INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ITALIA

Fix înainte de meciul direct din Liga Campionilor s-a autopropus înlocuitor pentru Cristi Chivu: „Mă văd antrenor la Inter”

Cristi Chivu, în Inter - Milan // FOTO: Imago Images
Cristi Chivu, în Inter - Milan // FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 25 noiembrie 2025 22:21 / Actualizat marti, 25 noiembrie 2025 22:22

Antrenorul lui Atletico Madrid, Diego Simeone (55 de ani), și-a împărtășit așteptările înaintea confruntării cu Inter, echipa lui Cristi Chivu, din Liga Campionilor, programată miercuri seara, în etapa a 5-a a grupei, de la ora 22:00.

El a lăudat adversarul pentru performanțele de la începutul sezonului și a recunoscut că anticipează un meci dificil. Argentinianul, care în cariera lui de jucător a îmbrăcat și tricoul „nerazzurrilor”, a admis că se gândește la posibilitatea de a prelua într-o zi banca tehnică a lui Inter.

„Inter joacă foarte bine, are caracter și un model ofensiv foarte clar. Dispune de o echipă excepțională. Au dominat întregul meci împotriva lui Milan, au avut ocazii de a marca și puteau câștiga. Desigur, au jucat la victorie. În Liga Campionilor, cifrele lor vorbesc de la sine.

Pentru o echipă precum Inter, pierderea derby-ului înseamnă să lași imediat în urmă acel rezultat și să mergi mai departe, pentru că este o echipă foarte puternică, favorită la câștigarea Scudetto și va ajunge departe în Liga Campionilor.

Fiecare meci este important pentru noi, indiferent de adversar. Ne aflăm într-o fază ascendentă a sezonului. Trebuie să ne îmbunătățim în anumite domenii, dar suntem conștienți de asta și lucrăm la acest aspect”, a început Simeone, citat de sportal.bg.

Simeone visează ca într-o zi să o antreneze pe Inter

„Fanii noștri ne pot ajuta mâine, sunt decisivi în meciurile de acasă cu sprijinul și pasiunea lor incredibilă. Vrem ca ei să dea tot ce au mai bun, exact așa cum vom face și noi pe teren”, a adăugat antrenorul.

Acest meci este o reeditare a confruntării din optimile de finală ale Ligii Campionilor din martie 2024, când Inter a câștigat cu 1-0 pe „San Siro” și a pierdut cu 1-2 la Madrid, fiind ulterior eliminată la loviturile de departajare.

„Unii jucători au fost acolo și acum doi ani, dar fiecare meci este diferit. Ei au schimbat antrenorul și alte câteva lucruri. Inter este o echipă grozavă, care îmi place foarte mult, așa că trebuie să fim atenți la potențialul lor și să dăm maximum. Nu este ușor să explici tot ce vezi în fiecare zi, așa că nu voi veni aici să vă spun cum a schimbat Chivu pe Inter”, a completat argentinianul.

Simeone are anumite îngrijorări legate de starea jucătorilor lui, deoarece portarul Jan Oblak și fiul său, Giuliano Simeone, sunt incerți pentru meci.

În cele din urmă, el a recunoscut că într-o zi ar putea prelua conducerea lui Inter: „Nu știu, dar da, mă văd într-o zi antrenor la Inter, pe parcursul drumului meu.”

Clasamentul din grupa de Liga Campionilor

Citește și:
Andrei Coubiș, cumpărat după doar 5 meciuri în Superliga!
Superliga
Andrei Coubiș, cumpărat după doar 5 meciuri în Superliga!
Căsătoria cu coafeza anulată după 24 de zile! » „Împăratul” a dezvăluit acum motivul incredibil: „Într-o zi, mi-am invitat prietenii acasă...”
Campionate
Căsătoria cu coafeza anulată după 24 de zile! » „Împăratul” a dezvăluit acum motivul incredibil: „Într-o zi, mi-am invitat prietenii acasă...”
Universitatea Craiova - Metaloglobus, duel între echipele despărțite de 45 de puncte. Se pune doar problema scorului?
Superliga
Universitatea Craiova - Metaloglobus, duel între echipele despărțite de 45 de puncte. Se pune doar problema scorului?
Stupoare în conferința lui FC Argeș, angajatul piteștenilor a strigat: „Hai, Dinamo!” » Ce a urmat
Superliga
Stupoare în conferința lui FC Argeș, angajatul piteștenilor a strigat: „Hai, Dinamo!” » Ce a urmat
O companie concediază 4.000 de angajați din cauza inteligenței artificiale
Profit.ro
O companie concediază 4.000 de angajați din cauza inteligenței artificiale
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Ce pensie are Marin Condescu, fostul șef de la Pandurii și mare lider sindical la Târgu-Jiu: „Nu e normal! Mi-am mai luat un serviciu”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează