Vincenzo Montella, antrenorul Turciei, e precaut: „Fotbalul lui Lucescu are și o mentalitate italiană” » Ce coșmar i-a provocat în trecut lui „Il Luce”

Vincenzo Montella, pe banca Turciei. Foto: Imago Images
Vincenzo Montella, pe banca Turciei. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 20 noiembrie 2025 16:10 / Actualizat joi, 20 noiembrie 2025 16:15

Selecționerul Turciei, Vincenzo Montella, a vorbit pentru jurnaliștii turci despre semifinala cu România a barajului pentru calificarea la Mondialul 2026.

Vincenzo Montella este cel care i-a pecetluit soarta lui Mircea Lucescu la Inter, în martie 1999. „Il Luce” a fost demis după un Sampdoria - Inter 4-0. Montella, ca jucător al Sampdoriei, le-a dat trei goluri nerazzurrilor și românul a fost dat afară după doar două luni și jumătate pe bancă. Acum, Montella vrea să-l elimine și din cursa pentru Mondialul 2026.

Vincenzo Montella: „Pătrunderea în finală e principala mea preocupare. Primul obiectiv e România!”

După tragerea la sorți, tehnicianul italian a insistat că principalul său target e să ajungă în finala barajului de calificare la turneul final. „Am jucat foarte bine până acum, dar acum obiectivul nostru este meciul cu România și apoi finala. Trebuie să jucăm foarte bine în prima manșă.

Nu am nicio preferință privind adversarul din finală. Sper ca Turcia să ajungă în finală. Aceasta este singura mea preocupare. Asta este mai important pentru mine”, le-a spus Montella jurnaliștilor turci.

Vincenzo Montella: „Mircea Lucescu mă cunoaște și el foarte bine”

Montella nu crede că-i un avantaj faptul că turcii îl cunosc foarte bine pe Mircea Lucescu, care le-a pregătit pe Galatasaray (2000 - 2002) și pe Beșiktaș (2002 - 2004) înainte de a fi numit selecționerul Turciei (2017 - 2019).

„Și el mă cunoaște bine pe mine. Fotbalul lui Lucescu are și o mentalitate italiană. A lucrat mult timp în Turcia. Este un antrenor foarte inteligent. Am un mare respect pentru el”, a spus actualul selecționer al Turciei.

Vincenzo Montella: „Lucrurile ar putea sta diferit în martie”

El nu vrea să-și evalueze adversarul acum, după meciurile din preliminarii. Chiar a avertizat asupra faptului că „e prea devreme să ne gândim la meciuri. După cum știți, se vor juca în martie și avem mult timp în față.

Lucrurile ar putea sta diferit față de cum arată astăzi. Avem suficient timp să ne monitorizăm adversarul și să-i analizăm minuțios fiecare jucător în parte”.

Citește și:
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
Campionate
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
S-a încheiat discuția! Gigi Becali, anunț după negocierile cu Al Gharafa
Superliga
S-a încheiat discuția! Gigi Becali, anunț după negocierile cu Al Gharafa
Gino Iorgulescu anunță un cutremur în Superliga: „Ar putea să nu termine campionatul”
Superliga
Gino Iorgulescu anunță un cutremur în Superliga: „Ar putea să nu termine campionatul”
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Superliga
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează