INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EURO 2028

GALERIE FOTO E oficial! Cele 9 stadioane care vor găzdui EURO 2028: turneul se joacă în 4 țări

Stadionul lui Tottenham va găzdui meciuri la EURO 2028/ FOTO Imago Images +22   FOTO
Stadionul lui Tottenham va găzdui meciuri la EURO 2028/ FOTO Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 12 noiembrie 2025 23:31 / Actualizat joi, 13 noiembrie 2025 03:51

UEFA a anunțat cele 9 stadioane pe care se va juca EURO 2028, perioada în care se va disputa turneul, dar și programul competiției.

Campionatul European din 2028 se va disputa în perioada 9 iunie - 9 iulie, în Anglia, Scoția, Irlanda și Țara Galilor. Turneul se va deschide cu un meci la Cardiff și se va încheia la Londra, pe Wembley.

GALERIE FOTO. Cele 9 stadioane care vor găzdui meciuri la EURO 2028

Stadionul Național al Țării Galilor (Cardiff, Țara Galilor) - 73.000 de locuri/ FOTO Getty Images
Stadionul Național al Țării Galilor (Cardiff, Țara Galilor) - 73.000 de locuri/ FOTO Imago Images
Dublin Arena (Dublin, Irlanda) - 50.000 de locuri/ foto Imago Images
Dublin Arena (Dublin, Irlanda) - 50.000 de locuri/ foto Imago Images
Hampden Park (Glasgow, Scoția) - 51.000 de locuri/ foto Imago Images
+17 FOTO

La EURO 2028 vor participa tot 24 de echipe, la fel ca la precedentele 3 ediții. Spre deosebire de preliminariile pentru Mondial, echipele care termină pe 2 în grupe se califică la EURO direct, fără baraj. Programul meciurilor și sigla EURO 2028 au fost lansate miercuri seară.

„Brandul a fost dezvăluit fanilor în mod spectaculos în această seară, la ora locală 20:28, pe ecranele gigantice Piccadilly Lights din inima iconicului Piccadilly Circus din Londra.

În același timp, în toată Marea Britanie și Irlanda, noul logo, precum și logo-urile orașelor gazdă au fost prezentate la evenimente locale, inclusiv prin proiecții luminoase pe repere celebre și preluarea ecranelor digitale din centrele orașelor”, a transmis UEFA.

Dintre cele 4 țări organizatoare, Anglia va găzdui grosul meciurilor. Se va juca pe 6 stadioane englezești, în timp ce în Scoția, Țara Galilor și Irlanda se vor disputa partide doar pe câte un stadion.

Londra, Birmingham, Liverpool, Manchester, Newcastle, Glasgow, Dublin și Cardiff sunt orașele organizatoare.

Stadioanele pe care se joacă EURO 2028:

  • Stadionul Național al Țării Galilor (Cardiff, Țara Galilor) - 73.000 de locuri

  • Dublin Arena (Dublin, Irlanda) - 50.000 de locuri

  • Hampden Park (Glasgow, Scoția) - 51.000 de locuri

  • St. James' Park (Newcastle, Anglia) - 50.000 de locuri

  • Manchester City Stadium (Manchester, Anglia) - 58.000 de locuri

  • Everton Stadium (Liverpool, Anglia) - 50.000 de locuri

  • Villa Park (Birmingham, Anglia) - 48.000 de locuri

  • Tottenham Hotspur Stadium (Londra, Anglia) - 60.000 de locuri

  • Wembley (Londra, Anglia) - 86.000 de locuri.

Programul de la EURO 2028

E oficial! Cele 9 stadioane care vor găzdui EURO 2028: turneul se joacă în 4 țări
FOTO: UEFA
Citește și:
Lindsey Vonn, ȘASE ore în operație astăzi: radiografia este înfiorătoare
Jocurile Olimpice
Lindsey Vonn, ȘASE ore în operație astăzi: radiografia este înfiorătoare
Federațiile se bat pentru noua sală ultramodernă din România! Arena e aproape de inaugurare, imagini din interior
Altele
Federațiile se bat pentru noua sală ultramodernă din România! Arena e aproape de inaugurare, imagini din interior
Vedeta din tenisul feminin își anunță revenirea într-un mod inedit: „Ascundeți-vă soții, ascundeți-vă soțiile!”
Tenis
Vedeta din tenisul feminin își anunță revenirea într-un mod inedit: „Ascundeți-vă soții, ascundeți-vă soțiile!”
Marius Avram confirmă GREȘEALA de arbitraj din Oțelul – UTA, meci crucial pentru play-off: „Dacă n-a fost ofsaid, atunci e PENALTY!”
Superliga
Marius Avram confirmă GREȘEALA de arbitraj din Oțelul – UTA, meci crucial pentru play-off: „Dacă n-a fost ofsaid, atunci e PENALTY!”
FOTO Starbucks închide în România un local emblematic
Profit.ro
FOTO Starbucks închide în România un local emblematic
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

E cel mai bun din lume în domeniul lui și a răspuns la întrebarea: „Ce știi despre România?”

Stenograme incredibile: cum negocia Craiova Maxima vânzarea de meciuri! Cămătaru: „Mi-a dat zece «garoafe»” + „«Materialul» e la Ștefănescu!” » Reacția: „Să fie de capu' lor!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează