dar viața mea a devenit mult prea aglomerată și nu este corect nici pentru echipă, nici pentru mine să intru în 2026 și să cred că voi avea suficient timp pentru asta”, a declarat acesta.

Un motiv pentru decizia acestuia este și timpul puțin pe care l-a petrecut cu familia sa.

„Copiii mei au patru și șase ani și tu ești plecat o săptămână și îți lipsește atât de mult, încât nu primești înapoi acest timp. Simt că am pierdut multe în ultimii doi ani, ceea ce a fost bine pentru că știam că se va întâmpla, dar nu sunt dispus să mai fac asta încă un sezon.”

Campion mondial în 2009

Button și-a început cariera în Formula 1 în 2000, la echipa BMW Williams. După perioade petrecute la echipe precum Benetton, Renault și Honda, s-a alăturat echipei Brawn GP pentru sezonul 2009. În același an, a intrat în istorie devenind campion mondial, fiind singurul pilot care a câștigat un titlu mondial pentru această echipă. Britanicul a ridicat trofeul în anul de debut al echipei. În 2010, s-a mutat la McLaren, alături de colegul său campion, Lewis Hamilton, echipă cu care și-a încheiat perioada în 2016.

În momentul retragerii din categoria superioară, a lăsat în urmă niște cifre de invidiat: 311 curse de Grand Prix disputate, 15 victorii, 8 pole position-uri, 8 tururi rapide și 50 de clasări pe podium.

Campionul mondial în Formula 1 și-a anunțat retragerea
foto: Jenson Button în sezoul 2009 / Imago Images
Citește și:
Prinși în «ofsaid» » Internaţionalul n-a mai putut ascunde relația cu Valentina: „Ești în patul lui!”
Campionate
Prinși în «ofsaid» » Internaţionalul n-a mai putut ascunde relația cu Valentina: „Ești în patul lui!”
Iustin Doicaru a ajuns la vizita medicală și urmează să semneze pe 5 sezoane!
Superliga
Iustin Doicaru a ajuns la vizita medicală și urmează să semneze pe 5 sezoane!
Scandal uriaș la clubul care îl vrea pe Măldărășanu antrenor: „Vă dau afară pe toți!”
Liga 2
Scandal uriaș la clubul care îl vrea pe Măldărășanu antrenor: „Vă dau afară pe toți!”
Se face transferul lui Daniel Bîrligea pe final de mercato? Anunț surprinzător de ultimă oră
Superliga
Se face transferul lui Daniel Bîrligea pe final de mercato? Anunț surprinzător de ultimă oră
FOTO Mitsubishi readuce la viață un nume legendar
Profit.ro
FOTO Mitsubishi readuce la viață un nume legendar
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

ȘOCANT! Ce s-a ales de vila de 2 milioane de euro a lui Vasile Turcu, în 9 ani de la decesul fostului acționar de la Dinamo

Imaginile weekendului: un potop de fani copleșește un munte pentru un campion mondial al Franței!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează