FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

VIDEO Darius Olaru și Florin Cernat, noul director sportiv de la FCSB, au vorbit despre șansele campioanei la play-off

Florin Cernat, director sportiv la FCSB / Sport Content EAD
Florin Cernat, director sportiv la FCSB / Sport Content EAD

Articol de - Publicat luni, 24 noiembrie 2025 16:40 / Actualizat luni, 24 noiembrie 2025 17:08

FCSB traversează una dintre cele mai slabe perioade din ultimele sezoane. Campioana s-a încurcat și în cea mai recentă partidă din campionat, 1-1 pe teren propriu cu Petrolul Ploiești, iar prezența în play-off este pusă sub semnul întrebării.

Darius Olaru, căptianul echipei, respectiv Florin Cernat, noul director sportiv al campioanei, au vorbit despre posibilitatea de a rata play-off-ul.

VIDEO. Calculele lui Darius Olaru: „Din cauza asta le văd oamenii favorite, dar mi-aș dori să nu fie așa”

Darius Olaru, căpitanul campioanei rămâne optimisit după seria negativă pe care o traversează echipa lui.

5 victorii, 6 rezultate de egalitate și 6 înfrângeri a înregistrat până în acest moment FCSB. Mijlocașul e de părere că Universitatea Craiova, Rapid și Dinamo sunt echipele care se luptă pentru titlu în Superligă. Rămâne încrezător și speră că formația care a luat două titluri consecutive să își revină și să obțină un nou trofeu.

„Craiova și Rapid au punctele, mult mai multe decât noi. Sunt cam singurele echipe, alături de Dinamo, care sunt acolo sus și au fost în play-off sezonul trecut. Din cauza asta le văd oamenii favorite, dar mi-aș dori să nu fie așa. Sper să ne revenim și să câștigăm din nou campionatul”, a declarat Darius Olaru pentru EAD Sport Content.

Florin Cernat: „Mai sunt multe meciuri de jucat”

Florin Cernat, noul director sportiv al campioanei, a vorbit despre situația în care se află noua lui echipă. „Diamantul” consideră că mai sunt multe meciuri de jucat din această ediție de campionat și că se pot întâmpla multe lucruri.

Mai sunt multe meciuri de jucat. Nu pot să zic că am emoții, dar în fotbal se pot întâmpla foarte multe. Din acest motiv e așa frumos sportul ăsta. Eu cred că în viitorul apropiat vom avea altă față și am încredere în toți băieții. Avem un lot foarte bun si foarte echilibrat.

- Florin Cernat, director sportiv FCSB

FCSB a ajuns la trei partide fără victorie în toate competițiile. O înfrângere în Europa League (1-3 cu Basel) și două rezultate de egalitate în Superligă (3-3 cu Hermannstadt / 1-1 cu Petrolul Ploiești). Campioana se află pe locul 10 cu 21 de puncte în campionat, în zona play-out-ului.

Citește și:
Întrebarea la care Luis Enrique a răspuns fără să clipească: „Nu sunt interesat!”
Liga Campionilor
Întrebarea la care Luis Enrique a răspuns fără să clipească: „Nu sunt interesat!”
Imaginea zilei la Budapesta! Ce făcea Marquinhos, căpitanul lui PSG, în timp ce colegii lui declanșaseră sărbătoarea
Liga Campionilor
Imaginea zilei la Budapesta! Ce făcea Marquinhos, căpitanul lui PSG, în timp ce colegii lui declanșaseră sărbătoarea
Direct în istorie! Doar un antrenor are mai multe Ligi ale Campionilor decât Luis Enrique
Liga Campionilor
Direct în istorie! Doar un antrenor are mai multe Ligi ale Campionilor decât Luis Enrique
Imaginile cenzurate de UEFA la televizor! » Haos total după golul lui Dembele: poliția a intrat în forță pe stadion
Liga Campionilor
Imaginile cenzurate de UEFA la televizor! » Haos total după golul lui Dembele: poliția a intrat în forță pe stadion
EXCLUSIV Gigantul înghețatei care deține Betty Ice investește puternic în România
Profit.ro
EXCLUSIV Gigantul înghețatei care deține Betty Ice investește puternic în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

De 6 ani în Capitală, sportiva din Italia s-a obișnuit și cu problemele din România: „Vin acasă și văd anunțul pe bloc”

Sorana Cîrstea, într-un interviu pentru Roland Garros: „Aș vrea să fiu amintită ca o jucătoare foarte amabilă, care a fost drăguță cu toată lumea”


Comentarii (1)
oase92
oase92  •  24 Noiembrie 2025, 18:12

Nostimi, cei doi. N-am aflat care ar fi factorii care-i determină să spere. Să fie, oare, jocul extraordinar al echipei sau, forma teribilă a jucătorilor sau, planurile tehnico-tactice ale antrenorilor/patronului sau, poate, vreo calamitate (Doamne ferește!) care să le împiedice pe contracandidate să joace mai bine ca FCSB? Cred că cei doi au luat în considerare cumulul acestor factori. Hazlii, nu?

Vezi toate comentariile (1)
Comentează