SPORTURI  »  ALTELE  »  ÎNOT » CE ÎN BAZIN SCURT

Denis Popescu s-a calificat în finala probei de 50 m fluture la Campionatele Europene în bazin scurt

Denis Popescu  FOTO GSP
Denis Popescu FOTO GSP

Articol de - Publicat marti, 02 decembrie 2025 21:08 / Actualizat marti, 02 decembrie 2025 21:32

Denis Popescu (22 de ani) a acces în finala probei de 50 m fluture de la Campionatele Europene în bazin scurt de la Lublin cu al cincilea timp, 22,26 s, lupta pe medalii urmând a avea loc miercuri de la ora 20:05.

Denis Popescu și-a asigurat marți seară prezența în finala probei de 50 m fluture la Campionatele Mondiale în bazin scurt, după ce s-a clasat pe poziția a treia în prima semifinală. El a înotat cele două lungimi de bazin în 22,26 s (nota: corecție necesară pentru concordanță), fiind depășit de francezul Maxime Grousset (21,95 s) și de estonianul Daniel Zaitsev (22,06).

Alți doi înotători din a doua semifinală l-au depășit pe român. Elvețianul Noe Ponti a stabilit un nou record al competiției, 21,51 s, el fiind cel care s-a calificat cu prima performanță. Maghiarul Sebastian Szabo a fost al doilea cu 22,21 s. Distribuția finalei de miercuri îi mai cuprinde pe Daniel Gracik (22,38), Simone Stefani (22,42) și Michele Busa (22,42).

Marți dimineață, Denis Popescu a realizat un nou record național în această probă, cu timpul de 22,19 s. El a corectat o bornă pe care o stabilise luna trecută la întrecerea națională de la Otopeni.

Denis Popescu încheie acest an la Lublin după ce în vară, în bazin de 50 m, la Campionatele Europene U23, a câștigat medalia de aur la 100 m fluture și medalia de bronz la 50 m fluture, apoi participând și la Campionatele Mondiale de la Singapore, unde a fost pe locul 18 la 100 m fluture.

Tudor Iordache s-a oprit în semifinale la 200 m spate, după ce s-a clasat pe poziția a opta în cea de-a doua semifinală, încheiind pe locul 15 cu un timp de 1:53,77.

România a trimis la Lublin o delegație tânără, formată din opt înotători: Daria Asaftei, iar la masculin vor fi prezenți Eric Andrieș, Darius Coman, Patrick Dinu, Tudor Iordache, Denis Popescu, Andrei Proca și Danis Volontir. Obiectivul trasat de federație este o finală.

Delegația României la Campionatele Europene în bazin scurt de la Lublin

  • FEMININ

  • Daria Asaftei (16 ani) – 50 m bras, 100 m bras, 200 m bras

  • MASCULIN

  • Eric Andrieș (18 ani) – 100 m liber, 200 m liber, 400 m liber

  • Darius Coman(18 ani) – 200 m bras, 200 m mixt, 400 m mixt

  • Patrick Dinu (20 de ani) – 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber

  • Tudor Iordache (17 ani) – 50 m spate, 100 m spate, 200 m spate

  • Denis Popescu (22 de ani) – 50 m spate, 100 m spate, 50 m fluture

  • Andrei Proca (18 ani) – 400 m liber, 800 m liber, 1500 m liber

  • Danis Volontir (18 ani) – 50 m bras, 100 m bras

Miercuri, în a doua zi a Campionatelor Europene în bazin scurt de la Lublin, în serii vor intra Patrick Dinu și Eric Andrieș la 200 m liber și Andrei Proca la 1500 m liber.

Ediția anterioară a Campionatelor Europene în bazin scurt a avut loc la Otopeni, iar România a fost reprezentată de 21 de înotători, David Popovici și Andrei Ungur reușind să urce pe a treia treaptă a podiumului la 100 m liber, respectiv 100 m spate.

În istoria participării României la această competiție s-au adunat cincisprezece medalii, singura de aur fiind cucerită de David Popovici în 2021, la Kazan, în proba de 200 m liber.

Citește și:
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
Campionate
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Box
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Superliga
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Simone Biles a lăsat gimnastica deoparte » Cum a apărut la un meci important din SUA
Gimnastica
Simone Biles a lăsat gimnastica deoparte » Cum a apărut la un meci important din SUA
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează